handdator

Visa fullständig version : Macbook och TV: Kan man visa allting i 125%, typ?


J A L
2010-02-07, 04:14
En polare har en 50" TV som han har kopplat sin PC med Windows 7 till. Han kör 1080 ut, men har ställt in så att den visar ikoner, text och så vidare med 125% men ändå med rätt dimensioner och full yta på TV:n, eller vad man ska säga, vilket gör att man faktiskt kan använda hans TV som vettig skärm.

Jag har en Macbook och en 40" TV. Jag kör också 1080, men allting är pyttelitet. Att zooma fram och tillbaka går ju, men det blir ett evigt zoomande om man vill använda TV:n som skärm till någonting annat än filmtittande.

Jag har inte hittat en sådan inställningsmöjlighet som han har i sitt Windows 7. Säg inte att hans Windows faktiskt har någonting som mitt Snow Leopard inte har? I så fall blir jag sjukt besviken. Så berätta, visst finns det möjlighet att göra likadant i mitt OS? :)

Albatross
2010-02-07, 08:32
Verkar väl orimligt att du inte skulle kunna justera DPI i OS X... Tyvärr har jag inte tillgång till OS X där jag sitter just nu så jag kan kolla själv.

J A L
2010-02-07, 18:35
Ingen som vet mer? :)