Visa fullständig version : X antal pengar på mat?
Hur mycket lägger ni i genomsnitt på mat i veckan?
En liten avrundning (fast hyfsat rätt) så kostar min föda mig 674 kr i veckan.
Så vad lägger ni egentligen? (Och kanske på vad?)
Jag har väldigt dålig ekonomi så jag har lyckats pressa ner det till runt 75kr om dagen och kan ändå äta optimalt ;)
Det dyraste jag köper är väl kycklingfiléer, fläskfärs och fläskkarré (max 55kr/kg annars får det vara, handlar ofta erbjudanden och alltid storpack)
Ost köps ibland också iofs vilket ju är dyrare.
Annars äter jag mycket ägg (20-40 i veckan ungefär), bakar eget rågbröd, gör pannkakor.
Potatis är min huvudsakliga kolhydratskälla.
Grönsaker såsom broccoli, squash o lök används ofta.
På fruktfronten är det oftast päron som gäller.
Nötter köpes ibland, främst jordnötter.
Jag supplementerar med fiskolja dagligen om man nu räknar det som mat.
Jag har väldigt dålig ekonomi så jag har lyckats pressa ner det till runt 75kr om dagen och kan ändå äta optimalt ;)
Det dyraste jag köper är väl kycklingfiléer, fläskfärs och fläskkarré (max 55kr/kg annars får det vara, handlar ofta erbjudanden och alltid storpack)
Ost köps ibland också iofs vilket ju är dyrare.
Annars äter jag mycket ägg (20-40 i veckan ungefär), bakar eget rågbröd, gör pannkakor.
Potatis är min huvudsakliga kolhydratskälla.
Grönsaker såsom broccoli, squash o lök används ofta.
På fruktfronten är det oftast päron som gäller.
Nötter köpes ibland, främst jordnötter.
Jag supplementerar med fiskolja dagligen om man nu räknar det som mat.
Och jag som tyckte jag åt billigt :P
Angående äggen så tror jag faktiskt jag äter för mycket ^^ Ligger på ca 6 ägg om dagen (3 till omelett, 1 till frukost, 1 till lunch, 1 till kvällsmat)
Min största kostnad ligger också på kyckling, samt kvarg! (pga mängden)
WHITEFOLKS
2009-09-23, 09:47
Dyrare dagar så blir det väl kanske 30kr men ligger nog på ungefär 750kr i månaden.
Jag har slutat oroa mig för mitt ägg-intag. Har hört så många berättelser nu om folk som käkar mycket ägg (så pass mycket kolesterol att det kanske skulle överstiga kroppens egenproduktion) och när de blir undersökta har de perfekta blodvärden.
Så jag håller inte igen längre utan käkar så mycket jag vill :)
Det mesta jag käkat i en måltid är nog 10 ägg. En gång i en omelett och en gång i ett post-workout-pannkaksmål på 2100 kcal :D
Yeahvlen
2009-09-23, 09:49
Landar runt 400 - 600 kronor i veckan, beroende på hur lyxigt jag vill ha det. Samt andra faktorer som avgör matplånbokens storlek :)
~1000 kr i veckan just nu, inte helt optimalt.
Det slår rätt kraftigt mellan vad man lägger på mat. Borde kanske även spela roll om man deffar eller bulkar .Iofs kan man ju ändå välja att äta hummer om man går på diet för att få upp priset. Men tror inte många gör så här :D
Min kost baseras på ris och linser för att hålla nere priset, köper 10kg basmatiris för 159kr. till detta tillkommer mycket lök, krossade tomater, buljongtärningar, grönsaker och billigt kött som kyckling och köttfärs. Jag köper oftast kycklinglår eller liknande bitar med ben i, brukar kunna hitta de på kampanj för nedåt 15kr kg.
Fredrik_S
2009-09-23, 11:54
Något som är väldigt billig energikälla för både protein och kolhydrater är havregryn och olika mjölsorter. Ofta under 10 kronor kilot och mellan 10 och 14% protein.
Det tillsammans med ägg går att göra till både bröd pannkakor gröt med riktigt schysst energisammansättning och fullvärdigt protein.
Har dragit ner mina matkostnader markant när jag upptäckte det.
Runt 1300:- /mån nu under deff.
Yeahvlen
2009-09-23, 12:02
Det var en billig deff ^^ :)
Ligger nog på 500 i veckan och det svider men jag käkar aldrig någon billig skitmat som falukorv heller så jag är rätt nöjd. Har dock legat på 1000-lappen blankt innan ägg-priset gick upp.
Trapper Buzz
2009-09-23, 16:19
1100 ca på fem personer i familjen, jag och fem ungar.
