handdator

Visa fullständig version : SANNINGEN OM SALT - for God´s sake!


bennobalazs
2011-03-09, 22:16
"Salt är den självklara kryddan till det mesta och dessutom en L I V S V I K T I G del av din kost". (står på Falksalt burken)

Ännu mindre salt man äter, ännu svagare och sjukare den bli. Vatten och Salt är grundan av livet.

Inte saltet som orsakar högt blodtryck, utan uttorkning, blir mindre blod i kroppen, som måste pressas runt i högre tryck för att nå alla "platser".

Lågt natrium i blodet vänder upp balanset vid kaliumet, vilket är ICKE bra.
Natrium-kalium borde ha 30:1 mängd, samma som Ringer infusion. Den har 0,9% NaCl och 0,03% KaCl i.
Salt (100% NaCl!) förebygger och botar dussintalts sjukdomar.
Natriumreducerat och örtsalter är alla skräp, eftersom inte smaken som är viktigt. Förhöjdt Kalium inehåll är ren gift i sånna mängder.
Tänk om det! Varför är man sugen för saltat mat efter en het sommardag? Om du kollar din T- shirt, kan bli lite vitt och svettet smakar salt... De är vad kroppen verkligen förlorat och vi måste tillsätta saltet till maten. Sund förnuft.

Att göra reklam för "liv utan salt" är bara än annan "weapon off mass destruction".

Sorry for the bad grammar!

Kischen
2011-03-09, 22:18
ok.

Crocker
2011-03-09, 22:20
http://images1.memegenerator.net/ImageMacro/5059848/COOL-STORY-BRO-U-MAD.jpg?imageSize=Large&generatorName=Troll-Face

lind3r
2011-03-09, 22:27
http://knowyourmeme.com/system/icons/554/original/facepalm.jpg?1282626490

kettlebellGuden
2011-03-09, 22:44
30 saltkorn om dagen.

eiri
2011-03-09, 22:52
ok.

+1

JacobHeitmann
2011-03-09, 23:03
Herregud, snart pratar de väl om att man ska käka 30 saltkar om dagen. Var kommer dessa människor ifrån egentligen? :D

SiSenior
2011-03-09, 23:05
30 saltkorn om dagen.

... Är inte så bra för magen.

RassK
2011-03-09, 23:09
Allt eller inget.

Cirius
2011-03-09, 23:15
Salt Salt mera Salt!

Xzion
2011-03-10, 00:04
Herregud, snart pratar de väl om att man ska käka 30 saltkar om dagen. Var kommer dessa människor ifrån egentligen? :D

Snart kommer nån och snackar om hur hel vegetarisk kost är överlägset allt annat också för att bli vältränad. :naughty:

JacobHeitmann
2011-03-10, 00:12
Snart kommer nån och snackar om hur hel vegetarisk kost är överlägset allt annat också för att bli vältränad. :naughty:

Du är en hel ... ... ... [lång paus]... ... ... vegetarisk kost. :thumbup:

Sverker
2011-03-10, 07:10
Njaa...kraftfull text men ur fel synvinkel.

Du ska inte titta på intaget av salter utan istället förlusterna av salt och vatten från kroppen. Du halkar snett när du bortser ifrån njurarnas fantastiska förmåga att producera urin med en osmolalitet långt högre än Ringers lösning. Hade njurarna inte kunna koncentrerat upp urinen hade vi fortfarande simmat runt som encellig organism någonstans i den tropiska klimatzonen.

Läs om njurarnas funktion så blir det lättare att förstå natriums och kaliums uppgifter och omsättning.

Ola Wallengren
2011-03-10, 08:21
Min reflektion är att ämnen som ämnar berätta "Sanningen om .." mycket sälllan innehåller sanningen om ..".

Cerberus
2011-03-10, 08:40
salt är gott. Class dismissed!

rooz
2011-03-10, 08:50
Wait now...Mass Destruction...

:(:(

Lillleif
2011-03-10, 08:54
Kan vi inte slå ihop de här trådarna om salt, aspartam och hur vi får nya vener och artärer av löpning i en slags FAQ? :p

Nitrometan
2011-03-10, 09:15
Min reflektion är att ämnen som ämnar berätta "Sanningen om .." mycket sälllan innehåller sanningen om ..".

