handdator

Visa fullständig version : Ultimata matkassen, 1200 i månaden.


timoat
2012-09-02, 14:58
Så av diverse qanledningar skall jag försöka leva så billigt som möjligt under ett års tid, och har länge gått och funderat på hur jag skall få i mig mat som kan hålla energinivåerna uppe, vara billigt samt gott och relativt lätt att variera. snabbförberett och möjlighet att göra matlåda av det.

Jag vill ha 5 mål om dagen ink frukost, och jag vill inte få några bristsjukdomar. Det här är vad jag kom fram till;

Frukost:

75 g Fiberhavregryn
10 g pumpafrön
10 g solrosfrö
5 g vetegroddar
140 g mjölk
10 g russin

530 kcal

Resterande 4 middagar:

150 g frusna sommargrönsaker
50 g kyckling
50 g ris
100 g svarta bönor, självkokta
10 g solrosfrö
10 g pumpafrö
5 g olja (sesam, olive etc)

480 kcal

totalt under dagen blir detta alltså 2530 kcal per dag. Bonus på det blir att om man reglera sin vikt blir det mycekt lätt, bara att halvera frövikten, bönorna och dra ner havregrynen till 50g och mjölken till 100 g och så har man skalat bort 630 kcal per dag utan att egentligen märka det för mycket, eller gå miste om en måltid. Man måste dra ner det över alla målen.

Shoppinglistan ser ut så här, det mesta köpt på Willys, men kan fås för samma priser på Ica etc

18 kg Sommargrönsaker á 13 kr st, 234 kr
6 kg fryst kyckling 50 kr/kg, 300 kr
7 pkt torkade svarta bönor á 13 kr påse, 91 kr
4 kg fullkornsris 70 kr
1,5 kg solrosfrön 40 kr
1.5 kg Pumpafrön 115 kr
en flaska sesamolja 600 ml 40 kr (lokala kinaaffären)
1 storburk sambal olek 30 kr
Äppelcidervinäger 1 liter, 15 kr
Vetegroddar, 500 g, 30 kr
Omega 3 kapslar från Active Care, 120 st 115 kr
Kikkoman Soja 1 liter (4 måander a 50 kr) , 11 kr
Matlagningsgrädde a 5 kr st, 5 pkt 25 kr
Allkrydda, storburk. 7 kr (4 mån)
Havregryn 2.25kg 20 kr
4.2 liter lättmjölk, 45 kr
300 g russin (sultanas) 15 kr

1203 kr, sådär! Tror jag fick med allt.

Även om det ser lite trist ut kan man variera det väldigt mycket. Ena dan gör man mend sesam olja, andra dagen 0.5 dl grädde så gör man en risotto! Eller gilalr man inte ris byter man ut det mot fullkornspasta, lika i pris och kcal.

Minst en gång om dagen byter jag ut grönsakerna och gör en sallad på vitkål som är fruktansvärt billigt och gott.

Jag gör storkok på bönorna, kycklingen och ris och fryser in dem i individuella dags- portionsförpackningar.

Kycklingen kan man byta ut mot tex alaska pollock, kassler, eller nåt annat som råkar var på extrapris just den veckan. Kyckling är basen för jag älskar det!

Svarat bönor har högst halt av kompletta aminosyror, ratar 103, och ris till det kan det inte bli mer än perfekt.

Sambal Olek kan man ju byta ut mot motscvarande 30 kr tillbehör, tex low sugar ketchup, salsa, pesto osv.

Så vad tycks, går det att få en bättre näringsmässigt och billigare matkasse? Tipsa gärna!
Iom att smak är så individuellt så kan vi ju skippa "öhh, fan vad trist att äta det där och jag gillar inte sesamolja" kommentarer, bättre att höra ifall man kan komma under en tusing!

Ser ni något som saknas?

Lychgate
2012-09-02, 15:08
Hur blir macrosen med allt det där?

timoat
2012-09-02, 15:23
Inte säker, vart kollar man det lättast, slv eller? Den här maten är ju anpassade efter mig som har BMI på runt 1800 och ett energibehov på ca 2500 kcal (joggar 7-10 km tre gånger i veckan och kör sporadiska armhävningar och chin ups då och då) men man kan nog lätt anpassa upp maten. Sen om man kommer över 16 kg whey 80 för 1900 så kan man uppa protte lätt och billigt.

Lychgate
2012-09-02, 15:28
Inte säker, vart kollar man det lättast, slv eller? Den här maten är ju anpassade efter mig som har BMI på runt 1800 och ett energibehov på ca 2500 kcal (joggar 7-10 km tre gånger i veckan och kör sporadiska armhävningar och chin ups då och då) men man kan nog lätt anpassa upp maten. Sen om man kommer över 16 kg whey 80 för 1900 så kan man uppa protte lätt och billigt.

BMI på 1800? :d Gränsen för dödlig fetma är vid 50. Tror du menar BMR.

