handdator

Visa fullständig version : Vår/sommar= mindre gymtid. Sänka proteinintaget??


Rolv
2010-04-14, 13:43
Vår/sommar betyder för mig annan typ av träning, i mitt fall löpning/motocross. Har även tänkt mig att gå ner ifrån mitt 4-splittsprogram till 1 helkroppspass på gymet 1-2 dagar i veckan för att "underhålla det jag har".

1. Är det fortfarande nödvändigt med att ligga på högt proteinintag, när jag är såpass lite på gymet?? Eller klarar jag mig på normal husmanskost och nån proteinshake om dagen?

2. De muskler jag redan har, är de beroende på högt proteinintag, eller gäller det bara vid muskelbyggnad och kcal-underskott?

3. Om man upphör med styrketräning helt, kan man då räkna med att tappa muskelmassa, eller räcker att normalt, aktivt liv för att bibehålla muskelmassan?

Tack på förhand!!

tsp
2010-04-14, 13:46
Om du slutar med styrketräning kommer musklerna anpassa sig till den nya arbetsmängden och minska i volym och styrka.

Det är inte proteinintaget som är det viktigaste när det gäller underhållsträning. Se du till att komma iväg på dina 2 pass styrketräning i veckan och ät en "vanlig" blandkost så kommer du inte bara behålla musklerna utan nog kunna fortsätta öka i styrka och volym.