Mer "förvirringen kring" eller "jag är förvirrad och vill berätta om"...

Men iochmed att vi har flera duktiga medlemmar här på kolo så kommer det fram mycket bra i såna här trådar ändå.

Scratch89
2011-03-10, 09:57
Jag förstår inte syftet med den här tråden. Äter inte folk redan rätt så ordentligt med salt?

L Johnsson
2011-03-10, 10:44
Jag förstår inte syftet med den här tråden. Äter inte folk redan rätt så ordentligt med salt?

Jag tror inte jag lider av saltbrist direkt om jag uttrycker mig så:D

JacobHeitmann
2011-03-10, 11:19
Jag lever ett liv helt utan NaCl i min livsstil och klarar mig alldeles utmärkt på 500 mg natrium. Umad bro eller vaddå?

Eddie Vedder
2011-03-10, 11:39
Jag förstår inte syftet med den här tråden. Äter inte folk redan rätt så ordentligt med salt?

Jo det kan man lugnt säga. Det största problemet är dessutom dolda saltkällor. Att salta hemma efter tillagning, helst med jodberikat salt, är ju en sak. Men därutöver tillkommer det ju mängder från allt annat, bara en macka är ju ofta salt i bröd, smörgåsfett och pålägg.

Är man helvegetarian och själv inte saltar mycket, utan nöjer sig med dolda saltkällor, finns kanske en risk för jodbrist.

Som lite kuriosa vet jag att inför tidigare versioner av NNR har man från visst håll inom läkarkåren klagat på just saltrekommendationerna men motiveringen att folk inte ska behöva äta smakfattig mat när det finns så bra blodtrycksmediciner. :)

Nitrometan
2011-03-10, 12:44
Som lite kuriosa vet jag att inför tidigare versioner av NNR har man från visst håll inom läkarkåren klagat på just saltrekommendationerna men motiveringen att folk inte ska behöva äta smakfattig mat när det finns så bra blodtrycksmediciner. :)

Yay! För salt är den enda smaken och mediciner är biverkningsfria. Låter bra.

jontet
2011-03-11, 00:29
Okej, en seriös fråga: Gör jag sannolikt kroppen en tjänst som väljer jodberikat mineralsalt( tror det är 50/50 kaliumklorid, natriumklorid) mot ett rent jodberikat salt? Visst jag äter lagade måltider och matlådor med måttligt salt nästan varje dag vilket gör att jag säkert hamnar under genomsnittet som jag tror ligger på runt 100% för mycket salt varje dag men det är säkert ändå lite för högt. Vad är grejjen med kaliumkloriden för övrigt, står den helt "utanför" ordinarie saltapparat?

Kimball
2011-03-11, 02:17
mmm flingsalt...

Sverker
2011-03-11, 06:36
med måttligt salt nästan varje dag vilket gör att jag säkert hamnar under genomsnittet som jag tror ligger på runt 100% för mycket salt varje dag men det är säkert ändå lite för högt. Vad är grejjen med kaliumkloriden för övrigt, står den helt "utanför" ordinarie saltapparat?



Äter du dubbla mängden salt som är rekomenderat så är mineralsalt med kaliumklorid bra för dig. Det gör att du minskar ditt intag av natrium rejält.

Både natrium och kalium behövs för att hålla vätskebalansen i kroppen. Natrium finns i blodet och övriga kroppsvätskor och håller vattnet där. Kalium finns i musklerna och nerverna och håller vattnet där. Det är en fin balans som hela tiden hålls m h a njurarna som aktivt skickar ut det natrium som är för mycket.

filmjölk
2011-03-11, 07:44
Jag tolkar denna tråden som om jag skall akta mig från lättsaltade potatischips och istället äta andra sorter som grillchips, sourcream and onion etc. Synd, jag som gillar lättsaltade potatischips:(

Ola Wallengren
2011-03-11, 09:16
@ Filmjölk
Är du sarkastisk nu?

