handdator

Visa fullständig version : arla kvarg 1% 500 gram


Tabbe
2012-03-18, 19:59
http://arla.se/Default____17781.aspx?SelectedMenuItem=57604669689 73&product=Kesella%C2%AE%20kvarg%20l%C3%A4tt%201%


"bara så ni vet"
Jag åker aldrig till lidl för det enda jag skulle köpa där är 500 gram kvarg så det här är en välkommen nyhet.

Denniss
2012-03-18, 20:03
Negativa är att det kostar 9kr mer än lidl's kvarg.. Buää

Alelale
2012-03-18, 20:05
Den köper jag alltid, dels är den någon krona billigare och så tycker jag det är skönare med en stor burk istället för 2 små. :)

paatrik
2012-03-18, 20:27
Inte särskilt spridd ännu, endast sett den hos ICA Liljeholmen.

Tabbe
2012-03-18, 20:30
Inte särskilt spridd ännu, endast sett den hos ICA Liljeholmen.

Har aldrig sett den alls faktiskt, en kompis som uppmärksammande.

Ajwersson
2012-03-18, 23:06
Hittade den en gång på Ica maxi Norrköping, aldrig hittat igen :(

Fishtank
2012-03-18, 23:16
Om det gör att kvargen blir billigare så fine annars kan jag inte motivera mig att köpa arlas kvarg, Löjligt dyr jämfört med de andra märkena och samma smak.

Fartman
2012-03-18, 23:29
Köper aldrig den där, tycker 250g är perfekt portionsstorlek och kilopriset brukar vara väldigt lika. Tror jag hade tjänat 50öre på att köpa stora istället för små sist jag jämförde.

milk
2012-03-19, 21:07
Fanns eN kvar på ICA:t i Vallentuna och jag haffade den direkt! Dock ligger Lidl 50 från gymmet vilket är smidigt i sig men oftast innebär att milbona kvargen är slut 12 av 10 dagar haha

Denniss
2012-03-19, 21:17
Köper aldrig den där, tycker 250g är perfekt portionsstorlek och kilopriset brukar vara väldigt lika. Tror jag hade tjänat 50öre på att köpa stora istället för små sist jag jämförde.

Skiljde sig 3kr i jämförelsepris på 250g och 500g.. Löjligt lite...Lidl kvarg ftw! Köper man, typ som jag, ca 10-15 burkar kvarg per månad handlar det ju om lite större summor!

Knatcharn
2012-03-20, 11:44
Köpte för skojs skull igår, fortfarande dyrare än LIDLs så fortsätter nog med min älskade Milbona :)

agneos
2012-03-20, 11:49
men den innehåller mer kcal jämfört med milbona :(

Knatcharn
2012-03-20, 13:16
men den innehåller mer kcal jämfört med milbona :(

Ja, milbona har ju lägre fetthalt än kesellas vanliga och "light"-variant.

mysglenn
2012-03-20, 13:18
Skiljde sig 3kr i jämförelsepris på 250g och 500g.. Löjligt lite...Lidl kvarg ftw! Köper man, typ som jag, ca 10-15 burkar kvarg per månad handlar det ju om lite större summor!

jag köper 60st arlas 250grammare :)

orka åka till lidl! ica ligger 100m från mig och till lidl måste jag byta buss på stan osv.. nej orka!

Exhale_
2012-03-20, 18:21
Här uppe i Umeå har jag varit med om att 500 g-varianten varit dyrare än att köpa två burkar 250 g... Nog för att Kesella är godare än LIDLs variant men prisskillnaden tkr jag är lite väl stor mellan de två.

nemesis89
2012-03-20, 23:14
Nu kommer jag inte ihåg det exakta priset för icas kvarg, respektive Lidls. Men låt oss säga 3 kr i prisskillnad. På 15 burkar (vilket är vad jag ungefär konsumerar i månaden) blir det 45kr billigare/dyrare. Det motsvarar en billigare pizza. Inte övervägande allvarligt...

Grotesk
2012-03-20, 23:17
Nu kommer jag inte ihåg det exakta priset för icas kvarg, respektive Lidls. Men låt oss säga 3 kr i prisskillnad. På 15 burkar (vilket är vad jag ungefär konsumerar i månaden) blir det 45kr billigare/dyrare. Det motsvarar en billigare pizza. Inte övervägande allvarligt...

Du har fel.

Heeman
2012-03-21, 00:07
Skiljde sig 3kr i jämförelsepris på 250g och 500g.. Löjligt lite...Lidl kvarg ftw! Köper man, typ som jag, ca 10-15 burkar kvarg per månad handlar det ju om lite större summor!

Oj vilken storkonsument. Jag äter 3 burkar arlas kessela per dag. Ala ca 90 burkar per månad. (250g burkar)

Halvlitrarna blir för mycket för mig på en gång och jag är inte personen som ställer in öppnad mat i kylen. Därför föredrar jag 250g burkarna.

Denniss
2012-03-21, 08:44
Oj vilken storkonsument. Jag äter 3 burkar arlas kessela per dag. Ala ca 90 burkar per månad. (250g burkar)

Halvlitrarna blir för mycket för mig på en gång och jag är inte personen som ställer in öppnad mat i kylen. Därför föredrar jag 250g burkarna.

Föredrar riktig mat istället för bara protein. Okej? Kul för dig.

Tabbe
2012-03-21, 08:56
Du har fel.

Han har mer rätt än fel och du förstår hans resonemang, dock blir inte siffran inte 45 kr utan typ 240 kr/år vilket ocså är en skit summa för att ta bilen och bara åka till lidel för kvargen.

Heeman: Ja fan vad hemskt att ställa in öppnad mat som du kommer äta några timmar senare.

