Visa fullständig version : Mat innan morgonjogging
bondelid
2003-10-09, 21:59
Jag har två dagar i veckan som jag kommer att jogga på morgonen (för det mesta). Problemet är att jag inte gärna går upp 1 timme tidigare för att kunna äta riktigt ordentligt innan träningen. Vad bör/kan man egentligen äta i stort sett alldeles precis innan träningen för att orka jogga i en halvtimme? Jag brukar vara helt tömd på energi på morgonen när jag vaknar (är oftast illamående av hunger på morgonen).
Jag har joggat på morgonen en gång den senaste tiden, och då åt jag en banan precis innan, men det räckte inte till de senaste tio minuterna, man kände hur energin verkligen dalade.
Jag tar gärna emot så många tips som möjligt! Snabba/medel/långsamma kolhydrater förresten?
Drick fil och ta en frukt till... kanske!!
Ät ordentligt med kolhydrater kvällen före så du har välfyllda energiförråd!
Survivor
2003-10-10, 10:41
Du har helt säkert mycket att vinna på om du kanske istället sover en timme tidigare och sedan går upp den där timmen tidigare för att hinna äta ordentligt sen smälta och sedan jogga.
Långsamma kolhydrater ska det vara.
King Grub
2003-10-10, 10:51
Havregröt eller pasta (inte tillsammans :D ) tycker jag sjunker undan alldeles lagom på en timme eller så.
bondelid
2003-10-10, 21:13
Tack för tipset med kolhydrater kvällen innan, det tror jag passar mig faktiskt när jag tänker efter lite (och tack för de andra tipsen också ;) ).
Problemet med att sova tidigare, och gå upp tidigare, är att jag bor hemma och det är fyra personer till i familjen :( . Det innebär att det är svårt att sova innan elva på kvällen, och absolut inte uppskattat att gå upp innan 06:30. Om jag ska gå upp en timme tidigare vissa morgonträningsdagar skulle jag behöva gå upp vid 05:00 :MrT: . Känns nästan mer värt att få sova till kvart i sju då faktiskt :em:.
Men tack för tipsen iaf, ska testa nån gång iaf! :)
Finns öronproppar. Så gott som gratis på apoteket.
no1fitness
2003-10-18, 03:46
Originally posted by kharon
Finns öronproppar. Så gott som gratis på apoteket.
Öronproppar :hbang:
Men nu har jag så svårt att sova utan, även om det är lugnt runt omkring...
Nåja, det är väl inte speciellt farligt att vara beroende av öronproppar...:em: :D
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.