Visa fullständig version : Bulk 2012
Påbörjade höstens bulk nu i måndags, min tanke är att klättra upp från 78kg till 85kg med en hastighet av ca 1kg per månad. Bör kunna vara i mål till 20/2-2013 om jag håller mig strikt.
Har knåpat ihop ett excelark för att följa progressionen i såväl kroppsvikt som vikt i de övningar jag kör.
Jag väger mig varje morgon under så lika omständigheter som möjligt. Har lagt in en formel som tar snittet per vecka och jämför mot en linjär viktökningskurva, detta i syfte att få ett humm om takten på viktökningen är hyffsat inom ramarna...
Min fråga är; är det bättre att ta median än medel när man följer upp viktökningen? Hur hade ni gjort?
Jag hade tagit medel per vecka om jag inte har för vana att svulla vissa dagar, som ger missvisande medel. Då hade jag väl tagit median. Som förvisso också blir fail om råkar svulla just mediandagen.
Jag röstar på medel.
Jag har kört medel i två år och tycker det ser rätt med dem. Även vid vissa svulldagar.
Magnus N
2012-08-22, 11:26
Jag hade tagit medel per vecka om jag inte har för vana att svulla vissa dagar, som ger missvisande medel. Då hade jag väl tagit median. Som förvisso också blir fail om råkar svulla just mediandagen.
Jag röstar på medel.
Hur menar du att medianen kan infalla på en svullardag? Medianen är väl mittenvärdet över perioden sett , då kvittar det väl om du snillar en onsdag eller söndag, blir i vilket fall som ett yttervärde
Hmm, medianen är som Magnus är inne på mittenvärdet i en serie. I slutändan spelar det nog ingen större roll vilken jag tittar på, tror inte svängningarna av en svullardag under bulk blir lika stora som under deff, har svårt att svulla i mig så värst mycket mer än det planerade intaget :)
En kombination. Räkna bort högsta och lägsta och räkna medel på resten.
Då var första månaden av bulken avklarad. Vägde in på 78 den 20/8, målet var ursprungligen att gå upp ett kilo fram till idag men då jag omedelbart gick upp 1kg (förmodligen ökade vätskenivåer / mag- tarminnehåll) reviderade jag upp månadsmålet från 79 till 80.
I morse vägde jag in på 80.1, miss med ett hekto, nästan för bra för att vara sant. Median/medelvikten ligger dock för veckan på 80,4 så jag sköt nog över målet lite mer än ett hekto.
Det var klart knepigare än jag trott att sköta bulken så pass kontrollerat, IMO svårare än deff. Kul i alla fall att se att det går att få hyffsad precision :)
Graf över viktutvecklingen, Röd Linje = Målvikt, Blå Linje = Dagsvikt, Orange Linje = Löpande 3-dagars medel.
http://imageshack.us/a/img835/3666/viktkurvaseptember.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/835/viktkurvaseptember.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.