Rockhard
2009-09-23, 16:36
Ca 1000 kr. Lunchrestaurang 3 ggr i veckan resten äter jag hemma.
Black Star Abyss
2009-09-23, 16:46
Handlar mar för cirka 1000kr i månaden exklusive mjölk och andra eventuella tillbehör. Mat är billigt, det som är dyrt är skit som flingor, juice m.m. som folk köper så mycket av. Själva basvarorna är billiga även om man som jag äter kött, fisk, ägg och mjölk på daglig basis.
Magnus N
2009-09-23, 16:50
1000kr veckan ungefär
Fatalist
2009-09-23, 17:05
Förra månaden ~400kr/veckan.
Denna veckan: 240kr hittills.
Jag siktar på att ligga på ~200/vecka i fortsättningen. Ni som äter billigt och bygger/bulkar, hur gör ni?
Niklas W
2009-09-23, 17:11
Student och äter för 3-4k i månadern. Gillar mat och lyxar gärna till det även på vardagarna :)
Trapper Buzz
2009-09-23, 17:12
Ni som äter billigt och bygger/bulkar, hur gör ni?
Följer extrapriser, erbjudanden, lägger undan, fryser in,
lagar mat alla dagar - äter aldrig ute... Hemlagad pizza är underskattad!
WIllys, LIDS, Coop Forum är bra ställen. Just nu är potatis mycket billig,
och mjöl ganska billigt. Frukt och grönt skapliga priser.
Sparar alla rester.
Jag tror det kan vara bättre att handla tre-fyra gånger på en vecka än megastorhandling...
Då hinner man ofta handla förnuftigare.
Tips: Handla inte hungrig: aldrig direkt efter tärning!
Black Star Abyss
2009-09-23, 17:33
Förra månaden ~400kr/veckan.
Denna veckan: 240kr hittills.
Jag siktar på att ligga på ~200/vecka i fortsättningen. Ni som äter billigt och bygger/bulkar, hur gör ni?
Laxfilé 1kg 140kr 184g protein
Makrillfile i tomatsås 1,875kg 150kr 260g protein
Nötfärs 6kg 360kr 1200g protein
Sill fryst 2,4kg 200kr 386g protein
Ägg 48st 90kr 302g protein
Ost 1,4kg 122kr 348g protein
Mjölk 30kg 330kr 1011g protein
Pasta 3kg 25kr 375g protein
Totalt 4066g protein. Delat på 30 dagar blir det 135g om dagen. Mitt proteinbehov är på 160g om dagen. Jag tar 14-50g EAA dagligen så det kommer jag ju upp i utan problem. Kostnaden för maten blir 1417kr här. Det blir så lite som 354kr veckan. Och det tycker jag är billigt. 200kr i veckan på bulk är fantasisiffror om du frågar mig. *screwy*
WHITEFOLKS
2009-09-23, 17:40
200kr i veckan går nog utan större problem om man inte är särskilt kräsen, är ju över 25kr om dagen.
Black Star Abyss
2009-09-23, 17:42
200kr i veckan går nog utan större problem om man inte är särskilt kräsen, är ju över 25kr om dagen.
Visa mig hur man får i sig 3000 kcal och 150-160g protein om dagen på 200kr i veckan. :smash:
Visa mig hur man får i sig 3000 kcal och 150-160g protein om dagen på 200kr i veckan. :smash:
Torkade sojabönor och olja kanske...
Trapper Buzz
2009-09-23, 18:14
Och så om man äter hos morsan.
Rockhard
2009-09-23, 18:15
Visa mig hur man får i sig 3000 kcal och 150-160g protein om dagen på 200kr i veckan. :smash:
Man bor hemma och betalar bara ett par besök på donken i veckan själv.
smeander
2009-09-23, 18:54
Hur mycket lägger ni i genomsnitt på mat i veckan?
En liten avrundning (fast hyfsat rätt) så kostar min föda mig 674 kr i veckan.
Så vad lägger ni egentligen? (Och kanske på vad?)
hmm mellan 2-3000kr på mat i månaden så 6-700kr vecka kanske.
Mycket Kyckling, ris, tonfisk, makrill och mejeriprodukter :)
KaptenKnäsvag
2009-09-23, 19:11
strax över 1000 kr i veckan ungefär.
Den största boven är utemat vid lunchtid. men man behöver ju kcal så det får kosta.
malfunction
2009-09-23, 19:50
Runt 60 kronor + tillskott (EAA, kreatin, D-vitamin och b12) samt att jag kanske köper en kopp te eller kaffe i skolan. Då äter jag frukt, grönsaker, baljväxter, nötter och sojaprodukter (TVP). Jag köper en hel del ekologiskt.
