Visa fullständig version : Vi som spelar Fallout: New Vegas-tråden
Tänkte börja med tråd dedikerad till detta spel.
Tips, taktiker balla weapons and shit yo. Eller strul. Tex att jag fick första blåskärmen precis innan jag skulle gå ut från huset man vaknar upp i.
*gah!*
Tydligen är det väldigt mkt buggar osv i form av BS och annat.
(Var 3'de timme har det ryktats om)
Ska hämta en collectors edition för PC på webhallen och lira gärnet efter jobbet! :D
Viktigt att träna först för man lär inte slita sig från det sen! :D
EDIT: Windows updaterade nvidia drivisar nyss, kan vara värt att testa med en äldre drivrutin om man har krash trubbel.
Jens.Andersson
2010-10-22, 09:57
Vad lurad man kände sig när man läste en skillbook och trodde man gick upp
+ 10. Måste klaga lite på reload-, workingbench och campfire med. Det är en
jäkligt kul funktion men listan som man får bläddra i är helt värdelös vad gäller översikt.
Hur är detta spel om man jämför med 3:an kontra 2:an.
Tyckte 2:an var ett av de bästa spel jag spelat men 3:an var sådär.
Men i detta så skulle ju tydligen utvecklarna från nr.2 och 3 samarbeta.
beställde det just. Dit går den hösten då och farväl till nattsömnen.. *gah!*
Spelet verkar tyvärr inte vara konsekvent nog när man börjar närma sig timme 20.
Det första jag ser är att det är nya Perks som förstärker min gamla Ninja-build från Fallout 3.
Hoppas dock det finns en Stealth-Suit i New Vegas.
http://fallout.wikia.com/wiki/Fallout:_New_Vegas_perks
Unstoppable Force
Center of Mass
Purifier
SLAYER!
Jens.Andersson
2010-10-22, 17:51
MMORPG:et Fallout Online kommer sent 2012
Det går föranmäla sig till beta testing på officiella hemsidan
http://news.filefront.com/fallout-online-to-launch-in-2012/
Nordenator
2010-10-22, 23:08
Reporting for duty. Fallout 3 buggade röven av min PC, men nu kör jag New Vegas på PS3 och tack vare VATS så är det inga problem. Körde förköp med caravan pack, men jag sitter och suger på min fullt repade hagelbrakare i väntan på riktiga fiender. Jag har mer eller mindre bara precis börjat dock, men jag ska försöka ta mig några timmar till i morgon. Tentapluggandet måste jag också ta tag i, så jag får se hur långt jag tar mig första veckan.
Börjar bli riktigt sugen på att spela om ettan och tvåan också. Jag hoppas Obsidian kommer leverera lika bra som då de fortfarande var Black Isle.
Jag har lirat ett antal timmar nu och inte hittat några fler buggar eller bluescreens sen den första. Fy fasen vad många timmar man kommer att lägga på detta spelet.. *drool*
D-Crawler
2010-10-23, 00:43
Älskade 3:an och lär nog känna samma för detta också, ska börja plöja igenom det ordentligt imorgon. Mainstoryn verkar skön IMO, den förra var ju lite sisådär. Ett tips för att få motivation till spelet (om ni som nu funderar på att börja spela det tvekar) är att läsa gamereactors recension, fick iaf mig att tända till!
Jag måste alltid rulla en karaktär med mycket styrka, för jag vill loota allt, jag är en hamster korsad med en mulåsna. Och jag hatar att ha följeslagare att hålla reda på.
Reparationssystemet är lysande, även om jag inte gillar logiken med att VATS sliter 4ggr så mycket på vapnen. Men man använder VATS så sällan i alla fall.
Är ca 12h in i spelet och älskar det så här långt
Det finns lite att göra om man säger så.. :D
http://img254.imageshack.us/img254/1123/falloutnv.jpg
Jag har precis börjat vet inte om jag e noob eller så
Spoiler:
efter jag hjälpt ringo vet jag inte vad jag ska göra? Har en quest mot staden som börjar på P men där e de ju övertaget av massa skit och ingen vill hjälpa mig o döda dom?:D
Inge Enveten
2010-10-23, 19:12
En polare har blivit helt galet beroende av det verkar det som. Är det beroendeframkallande? Hur känner ni som spelar?
Primm.. Döda dom själv då? :) Eller dra någon annanstans, finns massor av ställen.
Mitt spel började funka (än så länge utan buggar) Efter deras patch. Jag är glad!!
En polare har blivit helt galet beroende av det verkar det som. Är det beroendeframkallande? Hur känner ni som spelar?
Det är ett typiskt:
jag ska bara....
bara lite till....
men nu borde jag verkligen sova...
undra om man kan....
oj! wow!
undrar om man kan....
osv osv i evighet :D
En polare har blivit helt galet beroende av det verkar det som. Är det beroendeframkallande? Hur känner ni som spelar?
Jupp, du får ta och döda dem helt enkelt. :D kan vara en idé att levla innan och sen är det bara att save:a innan du går in och börjar fixa headshots!
Nordenator
2010-10-23, 19:59
Det var hittills varit lite buggigt. Varje gång jag går ut ur huset i första byn hoppar alla lik upp i luften en snabbis innan de lägger sig. Det har fryst PS3an 3-4 gånger. Vissa monster har buggat fast och då de dör finns inte kroppen kvar. Såg att det redan ny patchats, men det har hänt saker i dag med. Kort sagt verkar det vara lika trasigt som Fallout 3 / Oblivion / Morrowind. Otroligt att de aldrig lär sig. Jag har aldrig dött för att jag hoppat då jag gått in genom en dörr i alla fall, vilket är något att vara glad över då Bethesda har någonting med ett spel att göra.
Om man nu lämnar svagheterna så är det riktigt roligt. Något skratt och lite underhållande action hittills. Dialogen är bra, även om det kanske inte varit så otroligt humoristiska alternativ i dialogen hittills. Antar att det kommer spåra ur lite mer längre in i spelet. Kanske ~5-8 timmar in nu.
En mysig en från Fallout 3:
http://farm4.static.flickr.com/3187/2999647177_6bac817764.jpg
Går det att köpa spelet online till ett bra pris? Jag menar inte att stjäla det, om någon tänkte tipsa om det.
Genom steam finns det för 49.99€
stolpskott
2010-10-24, 10:20
Bethesda har släppt patches över natten verkar det som, står vad det fixar här (http://ludinovum.blogg.se/2010/october/patch-till-new-vegas-slappt.html).
Själv har jag inte spelat spelet än :( är det värt pengarna?
Crippa90
2010-10-24, 11:16
Hur dödar man skorpionerna lättast? Giant är ju helt jävla omöjliga!
Lychgate
2010-10-24, 11:31
Körde klart det häromdagen. Fick inte den rätta Fallout känslan när man inte började i ett vault(Jag gillade inte tvåans början heller.) Den överliggande storyn var inget speciellt och slutet var lite väl anticlimax. Väldigt mycket fetchquests generellt för den delen med. "Döda myror" blev lite väl segt efter femte gången.
Ger man Boone ett bra gevär behöver man inte oroa sig för dom flesta fiender heller. Speciellt efter att man hittade Riot Shotgun, tolv 12'gage magnum på nästintill full auto tog hand om det mesta som närmade sig.
Förhoppningsvis kommer det lite roliga DLC. :)
Spelat lite nu och gjorde så NCR tog över staden primm och seargant mcgee blev sheriff.... Sen så gick han på alla minor som NCR själva har placerat ut och dog.... Är detta något man ebhöver bry sig om eller?
Hur dödar man skorpionerna lättast? Giant är ju helt jävla omöjliga!
De har ju jordens tjockaste skal, Armorpiercing är ett måste.
Laddar min magnum med AP och tar ned rads med 2-4 bulor.
hahavaffan
2010-10-24, 16:03
Spelat lite idag, och det är grymt kul. Dock är det ibland lite oklart vad fan det är man ska göra egentligen... nu ska jag bara gå 50000000 mil till en stad och på vägen passera några andra.
Hur funkar den där super stimpack? När jag använder den får jag inget HP, ska man inte det?
Hur använder du dem? sätter du en stimpack i en kropsdel så lagar den kroppsdelen och inte hp. Antar att det är där du gör fel?
Någon som hittat några balla vapen än?
Nordenator
2010-10-24, 16:53
Någon som hittat några balla vapen än?
Jag spelar med Lucky främst. En unik magnum revolver som håller conditon hur bra som helst och skadar 20. Blir att gå över till energy weapons så snart jag gjort 10 000 skada med guns. Borde vara rätt snart. Jag har i stort sett bara ökat repair/science/lockpick/speech. Vapenskills kör jag på då jag "klarat ut" guns. Har bara 36 i guns.
Sitter med ett laser rifle med laser rifle beam splitter mod:en som jag ska börja fula med sen om jag inte hittar något annat.
Är det någon som stött på några freaky saker med "Wild Wasteland" som perk? Jag har bara hittat Indiana Jones i ett kylskåp.
Har hittat "That Gun". Ganska fräsig, men inget speciellt.
Kör ni på hardcore mode? Det gör jag. :hbang:
Är det någon som stött på några freaky saker med "Wild Wasteland" som perk? Jag har bara hittat Indiana Jones i ett kylskåp.
Två skelett utanför ett brinnande hus; Owen och Beru.
Har hittat "That Gun". Ganska fräsig, men inget speciellt.
Kör ni på hardcore mode? Det gör jag. :hbang:
Hardcore på very hard :)
Nordenator
2010-10-24, 17:29
Jag kör på normal denna vända, men det blir nog en till genomkörning med unarmed/melee och hardcore. Tycker inte om att ha det för besvärligt spelmässigt då jag kikar igenom content och story, men sen då jag redan klarat ut det blir det nog att uppa svårighetsgraden lite :}
Beware the battle cattle, but don't fear the battle cattle.
Jag kånkar runt på "Annabelle", en pimpad missile-launcher med 74 i damage. Makes big boomboom. :D
Jag har lootat en Mysterious Magnum från en kille jag inte skulle ha dödat :P Han satt vid en vägskylt, och jag hade nyss snipat några från viper gang vid en liknande skylt så jag sköt honom på långt håll utan att förstå att han var "oskyldig" men skit händer, och jag laddar bara om jag själv dör. Fin pistol är det i alla fall.
Rätt nice att man kan förklä sig genom rustning från olika factions, kan bli lite problematiskt om man glömmer bort det dock ^_^
Hur tar man enklast ihjäl Corazan insekterna? Cripplar man vingarna så kryper dom fram lika snabbt, sen tar det hur många skott som helst att ha ihjäl dom. Pfft
Scratch89
2010-10-25, 10:14
Hur tar man enklast ihjäl Corazan insekterna? Cripplar man vingarna så kryper dom fram lika snabbt, sen tar det hur många skott som helst att ha ihjäl dom. Pfft
Nu har jag inte träffat på dem än, men om det är som i Fallout 3 är det jäkligt effektivt att skjuta sönder antennerna om de har några. Jag kommer ihåg de där jättestora eldmyrorna; skjöt man sönder antennen gick de postal och dödade varandra.
*tips* Jag hade några duster med Deathclaws i början. Dog på fem sekunder, lål. Sen köpte jag ett sniper-rifle och plockar dom en efter en med headshots från en halvmil bort. Fan bra grejjer!
Nordenator
2010-10-25, 11:49
*tips* Jag hade några duster med Deathclaws i början. Dog på fem sekunder, lål. Sen köpte jag ett sniper-rifle och plockar dom en efter en med headshots från en halvmil bort. Fan bra grejjer!
Heh.. dom rackarna one-shottar mig just nu. Jag ställer mig på en klippa en bit bort så de inte kan ta sig dit eller måste springa omvägar. Teeheehee.