Det fysiologiska behovet av natrium är väldigt lågt i förhållande till vad de flesta äter. Hög natriumkonsumtion har med hög sannolikhet negativa hälsokonsekvenser. Svensken äter i allmänhet ca dubbelt så mycket som högsta rekommenderade mängd natrium.

Onigiri
2011-03-11, 17:26
Hög natriumkonsumtion har med hög sannolikhet negativa hälsokonsekvenser.Vilka mer specifikt, någr allvarliga på kort sikt? Är intresserad då jag omsätter på tok för mycket.

thenut
2011-03-11, 17:28
Salt är överskattat (som smaksättare alltså)... Svartpeppar fixar allt :P

King Grub
2011-03-11, 17:39
Vilka mer specifikt, någr allvarliga på kort sikt? Är intresserad då jag omsätter på tok för mycket.

Högt blodtryck, vilket i sin tur ökar risken för njur- och hjärtproblem. Även risken för magcancer ökar.

Crocker
2011-03-11, 17:48
Salt är överskattat (som smaksättare alltså)... Svartpeppar fixar allt :P
+1
Använder mest bara svartpeppar i matlagning numera, blir bara godare om något.

bennobalazs
2011-03-18, 11:15
Äter du dubbla mängden salt som är rekomenderat så är mineralsalt med kaliumklorid bra för dig. Det gör att du minskar ditt intag av natrium rejält.

Både natrium och kalium behövs för att hålla vätskebalansen i kroppen. Natrium finns i blodet och övriga kroppsvätskor och håller vattnet där. Kalium finns i musklerna och nerverna och håller vattnet där. Det är en fin balans som hela tiden hålls m h a njurarna som aktivt skickar ut det natrium som är för mycket.

Det är sant...
Men.
Kalium sitter in i cellerna, natrium sitter utanför, dvs vi förlorar bara NaCl vid svet. Därför vi MÅSTE tillsätta till maten BARA NaCl och INTE KaCl. KaCl är också livsviktigt, men behövs inte mer än 400 mg om dagen. ÖVERSKOTTET lagras i kroppen, i cellerna och därför denna "fin balans" mellan Ka och Na bli tokig. Glöm inte varför är 30:1 balans i infusion mellan NaCl och KaCl! Vid maten du äter måste ha samma balans, och inte fifty-fifty ! ! ! (bara om du tänker att göra självmord.)
Överskott från NaCl lämnar kroppen lätt vid svet och urine.

Innan du börja tänka det "mineralsalt med kaliumklorid bra för dig", läs om det i USA i avrättning spruta det räcker med 100 mEq (13,3 gramm) KaCl att stoppa hjärtslag. Du käkar tre gånger samma dag rejält med den skräp "mineralsalt med låg natrium" med massor av KaCl, nästa dag du ligger kyrkogård.

Lethal injektion innehåller, och gör:
"# Sodium thiopental, an anesthetic, is injected to put the prisoner to sleep.
# Pavulon, or pancuronium bromide, is released, inducing paralysis and stopping breathing.
# Finally, the flow of potassium chloride stops the heart. "

http://www.amnestyusa.org/death-penalty/lethal-injection/page.do?id=1101012

http://en.wikipedia.org/wiki/Lethal_injection

Potassium är kalium i engelska.

Mass destruction funkar bäst med hjärntvätt av "reform dietetiker" som uppmuntrar massa folk att minska intaget av bordsalt (100% NaCl) och käka KaCl istället.

stafh
2011-03-18, 11:20
Det är sant...
Men.
Kalium sitter in i cellerna, natrium sitter utanför, dvs vi förlorar bara NaCl vid svet. Därför vi MÅSTE tillsätta till maten BARA NaCl och INTE KaCl. KaCl är också livsviktigt, men behövs inte mer än 400 mg om dagen. ÖVERSKOTTET lagras i kroppen, i cellerna och därför denna "fin balans" mellan Ka och Na bli tokig. Glöm inte varför är 30:1 balans i infusion mellan NaCl och KaCl! Vid maten du äter måste ha samma balans, och inte fifty-fifty ! ! ! (bara om du tänker att göra självmord.)
Överskott från NaCl lämnar kroppen lätt vid svet och urine.

