Visa fullständig version : Sommarsyssla!
Nu under sommaren så känner jag att jag lätt blir rastlös och kommer på mig själv med att sitta och bara hoppa fram och tillbaka emellan facebook och kolozzeum en hel kväll i princip. Detta vill jag ändra på och har därför bestämt mig för att hitta en sommarsyssla som jag kan underhålla mig med tills jag börjar skolan igen i slutet av augusti. Problemet är bara att jag är ganska så insperationslös och behöver alla ideer jag kan få!
Några saker jag själv har sett som möjliga:
- Förplugga inför skolan
- Efterplugga ifrån föregående termin
- Lära mig måla akvarell alt. blyerts
- Måla/bygga warhammer/modeller
- Jobba i trägården
- Snickra någonting
- Spela mer TV-spel
- Lära mig laga mina byxor själv (nöter upp hål i grenen för jämnan)
- ....
Och detta är ungefär där det tar stopp. Noter att detta är saker jag gör när jag inte hittar på något med några vänner, utan typ en tisdagkväll där jag jobbar dagen efter.
Några ideér Kolo?
Den här är grym!
http://preem.se/upload/Privat/Station/Sommar%202011/tipsbok_2.jpg
Kan tillägga att den finns på shell eller preem har jag för mig. Sonen har den.
Akerhage
2011-06-30, 17:08
Plocka svamp/bär i skogen (kanske först i augusti)
Fiska
Måla om i hemmet/lättare renovering
varva alla zelda-spel som släppts
baka kakor och ha saftkalas
bygga en träkoja
mjölk-dryck
2011-06-30, 19:04
Ut och gör saker som leder till att du träfar nya polare! Finns massor du skulle kunna göra, t ex klättring eller valfri annan sport du inte har bemästrat, gå nybörjarkurs i vad som helst, fila på nya bekväma sidoinkomster :)
ByggarBertil
2011-06-30, 19:09
Plocka svamp/bär i skogen (kanske först i augusti)
Fiska
Måla om i hemmet/lättare renovering
varva alla zelda-spel som släppts
baka kakor och ha saftkalas
bygga en träkoja
:hbang:
OnT: Läs alla böcker i "a song of fire and ice" serien
Lär dej spela gitarr
Odla tomater
vicarious
2011-06-30, 19:35
Träna
Spela ett instrument
Kolla TV/Serier/Film
Spela dator/TV-spel
Läsa en bra bok
Träna
Spela ett instrument
Kolla TV/Serier/Film
Spela dator/TV-spel
Läsa en bra bok
Måste +1 den. :)
Carolinew
2011-06-30, 20:46
Har du en trädgård så gå ut och gör nåt! Börja odla nåt skoj kanske? Inomhusaktiviteter kan man roa sig med under de övriga 8-9 månaderna på året då det är för kallt för att vara ute...
Tack för alla tips! Keep em' coming!
Löpning en skön sommarkväll är inte helt fel.
Fiske?
Och som du själv var inne på så är snickra/bygga, perfekt på sommarn.
själv jobbar jag nu mån-fre 7 till halv 4 på ringhals = alkohol kontroller vilket medför att det finns inte på världskartan att jobba bakis..
så vad jag å mina kära vänner har gjort en del nu när det vart så fint väder är att vi åkt ut till någon sjö (yep en äcklig sjö, när vi bor på kusten) och hoppat från hopp torn och grillat. låter inte sådär askul kanske, men är fruktansvärt härligt och man blir några år yngre när man väl är där :D sen har man ju fattat att det inte gör så ont om man landar fel så bara latja å våga mer!
annars så vetafan, när det är fint väder så vägra vara trött och vägra sitt inne! det har ja fått göra nu de senaste.. jävla skit
Träna mer
Drick mer öl
Programmera
Lavesson
2011-07-01, 01:33
Klippa gräset
promenera
sola
Börja spela LoL som alla andra här :D
Vad är det för fel att umgås med polare? När jag hade sommarlov kunde vi sitta uppe till 5 på morgonen då var det ljust ute och man kunde träffa på brevbäraren när man skulle hem. Sova några timmar sen iväg och bada osv osv
Tror inte kroppen pallar det idag när man jobbar =/
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.