Scratch89
2010-10-25, 12:04
Jag hatar Deathclaws. Nu brukar jag oftast spela någon form av astunn räka, men med hög intelligens och speech, så det är väl därför. Jag är bra på att tala mig ur de flesta situationer, men Deathclaws går inte riktigt att resonera med. :D
Crippa90
2010-10-25, 15:27
De har ju jordens tjockaste skal, Armorpiercing är ett måste.
Laddar min magnum med AP och tar ned rads med 2-4 bulor.
Okej, får börja bunkra upp AP-kulor då. ;)
Finns det någonstans som man kan lägga sina grejjer säkert, typ som Megaton-huset i trean? Fick någon nyckel till ett rum i Dino-staden men vet inte om sakerna försvinner där.
Okej, får börja bunkra upp AP-kulor då. ;)
Finns det någonstans som man kan lägga sina grejjer säkert, typ som Megaton-huset i trean? Fick någon nyckel till ett rum i Dino-staden men vet inte om sakerna försvinner där.
Fixa lite följeslagare och lägg dina prylar i deras inventory.
Nordenator
2010-10-25, 16:42
Mummel.. finns ett unikt plasmagevär där jag är, men jag kan inte få tag på det för att det glitchar. I am not amused.
EDIT:Såja. 2 välplacerade dynamitgubbar.
Jarod
Jag ägde DeathClaws i Melee (unarmed Paralyzing Palm, jag körde FISTO!) i Fallout 3, är detta mögligt i New Vegas?
FISTO heter en sexrobot man kan ordna ;)
Har inte kollat in kampsportsbitarna, med NPCer kan lära en olika moves, en ranger lärde mig en take down nyss.
Jarod
Jag ägde DeathClaws i Melee (unarmed Paralyzing Palm, jag körde FISTO!) i Fallout 3, är detta mögligt i New Vegas?
Ingen aning. Jag är MAN, så jag ligger med sniper på långt håll. Har aldrig testat att köra en melee-build. :D
Men apropå inget så buggar mitt såååå in i helvete ofta. Fryser så jag måste reboota datorn. Och då har jag ändå senaste patchen..
Ibland kan jag spela en minut sen tvingas reboota. Ibland lyckas jag spela 25minuter. I´m annoyed. :MrT:
hahavaffan
2010-10-25, 18:42
Värmeproblem? Jag "hittade" min version, och det funkar 100%. Har inte precis senaste drivrutiner eller så heller. Trist för dig, jag vet hur jävla drygt det är med sådana fel.
Nordenator
2010-10-25, 18:53
PS3-versionen är lika buggig, så jag tvivlar att det har något med hårdvaran att göra. Mitt har dött kanske tio gånger.
Albatross
2010-10-25, 19:08
Låter som man ska vänta nån månad med att spela om man vill ha sin konsol kvar :D
Underskatta inte nerdrage.
Ingen aning. Jag är MAN, så jag ligger med sniper på långt håll. Har aldrig testat att köra en melee-build. :D
Men apropå inget så buggar mitt såååå in i helvete ofta. Fryser så jag måste reboota datorn. Och då har jag ändå senaste patchen..
Ibland kan jag spela en minut sen tvingas reboota. Ibland lyckas jag spela 25minuter. I´m annoyed. :MrT:
Har du quad-core? Då kan det frysa helt om du inte ändrar i en ini-fil..
http://segmentnext.com/2010/10/19/fallout-new-vegas-errors-crashes-freezes-fixes/
Nordenator
2010-10-25, 19:18
Låter som man ska vänta nån månad med att spela om man vill ha sin konsol kvar :D
Underskatta inte nerdrage.
Frekvent sparande är i alla fall en bra sak. I Fallout 3 var det värre, för min dator hängde sig när jag sparade :D
Ingen aning. Jag är MAN, så jag ligger med sniper på långt håll. Har aldrig testat att köra en melee-build. :D
Men apropå inget så buggar mitt såååå in i helvete ofta. Fryser så jag måste reboota datorn. Och då har jag ändå senaste patchen..
Ibland kan jag spela en minut sen tvingas reboota. Ibland lyckas jag spela 25minuter. I´m annoyed. :MrT:
När börjar man hitta snipers?
Har du quad-core? Då kan det frysa helt om du inte ändrar i en ini-fil..
http://segmentnext.com/2010/10/19/fallout-new-vegas-errors-crashes-freezes-fixes/
Jag har quadcore. En gammal Q6600. Kanske ska kolla upp det där.. Thanx!!
När börjar man hitta snipers?
Jag har inte hittat någon däremot köpt (.308cal). Kostade typ 5500caps. Finns en värsting-variant (.50cal) *drool* som kostar runt 8000caps.
Finns att köpa bland annat i vapen-shoppen hos Gun Runners som ligger precis utanför New Vegas.
Oj glömde nämna att det är #15 du ska prova..
Oj glömde nämna att det är #15 du ska prova..
Jag förstod det när jag läste igenom punkterna ändå... ;)
Asså vet inte om jag är dålig lr inte... Fick nån quest från staden efter primm den där me 2 stora statyer på sig minibyn typ... Så ska man på recon mission och jag går o tittar lite utanför sen poff kommer de fram 3 snubbar som dödar en direkt?
Asså vet inte om jag är dålig lr inte... Fick nån quest från staden efter primm den där me 2 stora statyer på sig minibyn typ... Så ska man på recon mission och jag går o tittar lite utanför sen poff kommer de fram 3 snubbar som dödar en direkt?
Skjut först! :D
Haha, spelet är fan riggat! Jag har 10 i luck med gear för jag gillar att köra sniper. Det tycks få en bieffekt när man gamblar. Totalt har jag vunnit närmare 70.000 caps och är bannlyst på 3 casinon.
Första casinot jag spelade på går taket vid 5000caps. Men med ungefär 4.000 vunna körde jag lite maxinsats på slotsmaskinen och fick tre apelsiner aka 160ggr pengarna. Dvs 32.000 caps. så jag löste in totalt 36.000 i det casinot, jag kan köpa hela världen tror jag!
Haha, spelet är fan riggat! Jag har 10 i luck med gear för jag gillar att köra sniper. Det tycks få en bieffekt när man gamblar. Totalt har jag vunnit närmare 70.000 caps och är bannlyst på 3 casinon.
Första casinot jag spelade på går taket vid 5000caps. Men med ungefär 4.000 vunna körde jag lite maxinsats på slotsmaskinen och fick tre apelsiner aka 160ggr pengarna. Dvs 32.000 caps. så jag löste in totalt 36.000 i det casinot, jag kan köpa hela världen tror jag!
Orättvist...snyft.
Själv tog jag Explorer-skillen nyss (lvl20 typ) så nu ser jag ALLA platser på kartan. :D
Nu har jag inte träffat på dem än, men om det är som i Fallout 3 är det jäkligt effektivt att skjuta sönder antennerna om de har några. Jag kommer ihåg de där jättestora eldmyrorna; skjöt man sönder antennen gick de postal och dödade varandra.
Ska testas.
Hittade en riktigt bra revolver, synd då att 40-70G är så rare.
Inte en enda krash i New Vegas, stabilt men stallar ibland och känns som om prestandan borde vara bättre.
Sjukt bra spel oavsett!
Gillar dock inte att de muppat bladerunner pistolen som är en fallout klassiker, .223 pistolen blev "That Gun"(humoristiskt :) ) men med 5.56 ammo och rätt kass damage jämfört med att ha varit oslagbar i damage då den är ett nedkapat gevär.
Trist :/ bladerunner är vanhelgat!
Någon som hittat några balla vapen än? Gobi Campaign scout rifle är sjukt trevligt :)
Jag hittade Annabelle igår, en raketkastare. Fan vad super mutanter och nightkins tål mycket. Tror jag har gått dit på för låg level :P
Nordenator
2010-10-26, 12:32
Haha, spelet är fan riggat! Jag har 10 i luck med gear för jag gillar att köra sniper. Det tycks få en bieffekt när man gamblar. Totalt har jag vunnit närmare 70.000 caps och är bannlyst på 3 casinon.
Första casinot jag spelade på går taket vid 5000caps. Men med ungefär 4.000 vunna körde jag lite maxinsats på slotsmaskinen och fick tre apelsiner aka 160ggr pengarna. Dvs 32.000 caps. så jag löste in totalt 36.000 i det casinot, jag kan köpa hela världen tror jag!
Man kommer fortfarande in i casinon även fast man är bannad eller? Finns en achievement att bli bannad på alla, men det finns ju samtidigt quests i dem.
Doctor Snuggles
2010-10-26, 12:35
Någon som kör på mac? Funderar på att installera bootcamp bara för att köra fallout 3 och sedan denna.
Man kommer fortfarande in i casinon även fast man är bannad eller? Finns en achievement att bli bannad på alla, men det finns ju samtidigt quests i dem.
ja, du blir bara bannad från att spela på casinot.
Nordenator
2010-10-26, 14:32
ja, du blir bara bannad från att spela på casinot.
Gött. Då blir det att ta mig på leopardmönstrade nattlinnet och rocka loss senare då :D
Scratch89
2010-10-26, 14:34
Nu har jag spelat några timmar. Jag gillar det som fan, känns som en naturlig fortsättning på Fallout 3. Jag tycker att världen verkar lite rörigare, men det kan vara för att jag inte vant mig än. Hardcore mode var en frisk fläkt, då man måste äta, sova och dricka vatten för att inte drabbas av negativa konsekvenser. I FO3 kunde man ju springa runt hur länge som helst, som värsta McGyver, utan några setbacks. över huvud taget.
Bara jag som fuskar mig genom spelet? Visst, hade jag obegränsat med tid så skulle jag kunna tänka mig köra fuskfritt. Men att inte kunna lockpicka ett lås eller att inte kunna hacka en dator för att det fattas lite skill i nått orkar jag inte med just nu. Är level 52 med min gubbe förövrigt :D
Scratch89
2010-10-26, 14:41
Bara jag som fuskar mig genom spelet? Visst, hade jag obegränsat med tid så skulle jag kunna tänka mig köra fuskfritt. Men att inte kunna lockpicka ett lås eller att inte kunna hacka en dator för att det fattas lite skill i nått orkar jag inte med just nu. Är level 52 med min gubbe förövrigt :D
Det låter som ett utmärkt sätt att förstöra ett bra spel på.
Play by the rules for the most enjoyment of the content.
Fuska i New Vegas? lol...
Det låter som ett utmärkt sätt att förstöra ett bra spel på. Grejen är att jag inte tycker att jag förstör så mycket, jag kortar bara ner tiden det tar att spela igenom det. Har rätt fullt upp i skolan/vardagen så jag hinner inte spela så mycket. Enda jag gjort är ju att öka min level.
Var och en på sitt vis, jag hade aldrig fuskat första playtru....
Ok när jag plockade med Boone som följeslagare blev det lite väl lätt. Jag hinner knappt se målet innan han headshottar det, lite trist..
Hittade fö en låda med Holy handgranades. :)
Nordenator
2010-10-26, 15:44
Haha, spelet är fan riggat! Jag har 10 i luck med gear för jag gillar att köra sniper. Det tycks få en bieffekt när man gamblar. Totalt har jag vunnit närmare 70.000 caps och är bannlyst på 3 casinon.
Första casinot jag spelade på går taket vid 5000caps. Men med ungefär 4.000 vunna körde jag lite maxinsats på slotsmaskinen och fick tre apelsiner aka 160ggr pengarna. Dvs 32.000 caps. så jag löste in totalt 36.000 i det casinot, jag kan köpa hela världen tror jag!
