Logga in

Visa fullständig version : proteinbar


aldoschadewitz
2012-05-29, 20:57
Tycker att proteinbars är väldigt lätta att ta med samt väldigt goda. men när jag äter dem som får jag alltid finnar dagen efter.. Detta gäller båda swebars och gainomax bars.. vad i dom är det som gör det och finns det några bars som inte har denna effekt?

tacksam för svar

King Grub
2012-05-29, 21:02
Snabba kolhydrater och mjölkprotein. Båda dessa kan ge upphov till ökad akne hos känsliga.

aldoschadewitz
2012-05-29, 21:20
men av t.ex banan eller havre är det inga problem, inte heller av proteinet i mjölk. dock av vassle. är det mängden eller är det någon skillnad mellan proteinet i mjölken i förhållande till protein i tillskotten?

King Grub
2012-05-29, 21:22
Mängden vassleprotein i mjölk är bara 20% av den totala mängden protein, så du skulle få dricka mycket mjölk för att komma upp mängder du lätt får av en proteinbar baserad på vassleprotein. Och det är just vassleproteinet som oftast orsakar akne av proteiner, bl a pga dess kraftiga insulinfrisättande egenskaper.

aldoschadewitz
2012-05-30, 18:15
Okej tack för svaret! No more whey for Me then