4-500 riksdaler i veckan för allt som hamnar i munnen skulle jag tro. Nu dricker jag inte särskilt mycket alkohol, så det exkluderar jag helt från överslaget.
WHITEFOLKS
2009-09-23, 20:20
Visa mig hur man får i sig 3000 kcal och 150-160g protein om dagen på 200kr i veckan. :smash:
Ok då....
Vi förutsätter detta:
150g protein från havregryn = ~10kr. (10kr /kg eller så)
150g protein från sojabönor = ~5kr (20 kr/kg)
150g protein från mjölk = ~30kr (6kr/liter)
150g protein från ägg = ~30kr (1kr/st)
150g protein från köttfärs = ~30kr (40kr/kg)
150g protein från vanliga linser/bönor = ~13kr (20kr/kg)
Om du tittar på de råvarorna så är en del saker lite över och en del en bra bit under "25kr/150g protein". Nu tar du från t.ex. dessa råvaror och kombinerar under en dag. Med tanke på att protein är den dyraste makronutrienten så är det i stort bevisat att du kan äta 150g+ protein för under 25kr om dagen.
Trapper Buzz
2009-09-23, 20:30
Ägg för en krona styck.
Var handlar du? Slovenien?
WHITEFOLKS
2009-09-23, 20:33
Nej det brukade jag hitta ganska ofta senast jag var hemma i Sverige.
Om jag skulle applicera samma på nuvarande plats skulle jag nog snarare komma ner i motsvarande 15 svenska kr.
Black Star Abyss
2009-09-23, 21:09
Tycker det är mycket fantasipriser i dina uträkningar också (Mjölk för 6kr, köttfärs för 40kr, ägg för 1kr...). Men visst kan man komma ner riktigt lågt om man accepterar att äta bönor, linser och sånt. Eller att handla på Willys o dyl.
Trapper Buzz
2009-09-23, 21:15
Njae, Whitefolks.. Neråt 1,46kommer du på ägg.
Du får nog specificera vilken affär som har enkronaspriset,
så kan jag åka dit och bunkra emellanåt. :naughty:
WHITEFOLKS
2009-09-23, 21:27
Det är inte något som finns hela tiden, det är någon affär som har det med kanske 2 veckors mellanrum eller så men då får man ju bunkra på. Likadant med köttfärsen.
Mjölken köpte jag igår på första bästa Lidl jag såg för 6:50/liter så för 6kr borde man kunna hitta. Det är inte fantasisiffror utan högst realistiska sådana även om de kanske inte ALLTID finns ÖVERALLT.
Dessutom verkar det ju dumt att kommentera i stil med "om man accepterar att äta bönor, linser och sånt". Klart att om man har väldigt specifika krav på vad man går med på att äta och vart man är villig att handla ifrån att det blir svårare att hålla nere priserna.
WHITEFOLKS
2009-09-23, 21:33
Basen i kosten får utgöras av saker som har konstanta priser i princip som mjölk, havregryn, baljväxter, pasta, ris.
Sen kompletterar du med det som är billigt för tillfället/vad du har lagrat.
I hemköpsflyern hade de fläskfilé för 39:90kr/kg t.ex. så då kan man köpa på sig det.
Tycker det är mycket fantasipriser i dina uträkningar också (Mjölk för 6kr, köttfärs för 40kr, ägg för 1kr...). Men visst kan man komma ner riktigt lågt om man accepterar att äta bönor, linser och sånt. Eller att handla på Willys o dyl.
Vad är fantasin? Mjölk på lidl ( lättmjölk) 5.99, nu i veckan även nötfärs på lidl för 39.90 kg. Ägg några ören dyrare. Vad är det för fel på linser och bönor? Eller att handla på willys/lidl?
WHITEFOLKS
2009-09-23, 21:41
Tack Jure :)
Trapper Buzz
2009-09-23, 21:43
Köper man tretti ägg var fjärde dag så spelar faktiskt 50 öre roll..
Samma med mjölken, där har vi snittat 30l i veckan.
Nu har dock tom vi ociviliserade norrlänningar fått
billigare mjölk tack vare LIDL. Tyvärr på bekostnad av miljö och trafiksäkerhet.
Fredrik_S
2009-09-23, 22:34
1100 ca på fem personer i familjen, jag och fem ungar.
Verkar helt omöjligt.
Ni kan omöjligt överleva på att äta mat för 7 kronor var om dagen...
Trapper Buzz
2009-09-23, 22:37
I veckan och 4½ ungar, störsten har flyttat.