Jag jobbar på det. Bannade på två :D
hahavaffan
2010-10-26, 15:54
Hur får man sig en följeslagare? Röjer runt i den gamla raketfabriken nu, fyfan vad svårdödade dom stora night-lolsen är.
Vad går spelet ut på? (så jag kan undvika det :D)
Jag är fan kär i det här spelet, följer inte plotten mer än sporadiskt, Sköt Benny i huvudet för att det kändes som att det var meningen med mitt liv, efter det är jag en free agent anser jag :D
Nu sprang jag på Helios one ute i öknen, ett gammalt solkraftverk som även såg ut att ha något med ett vapensystem eller liknande att göra, läste en del i deras datorer om det. nåväl ska hjälpa deras klåpare till forskare att få fart på strömmen så han kan tjäna pengar. När jag sedan får välja vart strömmen ska gå finns det ett alternativ som heter Archemedes II, självklart kopplar jag dit för att se om det händer något kul :D Upp på taket och slå på, och inget mer än en ljusblixt händer. Trist :( Ned igen till datorn för att koppla om till new vegas så jag kan få lite creds för mitt slit från NCR, men nu finns det ett nytt alternativ! Aktivera defencegrid! Coolt jag testar! och jävlar i min lilla låda, varningssirener och saftblandare, ooops! Kutar upp på taket igen för att se vad som händer nu, och alla NCR soldater utomhus blir rostade av en GIGANTISK LASER!
Mitt rykte hos NCR är numera i botten. Håhåjaja!
Doctor Snuggles
2010-10-26, 16:13
Funkar spelet bättre på XP eller på windows 7 (frågan gäller fallout 3 också)? Det ryktas om en massa buggar.
hahavaffan
2010-10-26, 16:15
Det funkar som sagt 100% här på W7 Pro. Inte en enda bugg, hängning eller liknande. Förvånad själv :D
Scratch89
2010-10-26, 16:16
GIGANTISK LASER!
Giant laser!
nw3dWOssOhs
Funkar spelet bättre på XP eller på windows 7 (frågan gäller fallout 3 också)? Det ryktas om en massa buggar.
Det funkar som sagt 100% här på W7 Pro. Inte en enda bugg, hängning eller liknande. Förvånad själv :D
Jag tror att många buggar är hårdvaru/drivrutins-relaterade.
Hur får man sig en följeslagare? Röjer runt i den gamla raketfabriken nu, fyfan vad svårdödade dom stora night-lolsen är.
Bra speech i kombination med att hitta dem. Det finns några. Handlar om att man måste göra något för dem eller vara väldigt övertygande.
Finns annars ED-E Roboten i Primm som är ganska lätt att fixa med repair eller science skill, eller båda..
Nordenator
2010-10-26, 18:14
Vad går spelet ut på? (så jag kan undvika det :D)
Om du inte vill klara ut det innan du lekt klart så ska du nog inte fortsätta på main questet efter du kommit till vegas.
Quests som påbörjar de sista grenarna av main questet:
Things That Go Boom
The House Always Wins
Wild Card: Change in Management
Render Unto Caesar
Tar spelet slut efter main quest?
Nordenator
2010-10-26, 19:14
Tar spelet slut efter main quest?
Ingen aning. Återkommer då jag är klar :D (Gör en av de fyra grenarna nu)
Scratch89
2010-10-26, 19:16
Kul sidequests! Var nere i den gamla raketfabriken, och träffade på osynliga mutanter som dyrkade något slags horn. Galningar. Hittade rapporten om det de letade efter så att de traskade dystert därifrån, men det gjorde att jag inte kunde göra klart det andra sidouppdraget, om att hitta ghoulens flickvän.
Är det alltid så, att man bara kan göra en av de valbara sakerna? Vet att jag i början fick välja mellan att stoppa in den gamla sheriffen som ny chef i Brimm, eller att stoppa in militären. Jag hade ändå gjort föruppdragen till båda sakerna, men efter att jag valt den ena försvann questet för det andra.
Lasse Kongo
2010-10-26, 19:16
Tar spelet slut efter main quest?
Svar ja
Spelat lite för mycket de senaste dagarna. :D Hittils har jag hittat dessa unika vapen iaf:
- Tesla beaton prototype, skjuter någon magnetstråle.
- Dinner bell, hagelgevär med 85dmg.
- Gobi campaign scout rifle, guldig sniper.
- Love and hate, knogjärn.
- Maria, 9mm pistol 22dmg.
- Mercy, maskingevär som skjuter 40mm granater.
- Oh, baby. Melee vapen.
- Vance's 9mm smg, 188dps.
- Annabelle, raketgevär.
- C257 avenger, maskingevär med 327dps.
- Thump-thump, 40mm granatgevär.
- AER14 prototype, lasergevär. Skjuter grön stråle.
- Pewpew, laserpistol som använder 15 skott åt gången.
- Euclids C-finder, nån form av laserpistol. Har inte skott till denna, står att dmg är 0 så vet inte om det finns skott heller. Köpte av en pojke i freeside som använde den som leksakspistol iaf.
- Tribeam laser rifle, osäker på om den är unik. I fallout 3 brotherhood of steel DLC'n var den ju inte det.
Utöver dessa använder jag anti-material rifle ganska flitigt. En sniper med 122dmg. Gillar också huntingrifle med alla mods och vermint rifle med ljudämpare och nattkikarsikte.
Någon som vet var man kan köpa/hitta 12.7mm skott? Har en smg och en pistol som behöver de skotten.
Har ni hittat något Unarmed-Vapen liknande Fisto! ännu?
Till Linus M och Mental. Euclids C-finder heter vapent som STYR Helios One vapnet. Fixa dessa två och ni är gud :-)
Har ni hittat något Unarmed-Vapen liknande Fisto! ännu?
De flesta i caesar's legion har något liknande. Caesar har en unik tror jag. Vanliga power fists finns också.
Till Linus M och Mental. Euclids C-finder heter vapent som STYR Helios One vapnet. Fixa dessa två och ni är gud :-)
Får det inte att fungera, klickar bara om vapnet när jag skjuter. Fick en quest med vapnet att jag skulle gå till någon brotherhood of steel kille, händer ingenting när jag snackar med honom.
Nordenator
2010-10-26, 22:37
Såja. Då var det spelet daskat. Jag har däremot tänkt att fortsätta spela på samma ställe där jag var innan jag klarade det. För mycket kvar att göra för att ge upp nu :]
Får det inte att fungera, klickar bara om vapnet när jag skjuter. Fick en quest med vapnet att jag skulle gå till någon brotherhood of steel kille, händer ingenting när jag snackar med honom.
Broderhood of steelquesttriggern är en bugg, den ska aktiveras när man har Veronica som folower vad jag har förstått.
Jag kan skjuta med den nu, den kallar ned en superdödslaser från en satelit om man har aktiverar helios one kraftverket och styrt strömmen till archimedes II
En pang per dag bara, så det är mest en KUL leksak!
Såja. Då var det spelet daskat. Jag har däremot tänkt att fortsätta spela på samma ställe där jag var innan jag klarade det. För mycket kvar att göra för att ge upp nu :]
Gick det å nita allt (DeathClaws bla) med unarmed only? :)
Scratch89
2010-10-27, 12:38
Hur har ni format era karaktärer, förresten? Jag ökade intelligence och agility till 9, och fick då dra ner på det mesta andra. Har runt 3 i strength, luck och endurance. får rätt mycket stryk i närstrid, men annars funkar det bra. Har hög speech, så de flesta situationer går att tala sig ur, särskilt med hög intelligence.
Jag kör the lone sniper dude. Inga jävla folowers här inte, således CHA 2.
STR 4 (har ökat till 6 med perks för att ej få minus på sniperbössan, som krävde str 6)
PER 6 (7 med headgear)
END 4, (vem behöver HP som sniper?)
INT 9, för dialog, skillpoints mm
AGI 9 (Sniping ftw! 10 med impants, har även small frame "perken" som ger +1 i AGI med gör att man lättare blir crippled, men jag snipar ju!!!)
LUCK 9 (för crits, 10 med implants)
Det här är första genomköraren, så jag har gjort lite dåliga val med perks osv. Nästa varv ska jag starta med två mer END, för man kan köpa en implant per END så då kan jag tex starta med en mindre i str och int och ta de som implants i stället, totalt ger det +2END för 8k caps.
För övrigt är jag kär i det här spelet.
Gjorde lite uppdrag åt First recon för att NCR skulle förlåta min lilla "olycka" vid HELIOS one. 3 mercenaryuppdrag där man dödar nightkins tror jag de heter?
Anyways. Har inte ljuddämparen på sniperbössan än, så är de för många så hinner några fram och jag får problem, och på drivern så har han drivor av folower...
Min lösning? Jag hade lite godsaker med mig från mitt besök hos Boomers! smyyyyga fram relativt nära, equipa "Fat Man" och ladda med en mini nuke, sedan lobbar man in en stridsspets i gruppen och ser hela högen brinna i ett stort svampmoln! AAAAAAAAH!
*Nerdgasm*
Sedan nightkin med hundar, har slut på nukes, men här kommer Archimedes II till användning. BOOOM BABY!
*Nerdgasm igen*
Jag är så störd på att man inte kan slå på utvalda kroppsdelar i vats med närstridsvapen :(
Jag är så störd på att man inte kan slå på utvalda kroppsdelar i vats med närstridsvapen :(
+1
blir så tråkigt att inte kunna välja efter ett tag :/
Jag är så störd på att man inte kan slå på utvalda kroppsdelar i vats med närstridsvapen :(
Hade fått för mig att man skulle kunna det, trist.
Melee har väl fått flera olika specialslag som man lär sig istället för kroppsdelssiktande.
Nordenator
2010-10-27, 13:52
Gick det å nita allt (DeathClaws bla) med unarmed only? :)
Det tror jag. Har inte spelat med unarmed eller melee än (nästa genomspelning), men det finns vapen som gör riktigt saftig skada. Kombinera det med en sneak crit (med better criticals) och det roliga lär vara över innan det ens börjat. Jag hittade till exempel någon makeshift metallklubba som skadade runt 40 halvt repad. Det är mer än mitt unika plasmavapen, som dödar en deathclaw på 2 crits. Då har jag inte heller speciellt mycket i energy weapons.
Men det ska bli intressant att testa :)
hahavaffan
2010-10-27, 15:08
För övrigt är jag kär i det här spelet.
Gjorde lite uppdrag åt First recon för att NCR skulle förlåta min lilla "olycka" vid HELIOS one. 3 mercenaryuppdrag där man dödar nightkins tror jag de heter?
Anyways. Har inte ljuddämparen på sniperbössan än, så är de för många så hinner några fram och jag får problem, och på drivern så har han drivor av folower...
Min lösning? Jag hade lite godsaker med mig från mitt besök hos Boomers! smyyyyga fram relativt nära, equipa "Fat Man" och ladda med en mini nuke, sedan lobbar man in en stridsspets i gruppen och ser hela högen brinna i ett stort svampmoln! AAAAAAAAH!
*Nerdgasm*
Sedan nightkin med hundar, har slut på nukes, men här kommer Archimedes II till användning. BOOOM BABY!
*Nerdgasm igen*Är också sjukt sniperkåt, men var och hur fixar man ett schysst gevär i början? Eller bara ett bra gevär helt enkelt.
Jag har en Super Sledgehammer som är fin fin. Saftar på väldigt bra. Inte hittat så många fistvapen, knife gauntlet eller vad den hette.
Melee har väl fått flera olika specialslag som man lär sig istället för kroppsdelssiktande.
Ahaa, jag har spelat för lite. Tror jag hade en sån som heter Mauler eller nånting.. Suger att ha jobb när nya spel kommer..
