Visa fullständig version : Smör (bregott) eller messmör?
Vad är egentligen nyttigast att ha på mackan?
Bregott / smör eller messmör?
Tycker alla snackar om hur bra Bregott är, men ur "nyttighetsperspektiv", är det verkligen bättre än messmör?
Eller är rentav mjukost bäst? :P
Bäst för vilket ändamål? Nyttigast på vilket sätt?
Vill du ha mer fett = bregott
Mer kolhydrater och lite fett = messmör
Mest protein = mjukost
Ät den du tycker är godast är mitt råd.
Eddie Vedder
2012-10-21, 09:24
De är ju helt ojämförbara. Har du kollat näringsvärdena på dem? Inget fel på någon av dem men det är två produkter som inte riktigt kan ställas mot varandra. Det ena är ju ett matfett och den andra nästan bara laktos. Messmör är mer jämförbart med marmelad/sylt på mackan.
Messmör är godare, så ta det.
vicarious
2012-10-21, 09:52
Godast? Både och på samma macka :naughty: Som Eddie skriver, det är ju två helt olika produkter. Den ena nästan bara fett och den andra nästan uteslutande kolhydrater.
Nyttighet™ uppnår man genom att tillfredställa kroppens behov med det den behöver. Båda alternativen är bra för kroppen på sina sätt, vill du ha i dig mer järn t.ex så e messmör bra och GOTT. :-)
Knatcharn
2012-10-22, 09:16
Godast? Både och på samma macka :naughty:
Oh yes.
Bregott.
Då jag skulle spy upp messmörsmackan lär det vara särdeles oopti.
Men i en perfekt värld så väljer jag lätta, godast!
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.