Innan du börja tänka det "mineralsalt med kaliumklorid bra för dig", läs om det i USA i avrättning spruta det räcker med 100 mEq (13,3 gramm) KaCl att stoppa hjärtslag. Du käkar tre gånger samma dag rejält med den skräp "mineralsalt med låg natrium" med massor av KaCl, nästa dag du ligger kyrkogård.

Lethal injektion innehåller, och gör:
"# Sodium thiopental, an anesthetic, is injected to put the prisoner to sleep.
# Pavulon, or pancuronium bromide, is released, inducing paralysis and stopping breathing.
# Finally, the flow of potassium chloride stops the heart. "

http://www.amnestyusa.org/death-penalty/lethal-injection/page.do?id=1101012

http://en.wikipedia.org/wiki/Lethal_injection

Potassium är kalium i engelska.

Mass destruction funkar bäst med hjärntvätt av "reform dietetiker" som uppmuntrar massa folk att minska intaget av bordsalt (100% NaCl) och käka KaCl istället.

Och du tycker 13 gram(!) intravenöst KaCl är lite, eller vad?

Eddie Vedder
2011-03-18, 12:44
Förlorar vi verkligen NaCl via svett och annat? Det är väl Na vi förlorar?

Sverker
2011-03-18, 12:52
Du behöver en motjon till natriumet. Annars skulle vi få en elektrisk potential över huden:D

Klorid är troligen lämpligast. Kloriden är vanligaste negativa jonen.

Sverker
2011-03-18, 12:59
Det är sant...
Men.
Kalium sitter in i cellerna, natrium sitter utanför, dvs vi förlorar bara NaCl vid svet. Därför vi MÅSTE tillsätta till maten BARA NaCl och INTE KaCl. KaCl är också livsviktigt, men behövs inte mer än 400 mg om dagen. ÖVERSKOTTET lagras i kroppen, i cellerna och därför denna "fin balans" mellan Ka och Na bli tokig. Glöm inte varför är 30:1 balans i infusion mellan NaCl och KaCl! Vid maten du äter måste ha samma balans, och inte fifty-fifty ! ! ! (bara om du tänker att göra självmord.)
Överskott från NaCl lämnar kroppen lätt vid svet och urine.

Innan du börja tänka det "mineralsalt med kaliumklorid bra för dig", läs om det i USA i avrättning spruta det räcker med 100 mEq (13,3 gramm) KaCl att stoppa hjärtslag. Du käkar tre gånger samma dag rejält med den skräp "mineralsalt med låg natrium" med massor av KaCl, nästa dag du ligger kyrkogård.

Lethal injektion innehåller, och gör:
"# Sodium thiopental, an anesthetic, is injected to put the prisoner to sleep.
# Pavulon, or pancuronium bromide, is released, inducing paralysis and stopping breathing.
# Finally, the flow of potassium chloride stops the heart. "

http://www.amnestyusa.org/death-penalty/lethal-injection/page.do?id=1101012

http://en.wikipedia.org/wiki/Lethal_injection

Potassium är kalium i engelska.

Mass destruction funkar bäst med hjärntvätt av "reform dietetiker" som uppmuntrar massa folk att minska intaget av bordsalt (100% NaCl) och käka KaCl istället.

Jag skulle nog använda kalciumklorid istället. Det skulle antagligen slå ännu snabbare mot hjärtat, som är beroende av kalcium från blodet. Men nu lämnar vi det bisarra.

Hur tänker du nu:confused:
Vi läcker hela tiden kalium genom njurarna medan det finns en aktiv resorption av natrium. Kalium lämnar musklerna, till blodet, vid arbete vilket måste ersättas för att vi inte ska få muskelförsvagning.

Kalium finns i överskott i frukt och grönsaker vilket gjort att vi kan slösa på kalium. Natrium är inte lika vanligt i naturen utan enbart folk bosatta längs haven har haft natrium i överskott. Det förklarar varför kroppen är speciallist på att behålla natrium i systemet.