Är också sjukt sniperkåt, men var och hur fixar man ett schysst gevär i början? Eller bara ett bra gevär helt enkelt.
Man kommer långt med bara ett vanligt uselt varmit rifle, sedan bytte jag upp mig till Cowboy Repeater i Primm.
Sedan blev det direkt till Sniper rifle som man kan köpa hos gun runners, eller så gör man som jag och lootar ett när jag lekte runt i vault 34 på allt för låg level :D
Edit: Har kvar mitt gamla Varmit rifle föresten, har night scope och silencer på den. Bra då snipern inte har mörkersikte.
Varmint rifle med nightscope, extended mag och silencer funkar ypperligt att one-shotta med om man hukar sig och smyger lite.
Jobbigaste jävla djuren är ju dom stora bina som sticker en. Svåra att snipa oxå eftersom dom flyger runt så fort.
Det tror jag. Har inte spelat med unarmed eller melee än (nästa genomspelning), men det finns vapen som gör riktigt saftig skada. Kombinera det med en sneak crit (med better criticals) och det roliga lär vara över innan det ens börjat. Jag hittade till exempel någon makeshift metallklubba som skadade runt 40 halvt repad. Det är mer än mitt unika plasmavapen, som dödar en deathclaw på 2 crits. Då har jag inte heller speciellt mycket i energy weapons.
Men det ska bli intressant att testa :)
OBS! Viktigt att det inte är Melee-vapen (Släggor, Shishkebob, Svärd etc) utan det skall endast vara vapen som bostar Unarmed och Paralyzing Palm, tex Ballistic Fist, Rare Powerfists eller liknande.
Som unarmed/melee hade jag tagit några av dessa perks (man måste nästan skilla unarmed och melee samtidigt då perks kan kräva antinge unarmed eller melee)
lvl 2 Confirmed Bachelor (+10%) skada på personer av samma kön, då jag kör som man och nästan alla fiender är män.
lvl 4 intense training och öka str eller end eller agi eller något :D
lvl 6 Toughness (ta mindre skada) (skulle även ta implanten som sänker skadan senare i spelet)
lvl 8 Super Slam (All melee (except thrown) and unarmed attacks have a chance of knocking your target down. )
lvl 10 Finesse (+5% crit)
lvl 12 Piercing Strike (All your unarmed and melee attacks negate 15 points of DT. Det motsvarar att slå på en combat armour som om det vore en pyjamas)
Edit: Glömde Stonewall, mer abs och kan inte bli knockad!
Andra bra är
Unstoppable Force (du gör skada även om de blockar)
Purifier (You do 50% extra damage with melee and unarmed weapons against centaurs, nightstalkers, spore plants, spore carriers, deathclaws, super mutants, and feral ghouls.)
Better Criticals (+50% skada när du crittar)
Paralyzing Palm (Can paralyze an enemy for 30 seconds with a V.A.T.S. unarmed attack. )
Ninja (+15%( 15 luck skill) critical chance with melee and unarmed weapons, +25% damage with sneak attack criticals)
Och så klart, den viktigaste av dem alla! Slayer! (The speed of all your melee and unarmed attacks is increased by 30%.) Men det är först vid lvl 24 det.
Men jo, det går att vara ruggigt bra i det här spelet utan skjutvapen!
Varmint rifle med nightscope, extended mag och silencer funkar ypperligt att one-shotta med om man hukar sig och smyger lite.
Jobbigaste jävla djuren är ju dom stora bina som sticker en. Svåra att snipa oxå eftersom dom flyger runt så fort.
Kan man ha alla tre moddarna samtidigt? Trodde vapenmoddarna cappade vid två...
Kan man ha alla tre moddarna samtidigt? Trodde vapenmoddarna cappade vid två...
Jag kan ha alla mods samtidigt.
Igen, någon som vet var man kan köpa eller hitta 12,7mm skott?
Jag kan ha alla mods samtidigt.
Igen, någon som vet var man kan köpa eller hitta 12,7mm skott?
Gun runners har ibland
Camp McCarran har drivor.
Har ni hittat något Unarmed-Vapen liknande Fisto! ännu?
Denna hittade jag nyss...en Zap-glove. :thumbup:
Jag funderar på att trigga selfdestruct-mekanismen för Brotherhood of Steel-valven. Några invändningar?
Jag funderar på att trigga selfdestruct-mekanismen för Brotherhood of Steel-valven. Några invändningar? Se till att göra alla quests med dom först bara, så att du kan använda power armor (ifall du vill det). Man får även köpa gauss rifle av dom efter man har gjort alla quests.
Se till att göra alla quests med dom först bara, så att du kan använda power armor (ifall du vill det). Man får även köpa gauss rifle av dom efter man har gjort alla quests.
Har ett gausrifle liggandes som skräpar redan, och jag tänker inte använda powerarmour! Det är för coolt med svart skinpaj som sniper ;)
I vote to blow them up! Gör du questen för mr house eller är det bara på rent infall?
Har ett gausrifle liggandes som skräpar redan, och jag tänker inte använda powerarmour! Det är för coolt med svart skinpaj som sniper ;)
I vote to blow them up! Gör du questen för mr house eller är det bara på rent infall? Man kan fortfarande spränga dom efter man har gjort questen :)
Man kan fortfarande spränga dom efter man har gjort questen :)
jupp, har nyckelkorten i fall jag får för mig att bomba dem, men jag har fan för mycket att göra för att nuka dem :D Och jag har redan grandiosa planer för min nästa karaktär! :D
Gun runners har ibland
Camp McCarran har drivor.
Aldrig sett på gun runners, aldrig kollat Camp McCarran dock!
Värt att spränga vault 19's svavel grotta? Precis förenat folket där nere med The Great Khans så kanske får khansen efter mig. Småträligt att vara ovän med NCR, the legion och the great khans. :D
Dödade alla Brotherhood of Steel-snubbar där nere och sprängde skiten. Jag skulle göra deras quests först men dom började skjuta på mig. Fan inte mitt fel. :D
Men jag snodde med en massa gauss-gevär, gatling lasers och sånt och sålde när jag kom upp. Så det var inte helt ovärt, haha. Gatling-lasern var förresten EPISK! *drool*
Gör du questen för mr house eller är det bara på rent infall?
Rent infall. Mr House dödade jag för ganska länge sedan. Vet inte om det var en bra idé eller inte.. :cool:
svedberg1
2010-10-27, 21:38
Blev ju riktigt sugen att satsa på en Melee/unarmed-karaktär nu! Vet inte riktigt varför jag valde min karaktär med science/energy weapons, för jag har hört att det finns mycket mer guns i New Vegas.
Får ta och köra en Melee/Unarmed-karaktär när jag tröttnat på energy weapons. Någon som spelar en melee/unarmed och kan ge bra tips?
Såg Mentals tips nu och ska försöka använda de!
Jag kan ha alla mods samtidigt.
Igen, någon som vet var man kan köpa eller hitta 12,7mm skott?
Gun runners eller tradingpost 188 tror jag är störst chans, men testa försäljare i större städerna.
Blev ju riktigt sugen att satsa på en Melee/unarmed-karaktär nu! Vet inte riktigt varför jag valde min karaktär med science/energy weapons, för jag har hört att det finns mycket mer guns i New Vegas.
Får ta och köra en Melee/Unarmed-karaktär när jag tröttnat på energy weapons. Någon som spelar en melee/unarmed och kan ge bra tips?
Såg Mentals tips nu och ska försöka använda de!
Kör på sneak och grim reaper sprint :P Men chems är din bästa vänner.
Beethoven
2010-10-28, 00:03
Är striden mellan Legion och NCR slutet på spelet? Är med Legion och fick chansen att gå dit nu (point of no return o.s.v).
Vill inte klara spelet än.
Hmm, jag råkade döda Caesar... Svängde in i hans tält på väg till väderstationen och han härsknade, jag hade inget val... För att vara en stor antagonist i spelet var han förvånansvärt lätt att döda...
Nordenator
2010-10-28, 11:40
Finns det något förutom implants som boostar SPECIAL? Då tänkte jag inte typ en mössa som ger 0 DR och 1 i luck, utan mer saker som passivt ökar SPECIAL. Jag funderar på hur jag ska sätta poäng på nästa karaktär. Det lutar åt 9 i endurance om det inte finns mer än implants som boostar SPECIAL.
Finns det något förutom implants som boostar SPECIAL? Då tänkte jag inte typ en mössa som ger 0 DR och 1 i luck, utan mer saker som passivt ökar SPECIAL. Jag funderar på hur jag ska sätta poäng på nästa karaktär. Det lutar åt 9 i endurance om det inte finns mer än implants som boostar SPECIAL. Det finns en perk som gör att du får sätta en poäng i SPECIAL. Finns 10 levels av den perken så du kan öka på SPECIAL med 10 poäng.
Anabolismus
2010-10-28, 12:21
Okej då har jag äntligen tank...köpt det senaste Fallout spelet till Xbox. Har dock det tidigare också 3;an tror jag det var som jag i princip bara började på. Ska jag skita i 3an och direkt börja på denna nya, eller vad säger ni?
Antar att man även får välja någon typ av ras/klass/yrke i början, vilket alternativ är bäst :D?
Nordenator
2010-10-28, 12:26
Det finns en perk som gör att du får sätta en poäng i SPECIAL. Finns 10 levels av den perken så du kan öka på SPECIAL med 10 poäng.
Ja, det vet jag. Men utöver det. Man kan max ha 10 i en SPECIAL. Givet att det bara finns ett sätt att öka den på utöver intense training är 9 vad man maximalt ska öka. I Fallout 3 fanns det t.ex. en bobble head och även vissa passiva items. Typ Lucky 8-ball. I det fallet var allt över 8 bortkastat.
hahavaffan
2010-10-28, 12:43
Hmm, jag råkade döda Caesar... Svängde in i hans tält på väg till väderstationen och han härsknade, jag hade inget val... För att vara en stor antagonist i spelet var han förvånansvärt lätt att döda...Haha gjorde precis samma igår. Snodde hans hatt och kläder, de var värda en hel del!
Scratch89
2010-10-29, 08:26
Ja, det vet jag. Men utöver det. Man kan max ha 10 i en SPECIAL. Givet att det bara finns ett sätt att öka den på utöver intense training är 9 vad man maximalt ska öka. I Fallout 3 fanns det t.ex. en bobble head och även vissa passiva items. Typ Lucky 8-ball. I det fallet var allt över 8 bortkastat.
Jag tror de tog bort bobble heads för att det gjorde att man kunde bli alldeles för bra. Även om man började som en svag men pricksäker snubbe (eller tvärtom, en stark men korkad), så kunde man med hjälp av passiva items bli rätt så bra på det mesta i slutet. Jag tycker det är bra att man får ta konsekvenserna av att vara bra på något.
Jag tror de tog bort bobble heads för att det gjorde att man kunde bli alldeles för bra. Även om man började som en svag men pricksäker snubbe (eller tvärtom, en stark men korkad), så kunde man med hjälp av passiva items bli rätt så bra på det mesta i slutet. Jag tycker det är bra att man får ta konsekvenserna av att vara bra på något.
Det är bra, man blir fortfarande tillräckligt bra om man bara maxar ut den skill man använder mest.
Har man problem med att få exp, fixa Boone som companion, köp sniper rifle och några hundra kulor .308 och ge honom. Sen joggar man bara runt i wasteland och låter honom one shotta allt han ser. Nästan löjligt enkelt..