Fishtank
2012-09-02, 15:30
Den blev lite rolig.
Tar oaptligt fet till en ny nivå.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

timoat
2012-09-02, 15:51
Haha precis, BMR. Jag är 186 och ligger på 78 kg, 33 år gammal.

peliqan
2012-09-02, 19:06
Ut i skogen 2h och plocka lite bär, gratis och gott

Eddie Vedder
2012-09-02, 19:45
Vetegroddarna och äppelcidervinägern känns ju inte särskilt nödvändigt. Om det nu inte är något som du tycker väldigt mycket om.

timoat
2012-09-02, 20:50
Äppelcidervinägern är grymt god att ha i vitkålssallad tillsammans med sesamoljan och soja! (istället för risvinsvinäger som kostar 30 spänn för 300 ml)

timoat
2012-09-03, 07:42
Ok, macros blir för hela dagen protein: 139 gram (24%) fett 89 gram (34%). Kolhydrater 214 gram (37%)

Lite väl mycket fett kanske. Men drar man ner fröna till 5 g hamnar man på
P:25% F:28% K:42% och 2100 kcal

Vad tror ni?

z_bumbi
2012-09-03, 09:00
*Fettet ser jag inget problem med men om du ersätter kycklingen med något som är billigare och innehåller mer fett så spar du mer pengar eller har mer pengar över till annan mat.
*Hur mycket fibrer du kommer upp i och om du behöver fiberhavregryn med ett redan högt intag av fibrer?
*Den enda fördelen med att äta exakt samma mat 4 mål per dag blir att du kan reglera energiintaget lättare men det är ju inget stort problem så varför inte variera dig mer?
*Omega-3?

Holabandola
2012-09-03, 09:20
Du har verkligen nailat de största nyttigheterna som finns där ute.
Bra gjort!

Jag hade slängt in någon frukt också, äpplen är ju på hlsten snorbilligt. Bananer på Lidl 9:90kr kg

Reaper123
2012-09-03, 09:56
Ok, macros blir för hela dagen protein: 139 gram (24%) fett 89 gram (34%). Kolhydrater 214 gram (37%)

Lite väl mycket fett kanske. Men drar man ner fröna till 5 g hamnar man på
P:25% F:28% K:42% och 2100 kcal

Vad tror ni?Imponernade att du utan att i förväg fundera över makros får till en så snygg fördelning. Bra jobbat :thumbup:

Tycker det ser väldigt bra ut även om jag personligen skulle sakna ägg & keso. Men ser du bara till att få i dig alla mikronutrienter så kommer detta funka kalas även om jag själv skulle vilja ha ett något högre proteintag (inte så att ditt är alarmerande lågt, men finns kcal att sno av fettet om man vill) och kanske se till att äta lax/fet fisk lite då å då för att variera mig :)

timoat
2012-09-03, 23:07
Haha, tackar! Äpplen slinker ner då och då som vardagslyx, men då de dyra pink ladies!

Ett sätt att få ner priset är att byta ut kycklingen mot whey 80. Köper man ett 16 kg storpack och dricker 2 shakes á 28 g (tot 42 g protein, samma mängd som 200 g kycklingfile) har man dragit ner priset med en hundring per månad (3.31 kr per shake med vatten) och det är ju en besparing på 1200 kr per år, med bonusen att man slipper äta stackars billig dåligt behandlad kyckling och slipper fyllar frysen och stå och tillaga det. Man blir ju i princip vegetarian!

Men det känns lite att det tar emot att byta ut "riktigt mat" mot pulver vassle. Kan jag göra det med gott samvete? Finns det några nackdelar jag inte ser?

TREX
2012-09-03, 23:27
Om du vill ha mycket protein och har en snål budget tycker jag ska du köpa och dricka mer proteinpulver, det finns liksom inte många argument för att inte göra det.

timoat
2012-09-04, 02:12
16 kg inhandlat! De hade även 6 burkar omega 3 för 299 så jag köpte ett års förbrukning, sparade in 65 kr per burk i månaden. Vi börjar närma oss 1000!

timoat
2012-09-04, 07:51
Är det overkill att käka en multivitamin tablett på detta förresten?

KycklingBen
2012-09-04, 08:03
Är det overkill att käka en multivitamin tablett på detta förresten?

Om du behöver det?
Vet ej

Overkill?
Nej

mTOK
2012-09-04, 09:55
Var hittar man 16kg whey80 och till vilket pris?

Muezz
2012-09-04, 10:01
Kycklingben/kycklingklubbor är ju en bra grej om man ska leva billigt, brukar finnas i frysdisken för 20-25kr/kg varav ca 700g ätbar del. Det ger ppk på 5-6 och då får man en massa fett på köpet! Gott är det också.

Fishtank
2012-09-04, 10:20
Var hittar man 16kg whey80 och till vilket pris?

Gymg.
Lokal butik så han kanske fick rabatt skulle jag gissa på.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

timoat
2012-09-04, 10:31
de har 16 kg för 1889 kr, svårslaget i mitt tycke!

Persund
2012-09-04, 10:32
1889 kostar whey80 16kg på gymg

1920 kostar 16kg Bs whey 100 på ********

Rekommenterar Bs. Hemska tanke att dricka 16kg av Star nut klumpiga svårblandade sörja. Du kan ju variera fler smaker också iom att Bs är 1kgs påsar :)

timoat
2012-09-04, 10:42
Too late! Kände inte ens till dom!

timoat
2012-09-04, 10:48
Skiljer 2g protte per 100 g så det är ju inte hela världen. På 16 kg blir det ju iofs 320 g extra, vilket i sig är 11,4 fler drinkar. Men iom att varje shake kostar 3.31 kr så blir slutsumman EXAKT 1920 kr ändå. Identiskt pris!