Visa fullständig version : Path of exile
Såg att en ny Fantasy RPG spel är på gång.. Lite lik diablo 2.... De ger ut beta keys var 5e minut.
Finns lite klipp från "Kungen" (http://www.youtube.com/watch?v=lpKRr0AXiwE&feature=autoplay&list=PL938C9B034DAD5A20&playnext=1) som lirar tillsammand med Lead Developer Chris Wilson
Även stream från Kripperian som är LIVE (http://sv.twitch.tv/nl_kripp) just nu.
http://www.pathofexile.com
Thoughts?
Tycker den förtjänar egen tråd.
Konkelbär
2012-08-18, 08:40
http://i9.photobucket.com/albums/a92/bucsrno1/intredasting_RE_Things_a_psychologist_told_me_abou t_girls_pics_on_the_net-s685x567-145147.jpg
Nordenator
2012-08-18, 09:12
Inte speciellt bra. Jag spelade upp en witch till level 28 för någon vecka sedan. Gameplaymässigt är det sjukt stelt. Folk kan säga vad de vill om D3, men rent spelmässigt är det helt fantastiskt i jämförelse med de flesta andra hack n slash man kört. Questen är tråkiga och saknar någon form av pedagogisk följd. Sätter jag mig i ett spel vet jag direkt vad jag ska göra i regel, men i PoE sprang man till ett frågetecken bara för att få veta att jag inte kunde ta mig dit innan jag varit på ett annat ställe. Vid det laget har alla monster förstås respawnat och man måste jobba i 30 minuter för att ta sig till samma punkt igen då det inte finns något checkpoint-system och WP:s är väldigt spridda.
Lite skön slakt som tyvärr väldigt snabbt blir dåligt.
Tycket det är rätt skönt spel, pejjade dom 10 umericabux för ett par månader sen för tillgång till betan, har spelat lite till och från sen dess.
Som Nordenator säger är det inte lika tight spelmekanik som i D3 däremot känns det överlag som lite oldschool på ett positivt sätt med varierande miljöer med en väldigt bra och tryckande stämning, känns liksom farligt. Det är dessutom rätt svårt redan från början, champions får man akta sig för redan från start.
Skillträden är massiva dock innehåller dom i princip bara passiva skills, inte lika spännande men öppnar upp för mycket diversitet bland olika builds.
Gillar deras endgame system med randomiserade kartor samt hur dom hanterar gear som man kan uppgradera/nergradera/randomisera osv, gear och skillgems ger ett rätt bra komplext djup.
Blir nog helt ok tidsfördriv fast jag tror mer på Torchlight 2. :)
Nordenator
2012-08-18, 09:48
Ja, skill-trädet var ju riktigt häftigt vid första anblick. Tyvärr var det ju inte så spännande som man väntat sig. Jag körde med samma formel i stort sett genom hela spelet och buffade bara skada och energy shield. Man fick ju inte direkt något roligt från det. "Mästare" på det elementet och det ger 15% extra skada eller något.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.