Jag kör utan companions för att det blir snabbt löjligt lätt. :D
Scratch89
2010-10-29, 10:23
Jag fick precis Boone som kompis, har inte testat hans skills än. Jag har inte hittat något vettigt sniper rifle, vet inte heller om jag ska köra med det. Jag har jättehög agility, och det känns onödigt för en sniper, eller? Jag gillar mer att resonera fram svar och lösningar, fast det kan väl vara bra att vara trigger happy om diplomatin inte riktigt håller...
Nordenator
2010-10-29, 10:31
Jag tror de tog bort bobble heads för att det gjorde att man kunde bli alldeles för bra. Även om man började som en svag men pricksäker snubbe (eller tvärtom, en stark men korkad), så kunde man med hjälp av passiva items bli rätt så bra på det mesta i slutet. Jag tycker det är bra att man får ta konsekvenserna av att vara bra på något.
Mja.. dom har ju bytt ut bobble heads mot implants. Där är det precis likadant, förutom att nu implants kostar caps. Men jag tänkte utöver implants. Med 7 i E får man implants till alla SPECIAL.
Jag fick precis Boone som kompis, har inte testat hans skills än. Jag har inte hittat något vettigt sniper rifle, vet inte heller om jag ska köra med det. Jag har jättehög agility, och det känns onödigt för en sniper, eller? Jag gillar mer att resonera fram svar och lösningar, fast det kan väl vara bra att vara trigger happy om diplomatin inte riktigt håller...
Han har ett bra gevär i grund ge han bara .308 kulor. Jogga ut i obygden och se vad som händer när du springer på nått. Blir lite WTF känsla i början, han skjuter på mycket som du knappt hinner se :D
Sniper, då är det sneak och luck som gäller. Samt en bra bössa, med kikarsikte(el vad du känner är lättast att träffa med). Boone är bra för dig, pga att fienden lyser upp bättre med spotter perken. Fixa en ljuddämpare sneaka upp och sikta i kikarsiktet manuellt. Agility är ju bäst för att få mycket points i VATS, funkar bra med automatvapen på nära håll.
Recon baskern är bland det bästa mössor jag hittat.
Men det är svårt att hålla saker på avstånd, så fixa ett snabbt automatvapen. Helst ett som går att skjuta AP ammo med. Så kan du byta om det inte tar(sköld emblem).
Mja.. dom har ju bytt ut bobble heads mot implants. Där är det precis likadant, förutom att nu implants kostar caps. Men jag tänkte utöver implants. Med 7 i E får man implants till alla SPECIAL.
Det känns som dom gått mer mot aktiverade bonusar i allt. Nu tänker jag på både skill magazines och SPECIAL bonus. Man får käka mat, chems, eller fixa Cass så kan man supa whiskey med. Så man får fixa perks som gör de aktiverade bonusarna bättre.
billmaier
2010-10-29, 14:34
Farligt spel som fan, otroligt hur beroende man kan bli *gah!*
Jag tror de tog bort bobble heads för att det gjorde att man kunde bli alldeles för bra. Även om man började som en svag men pricksäker snubbe (eller tvärtom, en stark men korkad), så kunde man med hjälp av passiva items bli rätt så bra på det mesta i slutet. Jag tycker det är bra att man får ta konsekvenserna av att vara bra på något.
Exakt, det var för enkelt i Fallout 3 att bli super, oavsett hur man började (tunn forskare eller IQ-befriad Biff), man kunde helt enkelt få 10 i allt oavsett start.
Roligare om man (beroende på hur man väljer att börja) får känna av konsekvenserna av detta och att det färgar ens spelstil.
Kör man en gubbe som är tex jättestark men dåliga social skills i början så blir man kanske ingen Barter / Speech-mästare runt lvl 15 tex.
Roligare så.
EDIT: Jaså det är implants ist för Bobbleheads nu? ;D Samma lika eller?
Albatross
2010-10-29, 15:26
Skulle "bara prova" det förut och det rök 3 timmar direkt. Märkte inte nåt buggande eller kraschande på den tiden dock!
Perken Slayer kräver 7 i agility. Funkar det att jag startar med 5, tar startperken small frame så AGI=6 och sedan skaffar ett implant, AGI=7?
Räknas implants för att fylla krav för perks alltså?
Nordenator
2010-10-30, 11:13
Perken Slayer kräver 7 i agility. Funkar det att jag startar med 5, tar startperken small frame så AGI=6 och sedan skaffar ett implant, AGI=7?
Räknas implants för att fylla krav för perks alltså?
Jag tror inte det. Implants skulle inte räknas mot skill-points med Int vid level, så jag misstänker att det inte går för perks heller. Men det finns Intense training som du kan använda för att peta upp dina SPECIAL.
Lite efterbliven fråga kanske, men var är patchen ni pratar om? Letat ett tag nu och det enda jag hittar är Fallout 3 patchen.
Lite efterbliven fråga kanske, men var är patchen ni pratar om? Letat ett tag nu och det enda jag hittar är Fallout 3 patchen.
Eller nude-patchen... :D
http://www.gamesradar.com/pc/fallout-new-vegas/news/fallout-new-vegas-nude-patch-already-created/a-20101026112533858029/g-2009050816320911075
http://static.gamesradar.com/images/mb/GamesRadar/us/Daily/2010/10-Oct/26/Nude%20Vegas/nudevegas--article_image.jpg
Kwonidy - hittade en annat till dig... I give you "Pushy"!
Lite efterbliven fråga kanske, men var är patchen ni pratar om? Letat ett tag nu och det enda jag hittar är Fallout 3 patchen.
Finns på torrent. :naughty:
Själv är jag glad över att de har fört tillbaka melee till fallout - i 3an gick det ju inte att spela melee effektivt (eller så var jag för dålig och det betyder då att New Vegas lättare, för här går det kalas)
Scratch89
2010-10-30, 17:15
Själv är jag glad över att de har fört tillbaka melee till fallout - i 3an gick det ju inte att spela melee effektivt (eller så var jag för dålig och det betyder då att New Vegas lättare, för här går det kalas)
Det funkade, fast det fanns lite jobbigare fiender då (de kanske finns i NW också, men jag har inte kommit så långt). Melee är jävligt bad ass.
gjWfJrsazYk
Bra mod:ar http://www.ripten.com/2010/10/24/five-essential-pc-mods-for-fallout-new-vegas/
Har testat alla och alla är bra.
Hardcore mode är mest segt. Men ska försöka spela ut spelet med det ändå. Bra att man kan dricka fyra vodaflaskor utan någon större penalty. Typ döden.
Patchen får man automagiskt på Steam. Jag förutsätter att ingen här är en avskyvärd tjuv.
Scratch89
2010-10-30, 17:42
Angående Hardcore mode. Vart fan ska man få tag på allt vatten som behövs? Det är ju inte direkt så att det finns en infinity av vatten hos diverse säljare.
Caesar's Legion-snubbarna brukar bära på sig vatten, en del mat ger H2O. Själv så tyckte jag att man hittade vatten hela tiden - så det gjorde det ju inte spelet svårare.. bara lite mer irriterande.
Angående Hardcore mode. Vart fan ska man få tag på allt vatten som behövs? Det är ju inte direkt så att det finns en infinity av vatten hos diverse säljare.
Jag har inte ens sett gameplay från spelet, men till och med jag har hört att man kan sippa från pölar? :D
Lychgate
2010-10-30, 20:45
Att dricka från kranar/Toaletter(Slörp!) sänker Dehydration med ett helt steg iaf. ;)
Allt från att dricka från toalätt till att pressa vätska ur kaktusar :D Gillar att tex nuka cola dehydrerar en :D
Come fly with me :laugh:
Roligaste questet hittills.
Scratch89
2010-11-01, 09:18
Come fly with me :laugh:
Roligaste questet hittills.
Så jävla vrickat. Jag gillar att questet är så pass stort, och att man först måste ner i källaren och leta rätt på "spöket" som finns på intercomen. Härligt att mutanterna är så jäkla korkade i det här spelet, nästan värre än i Fallout 3. :D
hahavaffan
2010-11-01, 09:22
Come fly with me :laugh:
Roligaste questet hittills.Riktigt ball :D
Anabolismus
2010-11-01, 09:36
Har några frågor angående spelet. Har kanske spelat i 4-5 timmar nu men är fortfarande extremt noobig. Har kommit till Novac och precis klarat uppdraget med ghoulsen.
1. Hur får man companions? Har fan testat alla jävla knappar men hittar ingen som gör så att dem följer med mig eller liknande. (xbox360)
2. Vem är snubben man ska ta med till boone som han ska skjuta? Har snackat med alla i byn men ingen vet.
3. Finns det något bra vapen i området där jag är?
4. Ni snackar om vatten, måste man dricka det i spelet eller :D? Har inte märkt av något av det iaf.
5. Finns det även patchar till 360? (chippat). Och vad gör dessa patchar.
Ledsen om svaren redan svarats på i tråden, men någon vänlig kanske orkar svara ändå.
Scratch89
2010-11-01, 09:55
Har några frågor angående spelet. Har kanske spelat i 4-5 timmar nu men är fortfarande extremt noobig. Har kommit till Novac och precis klarat uppdraget med ghoulsen.
1. Hur får man companions? Har fan testat alla jävla knappar men hittar ingen som gör så att dem följer med mig eller liknande. (xbox360)
2. Vem är snubben man ska ta med till boone som han ska skjuta? Har snackat med alla i byn men ingen vet.
3. Finns det något bra vapen i området där jag är?
4. Ni snackar om vatten, måste man dricka det i spelet eller :D? Har inte märkt av något av det iaf.
5. Finns det även patchar till 360? (chippat). Och vad gör dessa patchar.
Ledsen om svaren redan svarats på i tråden, men någon vänlig kanske orkar svara ändå.
1. För att få companions så måste man först vinna deras förtroende eller på något sätt visa sig värdig. Du kan få med dig Boone om du gör honom en tjänst.
2. Om du pratat med alla, särskilt den gamla virriga gubben, så ska du ha fått nästa steg på ditt quest. Du ska smyga in i hotellreceptionen på natten och hitta ett fint dokument... Efter detta är gjort kan du få med dig Boone.
3. Det beror på vad du kör med för vapen. Melee finns det ju massor av, de gevär och handeldvapen som finns är inte direkt bra, men hittar du fler av samma sort kan du ju använda din repair skill och göra dem lite uthålligare och starkare. Jag springer just nu omkring med ett .556-gevär och en 10 mm-pistol som back up. Fick precis Boone, man behöver inte anstränga sig så mycket för att fienderna ska dö då. :D
4. Bara om du spelar hardcore mode. Då ökar din törst, hunger och trötthet, vilket innebär att du måste dricka, äta och sova med jämna mellanrum. Det är mest törsten som spelar roll, det andra byggs upp väldigt långsamt.
5. Vet ej, jag är PS3-fan boi! :D
Anabolismus
2010-11-01, 10:09
1. För att få companions så måste man först vinna deras förtroende eller på något sätt visa sig värdig. Du kan få med dig Boone om du gör honom en tjänst.
2. Om du pratat med alla, särskilt den gamla virriga gubben, så ska du ha fått nästa steg på ditt quest. Du ska smyga in i hotellreceptionen på natten och hitta ett fint dokument... Efter detta är gjort kan du få med dig Boone.
3. Det beror på vad du kör med för vapen. Melee finns det ju massor av, de gevär och handeldvapen som finns är inte direkt bra, men hittar du fler av samma sort kan du ju använda din repair skill och göra dem lite uthålligare och starkare. Jag springer just nu omkring med ett .556-gevär och en 10 mm-pistol som back up. Fick precis Boone, man behöver inte anstränga sig så mycket för att fienderna ska dö då. :D
4. Bara om du spelar hardcore mode. Då ökar din törst, hunger och trötthet, vilket innebär att du måste dricka, äta och sova med jämna mellanrum. Det är mest törsten som spelar roll, det andra byggs upp väldigt långsamt.
