Visa fullständig version : "rawfood räddade mitt liv"
måste älska aftonbladet
http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article7223435.ab
vägde 127kg och hela familjen var sjuk bland annat ett barn som har diabetes..
Känns som om det inte är just rawfood som räddat henne utan viktnedgången..
Att gå från en kost som gör att man väger 130kg till en som gör att man går ner i vikt gör att alla värden förbättras.
Likaså för barnen, klart att en kostomläggning förbättrar diabetes.
skittråd men detta är allmänt
Det är okej Pepz, det finns inga dåliga trådar i allmänt ;)
Jodå, fråga Klein på http://www.proteinsyntes.se/kottlara/hur-man-ater-ratt-kott/
http://www.proteinsyntes.se/wp-content/uploads/2010/04/rumpstek.jpg
Det är okej Pepz, det finns inga dåliga trådar i allmänt ;)
Alla trådar som kräver att man faktiskt klickar på en aftonbladetlänk är per automatik riktigt usla.
Skärpning.
Nitrometan
2010-06-03, 11:28
Alla trådar som kräver att man faktiskt klickar på en aftonbladetlänk är per automatik riktigt usla.
Tack, Stoltz.
Skönt att nån supportar min bojkott.
fiskebulle
2010-06-03, 11:32
Hur lyckas man dra sådana korkade slutsatser på aftonhornan? De måste ju verkligen gå in för det. Det kan inte vara roligt att jobba där som journalist, man måste ju känna sig som en.. jag vet inte.. prostituerad.
Det är ju iofs inte ljug. Sedan kan man ju, om man vill, diskutera det faktum att vilken kostomläggning som helst, som resulterat i att hon gått ned så mycket i i vikt, skulle ha givit samma resultat, men det är hårt att säga att AB rakt av ljuger. Det är nästan ... att ljuga.
Vad jag tycker att artikeln egentligen visar, är effekten av att "vidta en åtgärd", där det som betyder mest är att man vidtar en åtgärd som man tror så pass mycket på att det motiverar en att hålla fast vid den under en längre tid, och där den exakta arten av åtgärden betyder mindre.
prOtotype
2010-06-03, 13:29
Några riktiga risker med rått kött förutom EHEC? Det verkar det ju finnas en viss risk att smittas av ändå.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2026, Jelsoft Enterprises Ltd.