Eddie Vedder
2011-03-18, 17:13
Du behöver en motjon till natriumet. Annars skulle vi få en elektrisk potential över huden:D

Jag trodde bara det var så att bordssaltet var NaCl men att det i kroppen är Na utan Cl. Det Na som finns i helt vanlig mat är ju inget NaCl. Eller?

Scratch89
2011-03-18, 17:47
Det Na som finns i helt vanlig mat är ju inget NaCl. Eller?

Jo då. Natrium finns iofs i flera former, men självklart förekommer natrium som en molekyl tillsammans med klor även i naturlig form.

Scratch89
2011-03-18, 17:52
Det är sant...
Men.
Kalium sitter in i cellerna, natrium sitter utanför, dvs vi förlorar bara NaCl vid svet. Därför vi MÅSTE tillsätta till maten BARA NaCl och INTE KaCl. KaCl är också livsviktigt, men behövs inte mer än 400 mg om dagen. ÖVERSKOTTET lagras i kroppen, i cellerna och därför denna "fin balans" mellan Ka och Na bli tokig. Glöm inte varför är 30:1 balans i infusion mellan NaCl och KaCl! Vid maten du äter måste ha samma balans, och inte fifty-fifty ! ! ! (bara om du tänker att göra självmord.)
Överskott från NaCl lämnar kroppen lätt vid svet och urine.

Innan du börja tänka det "mineralsalt med kaliumklorid bra för dig", läs om det i USA i avrättning spruta det räcker med 100 mEq (13,3 gramm) KaCl att stoppa hjärtslag. Du käkar tre gånger samma dag rejält med den skräp "mineralsalt med låg natrium" med massor av KaCl, nästa dag du ligger kyrkogård.

Lethal injektion innehåller, och gör:
"# Sodium thiopental, an anesthetic, is injected to put the prisoner to sleep.
# Pavulon, or pancuronium bromide, is released, inducing paralysis and stopping breathing.
# Finally, the flow of potassium chloride stops the heart. "

http://www.amnestyusa.org/death-penalty/lethal-injection/page.do?id=1101012

http://en.wikipedia.org/wiki/Lethal_injection

Potassium är kalium i engelska.

Mass destruction funkar bäst med hjärntvätt av "reform dietetiker" som uppmuntrar massa folk att minska intaget av bordsalt (100% NaCl) och käka KaCl istället.

Vad snackar du om? Självklart kan njuren reglera ett överskott av kalium, precis som alla andra vanliga elektrolyter. Precis som Sverker säger så kommer kalium, efter filtrationen i nefronet, bara att passera förbi och inte reabsorberas. Eftersom överskottet av kalium primärt och först och främst kommer lägga sig i den extracellulära vätskan är det inte ens svårt att filtrera och kasta bort det.

Sverker
2011-03-18, 18:19
Jag trodde bara det var så att bordssaltet var NaCl men att det i kroppen är Na utan Cl. Det Na som finns i helt vanlig mat är ju inget NaCl. Eller?

Självklart simmar natriumjonen fritt men det måste hela tiden finnas med en motjon. Negativa karboxylgrupper på aminosyror i protein eller kloridjonen antar jag. Ska vätska skickas ut på huden för avkylning så kan vi utesluta karboxylgruppen på proteinerna.

stafh
2011-03-18, 23:25
Jo då. Natrium finns iofs i flera former, men självklart förekommer natrium som en molekyl tillsammans med klor även i naturlig form.

Nej, för det första är det i princip alltid i lösning, och då är de dissocierade från varandra, och för det andra hade det i så fall varit en jonförening.

stevebc
2011-03-18, 23:31
Dödlig injektion av 13 gram Kaliumklorid? Axon satte ju i sig 30 gram kalium av all potatis han åt natten innan Decembercupen :D. Långsammare upptag, men ändå rejäla mängder. Jag antar att syftet var att rubba balansen för att bli av med överflödig vätska.

1:30 låter som ett konstigt ratio. RDI av både Natrium och Kalium är väl på ett par gram? Med tanke på att kalium finns i nästan allting så hade man ju istället fått käka en jävla massa salt för att komma upp i det ratiot. 150+ gram koksalt om dagen?