5. Vet ej, jag är PS3-fan boi! :D
Tackar för alla svar! Verkligen grymt hur utvecklat detta spelet är. Vad rekommenderar ni att man uppdaterar när man går upp i level? Har mest kört på Guns, Melee, Survival, Science och speech.
Scratch89
2010-11-01, 10:18
Det beror ju på vad du ska koncentrera dig på. Jag försöker undvika strider så mycket det går, så jag ökar på speech, science, lockpick och guns. Att öka både guns och melee låter lite dumt, för man har inte så pass mycket skill points att man kan bli bäst på båda (och det finns egentligen ingen anledning till det heller). Survival har jag inte tryckt på alls, men det är för att jag undviker strider som sagt. Om du kör Naruto-style och bara chargar rakt in kan det vara en bra idé dock. :D
Det är inte att rekommendera att satsa på både melee och small guns samtidigt eftersom dom får bonusar av två olika attributer.
Anabolismus
2010-11-01, 10:24
Jo kom på att det var oerhört dumt av mig att uppgradera Melee. Slutade dock med det för 2 levlar sedan. Man kan inte återställa alla skillpointsen och välja om?
Nordenator
2010-11-01, 11:13
Äh.. så farligt är det inte. För att låsa upp achievements har jag spelat med det mesta med min första karaktär. Jag har 75 i energy guns och explosives, 36 i guns och runt 40 i unarmed. Jag springer runt med love and hate och klappar ned allt jag stöter på. Det är inte speciellt svårt, så man kan mycket väl flumma med olika vapentyper. Jag skippade perken som ger extra skill point generation men har ändå 80 i repair, science, speech och lockpick. Sen är det bara att poppa en skillbok då det behövs.
Min poäng är helt enkelt att man kan spela New Vegas precis som man vill, man kommer fortfarande bli bra nog i slutändan.
Någon som har gjort någon bra unarmedbuild ännu?
Håller på med...
CONFIRMED BACHELOR/CHERCHEZ LA FEMME
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 2
Ranks: 1
Usefulness: [*****] / [**...]
Prerequisite: Male/Female gender
Description: In combat, you do +10% damage against opponents of the same sex.
You sometimes get access to unique dialogue options when dealing
with the same sex. While Confirmed Bachelor is supremely useful,
as a woman you're better off taking the Black Widow perk. There
are simply more men than women in the game.
EDUCATED
¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 4
Ranks: 1
Usefulness: [*****]
Prerequisite: Intelligence: 4
Description: You get two more skill points every time you level up. Take this
perk at level 4 to get the most out of it: +52 skill points baby!
BLOODY MESS
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 6
Ranks: 1
Usefulness: [****.]
Prerequisite: ---
Description: Enemies will often explode into a red, gut-ridden paste, and you
do +5% extra damage with ALL weapons. The gore is cute, but the
additional damage - even though it's only 5% - is very welcome.
TOUGHNESS
¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 6
Ranks: 2
Usefulness: [****.]
Prerequisite: Endurance: 5
Description: Adds +3 to Damage Treshold. This is s decent boost to your DT,
and you can take two ranks in it.
SUPER SLAM
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 8
Ranks: 1
Usefulness: [*....]
Prerequisite: Melee Weapons: 45, Strength: 6
Description: All melee weapons (except thrown ones) and unarmed attacks have a
chance of knocking your target down. Handy, but not essential.
Only useful if you're specialising in Unarmed.
FINESSE
¯¯¯¯¯¯¯
Level: 10
Ranks: 1
Usefulness: [***..]
Prerequisite: ---
Description: You have a higher chance to score critical hits, equivalent to
5 extra points of Luck. Well, that's not too bad, actually.
PIERCING STRIKE
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 12
Ranks: 1
Usefulness: [****.]
Prerequisite: Unarmed: 70
Description: When strikeing unarmed or melee weapons (including thrown ones),
this perk negates 15 Damage Treshold points. Very useful for
Unarmed character builds, arguably even essential. It can also
have its uses for regular characters, as this greatly improves
melee combat in general.
UNSTOPPABLE FORCE
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 12
Ranks: 1
Usefulness: [*....]
Prerequisite: Melee Weapons: 90, Strength: 7
Description: You do a large amount of additional damage through enemy blocks
with all Unarmed and Melee attacks. Sounds great, but think about
what it says. It increase your damage when an enemy is blocking
only. It might be semi-handy for Unarmed characters, but even
then you might want to pick an other precious perk.
PURIFIER
¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 14
Ranks: 1
Usefulness: Unarmed Builds: [****.] / All-Round: [**...]
Prerequisite: ---
Description: +50% damage with Unarmed and Melee Weapons against Centaurs,
Nightstalkers, Spore Plants, Spore Carriers, Deathclaws, Super
Mutants and Feral Ghouls. Only useful for unarmed character
builds.
BETTER CRITICALS
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 16
Ranks: 1
Usefulness: [****.]
Prerequisite: Perception: 6, Luck: 6
Description: +50% damage bonus for all critical hits you deliver. Very nice
indeed. Unfortunately it requires relatively high PER and LCK
stats, so you might need to skip it with certain character builds.
PARALYZING PALM
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Level: 18
Ranks: 1
Usefulness: Unarmed Builds: [*****] / All-Round Builds: [*....]
Prerequisite: Unarmed: 70
Description: You will sometimes perform a special V.A.T.S. palm strike that
paralyzes your opponent for 30 seconds. You must be completely
Unarmed for this to sometimes happen. A good perk for Unarmed
builds, otherwise it's kind of got a limited use.
NINJA
¯¯¯¯¯
Level: 20
Ranks: 1
Usefulness: Unarmed Builds: [*****] / All-Round Builds: [***..]
Prerequisite: Melee Weapons: 80, Sneak: 80
Description: When attacking with Melee Weapons or Unarmed you gain a +15%
critical chance on every strike. Sneak Attack Criticals do 25%
more damage than normal. A must for all Unarmed builds, and even
decent for All-Round Builds.
SLAYER
¯¯¯¯¯¯
Level: 24
Ranks: 1
Usefulness: Unarmed Builds: [*****] / All-Round Builds: [**...]
Prerequisite: Unarmed: 90, Agility: 7
Description: Speed of all Unarmed and Melee Weapon attacks increased by +30%.
Again, this really shows how much the developers wanted people to
"like" Unarmed builds. It's a must for Unarmed builds, but not
more than decent for all-round builds.
Anpassar Special så gott det går, slayer och better crits har ju dryga req. Annars hade det bara varit att maxa end, str samt luck och stoppa i det som blev över i int. Använder inte vats så agi skiter jag i.
Nordenator
2010-11-01, 16:49
Jag hade skippat Purifier. Att skada 50% exta mot specifika fiender gör inte så mycket utslaget över totalen. Dessutom är det egentligen bara deathclaws som tål någonting. All skada över deras maxliv är ju bara bortkastat. Jag hade satsat mer på perks som optimerar den generella skadan istället för mot enskilda fiender man inte möter speciellt ofta.
Diggar Jacobstown hårt redan efter att bara ha varit där några minuter.
Scratch89
2010-11-03, 12:06
Kan man bara ha en follower? Jag kan erbjuda Cass att gå med mig, men hon vill inte gå med mig för att jag även har Boone i släptåg.
Nordenator
2010-11-03, 12:14
Kan man bara ha en follower? Jag kan erbjuda Cass att gå med mig, men hon vill inte gå med mig för att jag även har Boone i släptåg.
En levande och en mekanisk.
End-game Spoiler!!!
Alltså vad har det för skillnad om man hjälper Mr House eller ifall man väljer att själv vara king of the strip så att säga? House verkar helt ok, men man vill ju själv vara chefen liksom. Annors kör jag light sided carma typ. Orkar någon förklara för mig skillnadena på sluten?
Beethoven
2010-11-04, 02:44
Någon unarmed som lyckats döda alla deathclaws i quarryn? Jag har lite problem där.
Lvl20 END10 Ballistic fist - hard & hardcore.
Beethoven
2010-11-04, 02:48
Jag anser att hardcore är ett måste. Hur kul är det med insta-stimpaks och viktlös ammunition egentligen? Allt blir lätt så länge man har pengar.
Jag anser även repair vara sämre i new vegas, finns ju inga schematics? Dessutom finns det weapon repair kits.
Slutligen anser jag att Johnny Guitar är en fruktansvärt störig låt som spelas 10 gånger oftare än andra låtar och att NVs soundtrack är sämre än FO3s.
Anabolismus
2010-11-04, 09:51
Fantastiskt roligt spel måste jag bara poängtera än en gång. Men har ett litet problem, lägger det i vist text så ingen ser det som en spoiler;
- Efter att jag kommit till the strip och "Benny" sprungit därifrån blev jag kontaktad av en från "Legion" när jag gick ut ur casinot. Han sa att jag skulle besöka "Ceasar" och att allt ont jag gjort mot the legion skulle vara förlåtet. Men så fort jag närmar mig deras bas så börjar dem skjuta på mig. Hur ska jag göra? För jag vill göra deras uppdrag.
Nordenator
2010-11-04, 10:46
*spoiler*
Lämna Boone i Novac för besöket och plocka upp honom efteråt. Det är hans fel att alla legionärer hatar en.
Anabolismus
2010-11-04, 10:57
Lämna Boone i Novac för besöket och plocka upp honom efteråt. Det är hans fel att alla legionärer hatar en.
Jaha då förstår jag. Ni som gjort Legion uppdragen, är de värt att göra dem? Roliga?
Men vad i helvete.
Jag har köpt det till PS3 och jag har inte lirat mycket spel över huvud taget. Alla spel jag har kört tidigare har haft kvar alla auto saves så att man kan gå tillbaka. Men nu har jag spelat New Vegas i över 6h och är klar med uppdragen fram till att rädda snubben i Bison Steve.
Fick för mig att jag skulle spana läget längs the highway efter Primm, och stötte såklart på convicts med en gång. Dödade några, men har varit inne och vänt i bensinstationen eller vad det är, och nu har den sparat där. Så fort den loadar blir jag dödad av tre convicts, ingen chans att komma undan.
Och inga gamla saves finns ju kvar!! *grr*
Går det att lösa? Orkar fan inte göra om alla dom tråkiga nybörjaruppdragen igen.
Nordenator
2010-11-04, 16:25
Men vad i helvete.
Jag har köpt det till PS3 och jag har inte lirat mycket spel över huvud taget. Alla spel jag har kört tidigare har haft kvar alla auto saves så att man kan gå tillbaka. Men nu har jag spelat New Vegas i över 6h och är klar med uppdragen fram till att rädda snubben i Bison Steve.
Fick för mig att jag skulle spana läget längs the highway efter Primm, och stötte såklart på convicts med en gång. Dödade några, men har varit inne och vänt i bensinstationen eller vad det är, och nu har den sparat där. Så fort den loadar blir jag dödad av tre convicts, ingen chans att komma undan.
Och inga gamla saves finns ju kvar!! *grr*
Går det att lösa? Orkar fan inte göra om alla dom tråkiga nybörjaruppdragen igen.
Du har inte en stealthboy eller några andra meds du kan fortifiera dig själv med?
Du har inte en stealthboy eller några andra meds du kan fortifiera dig själv med?
Hade typ ingenting, men jag lyckades lösa det till slut. Ändrade från normal till super easy och lyckades springa därifrån. Sov en timme och gick tillbaks och slaktade skiten ur dem.