Denniss
2012-03-21, 09:08
Han har mer rätt än fel och du förstår hans resonemang, dock blir inte siffran inte 45 kr utan typ 240 kr/år vilket ocså är en skit summa för att ta bilen och bara åka till lidel för kvargen.

Heeman: Ja fan vad hemskt att ställa in öppnad mat som du kommer äta några timmar senare.

Arla kesellan har ju dessutom lock så förstår inte vad du (Heeman) nojjar över. Jag har en halv burk på 500g som stått nu i två dagar i kylen. Finns pengar att spara för dig!

nemesis89
2012-03-21, 22:14
Du har fel.

Vidareutveckla dig gärna i vilka aspekter jag har fel?

Fishtank
2012-03-21, 22:35
Nu kommer jag inte ihåg det exakta priset för icas kvarg, respektive Lidls. Men låt oss säga 3 kr i prisskillnad. På 15 burkar (vilket är vad jag ungefär konsumerar i månaden) blir det 45kr billigare/dyrare. Det motsvarar en billigare pizza. Inte övervägande allvarligt...

Arla kostar runt 15 kr
Icas runt 11
Lidls runt 6
Willys runt 7


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

nemesis89
2012-03-21, 23:19
Arla kostar runt 15 kr
Icas runt 11
Lidls runt 6
Willys runt 7


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk


Öh? På Maxi Ica stormarknad kostade arla á 250g (10%fett/10g protein) 11.20:-

Icas: 250g 9.90:- (minns ej näringsinnehåll).

Lidls: 250g 8.40:- (4%fett/10.2g protein)

Nu har jag då utgått från dem mindre fettsnåla produkterna.
Rätta mig gärna om jag har fel, men detta är ganska dagsfärsk status ifrån mina lokala butiker.

Fartman
2012-03-21, 23:38
Icas kvarg suger ju, bara 10g protein/100g medan kesella har 13g protte/100g. (lätta varianten såklart, den andra smakar ju skit) Blir ju fan 7,5g mindre protein per 250g burk.

vicarious
2012-03-22, 11:25
Öh? På Maxi Ica stormarknad kostade arla á 250g (10%fett/10g protein) 11.20:-

Icas: 250g 9.90:- (minns ej näringsinnehåll).

Lidls: 250g 8.40:- (4%fett/10.2g protein)

Nu har jag då utgått från dem mindre fettsnåla produkterna.
Rätta mig gärna om jag har fel, men detta är ganska dagsfärsk status ifrån mina lokala butiker.

Du kollar på fel kvarg från LIDL. Det är inte 250gs förpackningar a 4% fett som vi pratar om, utan den som är 500g och ca 0.3% fett. En sån burk kostar 12.90kr.

Milbona/LIDL 500g 12.90kr
Arlas Kesella 250g för 11.20kr.

Du ser själv att det nästan är dubbelt så dyrt med Arlas.

Heeman
2012-03-22, 14:04
Föredrar riktig mat istället för bara protein. Okej? Kul för dig.

90g protein som kosttillskott + 75g protein i form av vassleprotein är för mig endast tillskott. Sen får jag i mig ca 60-100g från mat per dag. Kolhydrater behövs enbart innan och efter träning, därav mitt bruk av kvarg.

Heeman
2012-03-22, 14:06
Du kollar på fel kvarg från LIDL. Det är inte 250gs förpackningar a 4% fett som vi pratar om, utan den som är 500g och ca 0.3% fett. En sån burk kostar 12.90kr.

Milbona/LIDL 500g 12.90kr
Arlas Kesella 250g för 11.20kr.

Du ser själv att det nästan är dubbelt så dyrt med Arlas.

men du ser själv att Arlas har ca 30% mer protein i sig än milbonas eller icas.
1000g milbona /ica = 100g protte
Arlas= 130g

Sen föredrar jag konsitensen på arlas före dom andra.

Denniss
2012-03-22, 15:16
90g protein som kosttillskott + 75g protein i form av vassleprotein är för mig endast tillskott. Sen får jag i mig ca 60-100g från mat per dag. Kolhydrater behövs enbart innan och efter träning, därav mitt bruk av kvarg.

Förstår dock inte riktigt vad du ville få fram genom att säga att du käkar mer kvarg än mig.

TREX
2012-03-22, 15:21
Kvarg, vad är det?

http://shop.kolozzeum.com/shop/20441/art41/h6234/6936234-origpic-226cbd.jpg

Billigare, proteintätare, godare och enklare - proteinpulver helt enkelt.

Vitlök
2012-03-22, 16:08
Kvarg, vad är det?
http://shop.kolozzeum.com/shop/20441/art41/h6234/6936234-origpic-226cbd.jpg

Billigare, proteintätare, godare och enklare - proteinpulver helt enkelt.

Kanske bara jag men skulle säga att kvarg mättar bättre..

TREX
2012-03-22, 17:50
Kanske bara jag men skulle säga att kvarg mättar bättre..

Jag tycker att det känns som att vätska fyller magen rätt bra om jag ska vara ärlig.

vicarious
2012-03-22, 18:38
men du ser själv att Arlas har ca 30% mer protein i sig än milbonas eller icas.
1000g milbona /ica = 100g protte
Arlas= 130g

Sen föredrar jag konsitensen på arlas före dom andra.

Nej du är ute och cyklar. Proteinhalten är densamma, kanske skiljer något tiondels gram. Milbonas magra kvarg ligger runt 12g protein per 100g, Arlas Kesella lika mycket.

Du tänker nog på Milbonas kvarg som är i 250g förpackningar med 4% fetthalt. Den har lägre proteinhalt än 12g/100.