Själv ligger jag nog ganska nära 1:1 i ratio mellan Kalium och Natrium och det känns inte som jag är på randen till självmord.

Eddie Vedder
2011-03-19, 08:13
Jo då. Natrium finns iofs i flera former, men självklart förekommer natrium som en molekyl tillsammans med klor även i naturlig form.

För mig är det inte självklart därför undrade jag. Och enligt stafh verkar det ju inte vara så alls.

Sverker
2011-03-19, 09:01
Tänk på Na/K-pumpen. Tänk på njurarnas förmåga att koncentrera upp urinen. Kroppen är specialist på att flytta possitivt laddade joner över cellmembranen. Då blir det inte så svårt för svettkörtlarna att trycka ut natriumjonerna. Med följer kloriden för att neutralicera den elektriska potetialen och med följer vatten för att utjämna den osmotiska potetialen.

Scratch89
2011-03-19, 10:29
Nej, för det första är det i princip alltid i lösning, och då är de dissocierade från varandra, och för det andra hade det i så fall varit en jonförening.

För mig är det inte självklart därför undrade jag. Och enligt stafh verkar det ju inte vara så alls.

Då hade jag helt enkelt fel. :D

Scratch89
2011-03-19, 10:30
Dödlig injektion av 13 gram Kaliumklorid? Axon satte ju i sig 30 gram kalium av all potatis han åt natten innan Decembercupen :D. Långsammare upptag, men ändå rejäla mängder. Jag antar att syftet var att rubba balansen för att bli av med överflödig vätska.

1:30 låter som ett konstigt ratio. RDI av både Natrium och Kalium är väl på ett par gram? Med tanke på att kalium finns i nästan allting så hade man ju istället fått käka en jävla massa salt för att komma upp i det ratiot. 150+ gram koksalt om dagen?

Själv ligger jag nog ganska nära 1:1 i ratio mellan Kalium och Natrium och det känns inte som jag är på randen till självmord.

13 kaliumklorid genom injektion rätt in i blodet och 13 gram genom maten är rätt så stor skillnad.

Jag vet inte varför han pratar om ration 1:30. Skillnaden mellan kalium och natrium i och utanför cellen ligger väl där nånstans, men det betyder ju inte att njurarna inte kan ta hand om det.

Fartman
2011-03-19, 12:22
Det är sant...
Men.
Kalium sitter in i cellerna, natrium sitter utanför, dvs vi förlorar bara NaCl vid svet. Därför vi MÅSTE tillsätta till maten BARA NaCl och INTE KaCl. KaCl är också livsviktigt, men behövs inte mer än 400 mg om dagen. ÖVERSKOTTET lagras i kroppen, i cellerna och därför denna "fin balans" mellan Ka och Na bli tokig. Glöm inte varför är 30:1 balans i infusion mellan NaCl och KaCl! Vid maten du äter måste ha samma balans, och inte fifty-fifty ! ! ! (bara om du tänker att göra självmord.)
Överskott från NaCl lämnar kroppen lätt vid svet och urine.

Innan du börja tänka det "mineralsalt med kaliumklorid bra för dig", läs om det i USA i avrättning spruta det räcker med 100 mEq (13,3 gramm) KaCl att stoppa hjärtslag. Du käkar tre gånger samma dag rejält med den skräp "mineralsalt med låg natrium" med massor av KaCl, nästa dag du ligger kyrkogård.

Lethal injektion innehåller, och gör:
"# Sodium thiopental, an anesthetic, is injected to put the prisoner to sleep.
# Pavulon, or pancuronium bromide, is released, inducing paralysis and stopping breathing.
# Finally, the flow of potassium chloride stops the heart. "

http://www.amnestyusa.org/death-penalty/lethal-injection/page.do?id=1101012

http://en.wikipedia.org/wiki/Lethal_injection

Potassium är kalium i engelska.

Mass destruction funkar bäst med hjärntvätt av "reform dietetiker" som uppmuntrar massa folk att minska intaget av bordsalt (100% NaCl) och käka KaCl istället.

Snälla, Kalium = K, INTE Ka!