Nu har jag lite av ett nytt problem. Har dödat massa powder gangers nu, så har blivit vilainförklarad bland dem. Det blir lite svårt då när man ska hämta ut {SPOILER:} ex-sheriffen från NCRCF eftersom alla hatar mig där. Går det inte att hjälpa Primm då eller?
Sorry för n00bfrågor...
Jo det finns flera sätt att hjälpa Primm få en ny sheriff..
I större delen av spelet hade jag en filosofi som gick ut på att döda alla som såg elaka ut, haha. Funkade helt ok tills jag var inne i Vegas och en NCR-snubbe försökte blackmaila mig på 200caps. Givetvis tänkte jag inte låta någon sätta sig på mig och då blev jag tvungen att utrota alla NCR och robotar i halva staden. En jäkla massa quests som gick åt skogen där. :D
Det är sjukt störande så många quests man går miste om då man ogillar NCR, samt hur få quests man får av the legion.
I större delen av spelet hade jag en filosofi som gick ut på att döda alla som såg elaka ut, haha. Funkade helt ok tills jag var inne i Vegas och en NCR-snubbe försökte blackmaila mig på 200caps. Givetvis tänkte jag inte låta någon sätta sig på mig och då blev jag tvungen att utrota alla NCR och robotar i halva staden. En jäkla massa quests som gick åt skogen där. :D
Principles bro
More important than "extra quests". :D
http://img577.imageshack.us/img577/6586/newvegas.jpg
Pimp-Boy 3 Billion och en ny powerfist. :D Ganska bra damage med tanke på att jag har typ 15 i både melee och unarmed.
Fixa wild wasteland trait perken innan ni skaffar pimp-boyen för ett wtf moment.
OK innan jag börjar, JAG är NOOB i know, precis börjat lira. Några frågor från en som inte vet bättre. Kan ta bilden ovan på pip-boy.
När det gäller vapen.
DAM är väl hur mycket skada ett visst vapen gör.
DPS är väl damage per second antar jag? vilken brukar man gå på, DAM eller DPS ?
Vad är CND ?
WG är vad saken väger?
VAL = VALUE ? vad vapnet är värd om man säljer?
STR är strenght som krävs för att använda vapnet ?
tack i förhand =)
OK innan jag börjar, JAG är NOOB i know, precis börjat lira. Några frågor från en som inte vet bättre. Kan ta bilden ovan på pip-boy.
När det gäller vapen.
DAM är väl hur mycket skada ett visst vapen gör.
DPS är väl damage per second antar jag? vilken brukar man gå på, DAM eller DPS ?
Vad är CND ?
WG är vad saken väger?
VAL = VALUE ? vad vapnet är värd om man säljer?
STR är strenght som krävs för att använda vapnet ?
tack i förhand =)
Ja du har rätt på allt VAL är även på alla saker så du ser vad dom är värda vissa vendors köper dom för mer o vissa köper dom för mindre.
CND är hur hållbart vapnet är och det går ner ju mer du använder det osv...
angående att man ska gå på dmg eller DPS så beror det nog på jag skulle mer gå på damage speciellt på långsamma vapen men rent generellt skulle jag nog titta på dmg överhuvudtaget.
Nordenator
2010-11-05, 09:39
Man väljer vapen efter tillfälle. Det spelar ingen som helst roll att ett Gauss Rifle kan trycka iväg 200 DMG om fienden ändå dör på en sneak crit från en normal revolver. Det är bara bortkastad skada kombinerat med en sjuk tid för att ladda bössan igen. För mig är en riktlinje att jag inte vill skada för mycket, utan jag väljer hellre ett snabbare vapen med högre DPS då jag börjar splatta fiender med en crit.
thx för svaren.
Rads = radiation? ju högre rads man har destå sämre man mår ?
Det mesta man äter innehåller väl en viss mängd rad ?
thx för svaren.
Rads = radiation? ju högre rads man har destå sämre man mår ?
Det mesta man äter innehåller väl en viss mängd rad ?
Korrekt.
men faaaaan. Jag har räddat den där deputy beagle i hotellet och fått han att hjälpa mig, men satans snubbe har försvunnit innan jag hunnit prata med han!!
men faaaaan. Jag har räddat den där deputy beagle i hotellet och fått han att hjälpa mig, men satans snubbe har försvunnit innan jag hunnit prata med han!!
Sprang han iväg eller försvann han bara? Är det en glitch och han bara försvann så går det att "respawna" en ny i konsolen, player.placeatme och koden för deputy beagle. Annars lär han väl finnas någonstans i Primm.
Sprang han iväg eller försvann han bara? Är det en glitch och han bara försvann så går det att "respawna" en ny i konsolen, player.placeatme och koden för deputy beagle. Annars lär han väl finnas någonstans i Primm.
hittade honom, han försvann då jag gick ut genom nå dörr som leder till bergodalbanan, men han va på casinot mittemot.
vad är alla Case man tar upp? t.ex case,10mm (6)
Condemned
2010-11-05, 18:36
hittade honom, han försvann då jag gick ut genom nå dörr som leder till bergodalbanan, men han va på casinot mittemot.
vad är alla Case man tar upp? t.ex case,10mm (6)
Dom är för när man ska skapa nya patroner vid arbetsbänkar.
hittade honom, han försvann då jag gick ut genom nå dörr som leder till bergodalbanan, men han va på casinot mittemot.
vad är alla Case man tar upp? t.ex case,10mm (6)
Workbench och reloadingbench. Det är tomma hylsor. Med repair skill kan du ladda nya. Eller bryta ned annan ammo så du får råmaterial att göra olika typer av ammo. Ena vänken funkar med energy weapons andra med guns.
Har ett uppdrag att döda ghouls nere i nå källare. Först pratar man med nå jäkla monster som vill att man ska hämta nå pip-boy till han o sen dyker det upp samma sorts monster o försöker döda en, det är dom där som är osynliga ala rovdjuret stilen. Whats the deal med det?
Sen har min gear börjat blivit sliten o jag har inte råd o laga allt, vad göra?
Nordenator
2010-11-07, 10:32
Har ett uppdrag att döda ghouls nere i nå källare. Först pratar man med nå jäkla monster som vill att man ska hämta nå pip-boy till han o sen dyker det upp samma sorts monster o försöker döda en, det är dom där som är osynliga ala rovdjuret stilen. Whats the deal med det?
Sen har min gear börjat blivit sliten o jag har inte råd o laga allt, vad göra?
Nightkins är lite schizofrena supermutanter som överanvänder stealth boys. Det finns ju lite information om det utspritt på det där stället.
Jag dödade alla inklusive Davidson (chefen), så kunde man också göra :D
Har ett uppdrag att döda ghouls nere i nå källare. Först pratar man med nå jäkla monster som vill att man ska hämta nå pip-boy till han o sen dyker det upp samma sorts monster o försöker döda en, det är dom där som är osynliga ala rovdjuret stilen. Whats the deal med det?
Sen har min gear börjat blivit sliten o jag har inte råd o laga allt, vad göra?
Du kan reparera saker själv också. Har du 2st 9mm guns kan du använda den ena för att reparera den andra. Annars får du spara pengar tills du har råd, alternativt byta gear.
Scratch89
2010-11-07, 11:01
Har ett uppdrag att döda ghouls nere i nå källare. Först pratar man med nå jäkla monster som vill att man ska hämta nå pip-boy till han o sen dyker det upp samma sorts monster o försöker döda en, det är dom där som är osynliga ala rovdjuret stilen. Whats the deal med det?
Sen har min gear börjat blivit sliten o jag har inte råd o laga allt, vad göra?
För att klara av det den fredliga vägen; använd nyckeln du får av honom för att låsa upp dörren i närheten av honom, dvs tillbaka ut i korridoren och till höger. Där sitter det en ghoul och vaktar, och vill att du ska leta rätt på hans flickvän. Antingen gör du det (och får slakta osynliga monster), eller så söker du igenom monstret till höger i rummet och tar hans pipboy, för att sedan smyga upp bakom ghoulen och stjäla informationen i datorn som finns där och sedan åtvända till den osynliga galningen.
shadowfire
2010-11-07, 11:01
Så underbart spel, går inte göra annat än o älska... särskilt de tyngre sniperbössorna längre fram, ååh, nom nom nom *cupid*
shadowfire
2010-11-07, 11:03
Spelet känns tveklöst större än trean.. jag gick som ett U på kartan och gled runt i öknen hur länge som helst. NU först har jag kommit in till Vegas och fått typ 30 quests till... damn! Har hunnit bli lvl 18-19 ngt iaf.
Ska lära mig att läsa "notes" bättre dock. Hittade den döde rangern Morales som jag tog tag i och släpade hela vägen upp till hans fru (tog sådär 20 minuter), men questen lyckades inte. Så då läste jag notes igen och man skulle släpa honom till de två NCR-gubbarna intill bara, vilket hade tagit 1 min. Gnnnnnnnnn!
Scratch89
2010-11-07, 11:07
Större än trean ja. I trean var det bara en stor stad (som var rätt så lätt att navigera sig igenom), den som var på en stor båt, men här är det flera stora städer. Helt omöjligt att hitta i Freeside, t.ex. Jag har inte varit inne i Las Vegas än, utan härjar mest runt utanför.
shadowfire
2010-11-07, 11:15
Större än trean ja. I trean var det bara en stor stad (som var rätt så lätt att navigera sig igenom), den som var på en stor båt, men här är det flera stora städer. Helt omöjligt att hitta i Freeside, t.ex. Jag har inte varit inne i Las Vegas än, utan härjar mest runt utanför.
Jag är inne i Freeside just nu och härjar, sjukt jobbiga uppdrag.. mycket "spring dit, hämta där" osv. Blir en hel del rännande fram och tillbaka.
Det jag saknar i Vegas är dock alla bunkrar, även om jag hittat ett par favoriter ute i öknen här. I trean var det dock lite mer goa militärbunkrar här och var, lite mer grottor o så att leka i. Öknen i Vegas blir lite lätt tröttnade ett tag.
Ser fram emot att levla upp så mkt så jag kan gå ner o smiska de jäkla deathclaws... försökte senast som lvl 16 och åkte på lika mkt smisk igen.
Bör man ha klarat trean för att spela New Vegas?
Nordenator
2010-11-07, 11:32
Spelet känns tveklöst större än trean.. jag gick som ett U på kartan och gled runt i öknen hur länge som helst. NU först har jag kommit in till Vegas och fått typ 30 quests till... damn! Har hunnit bli lvl 18-19 ngt iaf.
Ska lära mig att läsa "notes" bättre dock. Hittade den döde rangern Morales som jag tog tag i och släpade hela vägen upp till hans fru (tog sådär 20 minuter), men questen lyckades inte. Så då läste jag notes igen och man skulle släpa honom till de två NCR-gubbarna intill bara, vilket hade tagit 1 min. Gnnnnnnnnn!
Hahahahahaha. Det gjorde jag också. Man var lite besviken då man stod vid portarna och kroppen inte följde med en in :D
Nordenator
2010-11-07, 11:34
Bör man ha klarat trean för att spela New Vegas?
Man kan klara trean för att det är ett bra spel med ett bättre main quest än New Vegas, men de har inte speciellt mycket med varandra att göra storymässigt så det spelar ingen direkt roll om du hoppar på New Vegas direkt.
Man kan klara trean för att det är ett bra spel med ett bättre main quest än New Vegas, men de har inte speciellt mycket med varandra att göra storymässigt så det spelar ingen direkt roll om du hoppar på New Vegas direkt.
Men gör man en helt ny karaktär osv? Är det en ny story eller en utbyggnad på förra?
Nordenator
2010-11-07, 11:41
Men gör man en helt ny karaktär osv? Är det en ny story eller en utbyggnad på förra?
Ny karaktär, ny story, nytt område.