Jo, vi kan. Vi mår även mycket bra.
Räknade du nu på 1100 kr i veckan...
Notera även att jag numera har barnen bara varannan vecka,
så det blir väl 2,25 barn eller nåt.
men det gick inte mycker mer innan heller.
Fredrik_S
2009-09-23, 22:37
Visa mig hur man får i sig 3000 kcal och 150-160g protein om dagen på 200kr i veckan. :smash:
Inte riktigt 3000 kcal och inte riktigt 150g protein, men nära på.
Havregryn+vetemjölspannkaka
240g(4st) ägg (1,50 st) 6kr tot
2dl(70g) havregryn (6,60kr kilot) 0,46kr
1dl(60g) mjöl(7kr kilot) 0,42kr
1dl mjölk (7kr litern) 0,70kr
15g smör (60 kr kilot) 0,90kr
Pris 6+0,46+0,42+0,70+0,90= 8,48Kr
Näringsvärde....P(g)...K(g)...F(g)...Kcal
Summa:..........49......93.....45.....990
200g kycklingfile (50 kr kilot) 10kr
100g ris (15kr kilot) 1,50kr
10g rapsolja (10 kr litern) 0,10kr
Pris 10+1,5+0,1=11,60Kr
Näringsvärde...P(g)...K(g)...F(g)...Kcal
Summa...........44 .....78.....13......615
Skulle man äta Havregrynspannkaka 2 gånger per dag och kylingfile med ris en gång skulle det bli
(8,48*2+11,60)=28,56kr per dag *30= 857 kronor i månaden eller 215 kronor i veckan
Näringsvärde....P(g)...K(g)...F(g)...Kcal
Summa...........142...264....103....2595
Verkar helt omöjligt.
Ni kan omöjligt överleva på att äta mat för 7 kronor var om dagen...
En ganska bra idé är att läsa trådens första inlägg och se vad TS frågar om.
Hur mycket lägger ni i genomsnitt på mat i veckan?
Fredrik_S
2009-09-23, 22:42
I veckan och 4½ ungar, störsten har flyttat.
Jo, vi kan. Vi mår även mycket bra.
Räknade du nu på 1100 kr i veckan...
Notera även att jag numera har barnen bara varannan vecka,
så det blir väl 2,25 barn eller nåt.
men det gick inte mycker mer innan heller.
Ursäkta, Missuppfatta topic.. trodde det var på en månad...
Trapper Buzz
2009-09-23, 22:42
Fredrik S.. Räknar nu 4 600 SEK/månaden.. Det är ju drygt fyraveckorpermånad.
Då blir det 47:18 per person och dag i vår familj.
Det är lite, men det går.
Egentligen tror jag det är mindre.
Är övertygad om att dom som lagar helfabrikat dagligen (inte jag)
kommer mycket lägre ned i pris.
fast du blandade nog ihop vecka och månad.. :)
Jag uppskattar inläggen här, man får uppslag.
Black Star Abyss
2009-09-24, 12:55
Inte riktigt 3000 kcal och inte riktigt 150g protein, men nära på.
Havregryn+vetemjölspannkaka
240g(4st) ägg (1,50 st) 6kr tot
2dl(70g) havregryn (6,60kr kilot) 0,46kr
1dl(60g) mjöl(7kr kilot) 0,42kr
1dl mjölk (7kr litern) 0,70kr
15g smör (60 kr kilot) 0,90kr
Pris 6+0,46+0,42+0,70+0,90= 8,48Kr
Näringsvärde....P(g)...K(g)...F(g)...Kcal
Summa:..........49......93.....45.....990
200g kycklingfile (50 kr kilot) 10kr
100g ris (15kr kilot) 1,50kr
10g rapsolja (10 kr litern) 0,10kr
Pris 10+1,5+0,1=11,60Kr
Näringsvärde...P(g)...K(g)...F(g)...Kcal
Summa...........44 .....78.....13......615
Skulle man äta Havregrynspannkaka 2 gånger per dag och kylingfile med ris en gång skulle det bli
(8,48*2+11,60)=28,56kr per dag *30= 857 kronor i månaden eller 215 kronor i veckan
Näringsvärde....P(g)...K(g)...F(g)...Kcal
Summa...........142...264....103....2595
Sant. Det går att komma ner billigt.
Jag kommer dock fortsätta köpa ekologisk köttfärs, ägg m.m. ;)
Jag vet inte om det är jag som inbillar mig men det verkar som att de billiga äggens gula är mer färglös, nästan vit ibland.
Lägger ca 100 kr om dagen på mat och då äter jag inte ute speciellt ofta.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.