Toppen spel, har spelat 35-40 timmar nu. Enda grejen som irriterar mig är att bilden fryser sig. Ibland bara tillfälligt några sekunder men ibland helt fruset och går inte igång. Är de fler som har detta? Köp på PS3.
Småfryser ibland och en gång totalt så att jag fick reboota.
Jag har en fråga om NCR correctional facility, kartan och kompassen.
Jag har räddat Meyers eller-vad-han-hette (ex-con-sheriffen) från NCRCF för länge sen. Jag har efter det dödat alla i fängelset för det var roligt. Questen är redan avklarad, men det är fortfarande en markering på kartan på NCRCF.
Det är inte en sån där helgul markör som det är på active quest, utan en likadan med gula linjer bara. Vad betyder det? Kan inte hitta någon info om det. Det finns ingenting att upptäcka mer i NCRCF förutom något kassaskåp jag inte kan öppna. Varför försvinner markören inte från kartan? Vad betyder gul-inte-ifylld-kartmarkör?
Crippa90
2010-11-07, 21:26
Vad betyder gul-inte-ifylld-kartmarkör?
Det är din egna markör som du kan sätta på kartan var du vill. :)
Ahaaa :) Hur tar man bort den??
Crippa90
2010-11-07, 21:44
På PC så högerklickar du på kartan och väljer Remove. Är väl något liknande om du kör på PS3/360.
Nordenator
2010-11-07, 22:06
Jag tror du trycker på samma knapp som för att lägga till en marker, men du får upp alternativ för att antingen ta bort den nuvarande, flytta den och något annat.
Ahhh! Ologiskt, det stod ju add marker. Skönt att det är borta i alla fall.
Gillar spelet, men är det bara jag som tycker att det är lite för folktomt i städer och camps?
Hur många hänger ihop med E-DE förresten? Har haft med mig honom sen Primm.
Jag har startat ett nytt spel nu där jag kör melee/unarmed, hittade just en motorsåg... oj oj säger jag bara :D Gör inte lite skada med den när man maxat melee och tagit alla perks som påverkar den typen av skada haha...
Jag har startat ett nytt spel nu där jag kör melee/unarmed, hittade just en motorsåg... oj oj säger jag bara :D Gör inte lite skada med den när man maxat melee och tagit alla perks som påverkar den typen av skada haha...
nice! :thumbup:
nästa omgång jag kör igenom spelet är helt klart en med meleegubbe, going medieval! :D
Scratch89
2010-11-08, 11:00
Hur många hänger ihop med E-DE förresten? Har haft med mig honom sen Primm.
Är det den där cowboyroboten? Han verkar förfölja mig, och jävligt munter är han också. "Stop following me, stupid robot" brukar jag säga, men han bortförklarar det med att det inte finns så många vägar man kan vara på, och då är det snarare en slump att vi inte träffas. Jag bara väntar på att jag vaknar och han står och karvar i mig. :D
Är det den där cowboyroboten? Han verkar förfölja mig, och jävligt munter är han också. "Stop following me, stupid robot" brukar jag säga, men han bortförklarar det med att det inte finns så många vägar man kan vara på, och då är det snarare en slump att vi inte träffas. Jag bara väntar på att jag vaknar och han står och karvar i mig. :D
Mm han säger nog samma sak till alla, men hans namn är Victor om jag inte missminner mig och inte ED-E. ED-E finns i Primm, i huset där mannen man träffar på kasinot bor tillsammans med sin fru. Man kan fixa den med repair eller science skill eller med delar. Jag hade låg level när jag var där, så jag letade rätt på delarna. Det känns lite fuskigt att ha honom, för han är rätt bra på att fajtas och man får dessutom en enhanced vission-perk, vilket gör att man ser alla fiender på skitlångt avstånd...
Silencer
2010-11-08, 11:52
Älskar Fallout New Vegas. Mycket bättre än Fallout 3. Man märker att det är originalgänget som varit i farten.
Det enda jag stör mig på är alla buggar och att de bara spärrat av massvis med terräng från kartan. Jag springer in i osynliga väggar hela tiden.
Nu har jag spelat igenom spelet typ 2 ggr och kommit fram till att det är för lätt.
Första gången spelade jag en balanserad speech/sniper på hard
Andra gången en maxad str, end, och agi på very hard
antog att det skulle bli lite knepigare på very hard, melee only.. men det är bara att storma fram och slå skiten ur allt som rör sig. Att det är mindre story och mer action än i tidigare spel betyder att det borde vara mer utmaning i fighterna.. men icke.
mycket gnäll men jag är besviken.
nice! :thumbup:
nästa omgång jag kör igenom spelet är helt klart en med meleegubbe, going medieval! :D
Se till att fixa 9 i endurance, så kan du köpa en modul hos doktorn som ger dig 10, sen när du har 10 har du råd möjlighet att köpa +1 i alla S.P.E.C.I.A.L stats +DT modulen.
Rätt bra att tänka på om du vill maximera din gubbes stats.
Jag valde att utplåna brotherhood of steel, var rätt kul att spela melee nere i bunkern, sprang i princip bara rakt framåt och vevade med min special-power fist, huvuden FLYGER GRANNARNA FLYGER MOT VÄGGEN FRÖ ATT LYSSNA etc. :D
Nu har jag spelat igenom spelet typ 2 ggr och kommit fram till att det är för lätt.
Första gången spelade jag en balanserad speech/sniper på hard
Andra gången en maxad str, end, och agi på very hard
antog att det skulle bli lite knepigare på very hard, melee only.. men det är bara att storma fram och slå skiten ur allt som rör sig. Att det är mindre story och mer action än i tidigare spel betyder att det borde vara mer utmaning i fighterna.. men icke.
mycket gnäll men jag är besviken.
Två gånger redan? "Shiiiit brors" tänkte jag först, sen såg jag: "sysselsättning pluggar" ;)
Det är inte jättesvårt för det mesta. Jag är ingen självplågare i vanliga fall, kör oftast spel på normal och blir skapligt utmanad, men det är inga problem på hard alls här. "Kan" iofs Fallout hyfsat och satsar på speech t.ex. som alltid är bra.
Silencer
2010-11-08, 12:59
När jag väl hittade alien blaster var allt för lätt. Men jag var melee innan det fast med låg END men jag slaktade det mesta ändå. Spiked knuckles och Oh Baby! tog mig långt. Behövde egentligen bara alien blaster i absoluta slutfasen.
shadowfire
2010-11-09, 20:42
vart FAAAAAAN finns en spade!?????
shadowfire
2010-11-09, 20:44
spelet är sjukt kul, jag tycker dock jag levlar upp på tok för fort.. jag har inte ens kommit till den där mrhouse ännu och är redan lvl 22... har liksom missat hela vegasgrejjen, bara sprungit runt i öknen o gått i bunkers o grejs... det är en förbannat go känsla att gå ner i outforskade Vaults som man inte har en aning om vad de innehåller :D
Mer än halva spelet gjorde man efter max-level (30). Kändes lite tråkigt att inte kunna levla mer men jag antar att dom kommer att släppa det i en DLC eller update av någon form.
Vad ska du med spaden till? :D
shadowfire
2010-11-09, 21:12
gräva upp alla gravar? hittar ju hur många gravar som helst, gnnnnn
gräva upp alla gravar? hittar ju hur många gravar som helst, gnnnnn
Haha...visste inte ens att det gick.. :thumbup:
Skuggan valde kanske en sån där egenskap att han kan knapra lik? :D
Grymt roligt spel, va precis inne i vault 11 och blev avrättad, oväntat :D
Men tycker de är lite för lätt, iaf med sniper vapen. I 3.an hade man ingen större användning av sniper vapen.
Upplevde fallout 3 som lite svårare men tycker helt klart som många att New Vegas är bra mycket bättre spel.
Så det här är alltså ett spel jag borde pröva på alltså?
Går det att kräva upp gravar?
Spelet är fantastiskt och omspelningsfaktorn är mycket hög.
När jag klarade av spelet hade jag 51h 6min speltid och titeln "Messiah". :D
shadowfire
2010-11-09, 22:14
Haha...visste inte ens att det gick.. :thumbup:
Skuggan valde kanske en sån där egenskap att han kan knapra lik? :D
haha, nejfan, det finns ju gravar o kyrkogårdar överallt.. o när man tittar där så står det "dig here", men att man saknar en shovel... men ingen jävla merchant har ju en shovel!..
shadowfire
2010-11-09, 22:15
Bara i bitter springs är det typ 20 gravar o gräva upp :D
Crippa90
2010-11-09, 22:20
http://fallout.wikia.com/wiki/Shovel_%28Fallout:_New_Vegas%29
shadowfire
2010-11-09, 22:29
gnnnnnnnnnnnn! goodsprings.. crap
Tycker också det är lite för lätt ibland. Nu kör jag inte på svåraste, men det är ju lite trist att man kan köpa ett anti-material rifle och sen bara stövla in i the fort och göra kaos med hela legionen utan nämnvärd ansträngning. Lite mer motstånd hade man väntat sig...
shadowfire
2010-11-10, 00:56
hittade anti-material rifle nu som lvl 22... har inte haft toksvårt, men inte toklätt heller, har mest minglat omkring i öknen... enda jag kan klaga på är att spelet har kastat ut mig i windows ett par gånger, vilket gör att jag überdumsafear nu med saveningar
haha, nejfan, det finns ju gravar o kyrkogårdar överallt.. o när man tittar där så står det "dig here", men att man saknar en shovel... men ingen jävla merchant har ju en shovel!..
Utvecklarna kanske bara glömde lägga in spaden?
Spelet är fantastiskt och omspelningsfaktorn är mycket hög.
När jag klarade av spelet hade jag 51h 6min speltid och titeln "Messiah". :D
Absolut, detta spel kommer man absolut spela om igen. Tror inte jag har något lir direkt som jag känt de så mycket redan under första genomspelningen.
Så det här är alltså ett spel jag borde pröva på alltså?
Går det att kräva upp gravar?
Absolut, gillar du lite rollspel med fps så kör på de. Passar väl inte alla men kan tänka mig att det inte är många som blivit besvikna. Jag har då inte blivit det. Fast måste säga att spelet inte är så jäkla snyggt alltså, inte så mycket som hänt sen fallout 3.
Har inte hittat någon TPGS/AG eller anti-material rifle vad man nu vill kalla det, är nära level 30. Vet inte om jag lirat görmycket rätt quests.
Det har inte varit hard på hard, dock är deathclaws halvkärva även med ett bra unikt plasmavapen, den bättre power armourn och sju sunset sasparillas i intevtoryt! Hade dock ingen taktik alls förutom att försöka döda en med LMG/Plasma vapnet igår.
Utvecklarna kanske bara glömde lägga in spaden?
Absolut, gillar du lite rollspel med fps så kör på de. Passar väl inte alla men kan tänka mig att det inte är många som blivit besvikna. Jag har då inte blivit det. Fast måste säga att spelet inte är så jäkla snyggt alltså, inte så mycket som hänt sen fallout 3.
Att gå från Fallout 2 till detta gör allt lite ont i själen.
Att gå från Fallout 2 till detta gör allt lite ont i själen.
De som varit med på från början med Fallout kommer aldrig bli riktigt nöjda med varken 3an eller detta. Kommer förmodligen aldrig bli samma känsla för dem. Får tillägga att jag spelat Fallout 1 & 2 efter 3an. Så tillhör väl den nya Fallout generationen.
Att gå från Fallout 2 till detta gör allt lite ont i själen.
2 till 3
..Känns verkligen som att läsa boken och sen se filmen för att bli besviken.
Sen inser man att båda egentligen var bra och att man hypat lite hårt kanske
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.