handdator

Visa fullständig version : Deff/Kolhydrater/Metabolism/


ztajL
2009-05-11, 02:03
Först och främst vill jag som ny medlem på kolozzeum gratulera mig själv till att ha hittat en stor kunskapskälla, verkar nästan som källan till all vettig information om allt vad gäller träning och kost kommer från det här forumet, inget bs bara raka svar av kunnigt folk.. så cred till alla er som orkar svara på dumma frågor från nybörjare som mig! (Har inte hunnit plöjt igenom reglerna, vill få denna post skriven innan jag lägger mig, så det är bara å påpeka om jag gjort något fel!)

OBS! HAR RÄTT MÅNGA FUNDERINGAR SÅ HAR DU INTE TID, ORK ELLER KUNSKAP ATT SVARA PÅ ALLT SÅ SVARA PÅ DET DU KÄNNER FÖR. :)

Har precis påbörjat min första deff och jag gillar det inte för fem öre, är sinnesjukt seg i huvudet.. omöjligt att koncentrera sig, zonar ut mest hela tiden, smått huvudvärk, aldrig sådär riktigt mätt efter en måltid/alltid småsugen på antingen något sött eller något fett, tränar MMA också och har märkt att jag presterar sjukt mycket sämre på precis alla fronter där och även att återhämtningen tar mycket längre tid.
pga att det tydligen är jävligt jobbigt att deffa så vill jag inte göra fel så jag blir tvungen att ha längre deffperiod än nödvändigt.
Ska jobba som bartender i cypern 7:e Juni och framåt så jag skulle gärna slippa ta deffen med mig utomlands, det är ju rätt lite tid kvar men jag har heller inte så mycket vikt kvar att tappa så jag hoppas ni kan hjälpa mig klara målet ;] Jag letar dock inte ha några genvägar, Jag äter mer än gärna mindre, äckligare saker, gör jobbiga saker eller mår sämre än jag gör nu om det innebär bättre resultat!


Så nu till funderingarna:

Att min kropp beter sig såhär, är det en indikation på att jag gör rätt eller mår jag dåligt i onödan pga någon sorts brist som kan avhjälpas ?

Vad är det som avgör om ämnesomsättningen går ner anmärkningsvärt under deff, är det ett för stort kcal-underskott, för liten mängd(volym) föda eller brist på näringsämnen(vitaminer/mineraler) ?

Finns det fler tips eller knep för att öka metabolismen ?

Verkar finnas många vis att tappa fett på, jag har valt att ligga på ett kcal-underskott OCH att ta bort rätt mycket kolhydrater, är det dumt att restriktera både cal&carbs ?


Sist men inte minst vill jag ha lite synpunkter på mina val vad gällande det jag stoppar i mig under en dag:


Frukost: 40g havregryn(okokta) 60g Fullkornsflingor(osötade) + ca 2dl minimjölk.

Lunch&Middag: 50-150g magert protein i form av typ quorn/torsk/tonfisk/kycklingfilè/kycklingfärs och ibland fläsk lr nöt dock oftast ox/fläskfilé + En rätt stor sallad på 300+g gjord på gurka, tomat, vitkål, paprika, rödlök och morötter, ca var 3e dag en halv avocado till också.


Mellanmål(ibland) mellan frukost&lunch/lunch&middag och ibland innan jag somnar: 1påse Nutrilett måltidserkättning (100kcal) eller en måltidserkättningsbar typ nutrilett lr alevo (200kcal)

Eftersom jag får i mig mycket kolhydrater på morgonen och har hört att det inte är nå vidare när man deffar så äter jag antingen väldigt lite av den varan till måltiderna bara några enstaka tuggor fullkornspasta/ris eller en liten potatis om jag äter något över huvud taget.


Tack på förhand för er tid gott folk!
ps. ber om ursäkt för eventuella stav och grammatik fel jag skyller på min försämrade koncentration ;>

Reticulum
2009-05-11, 05:23
Det verkar som om du äter för lite, och antagligen så är det anledningen till din sänkta prestationsförmåga.

CVN
2009-05-11, 07:29
Det du säger att du får, huvudvärk, presterar sämre och allmänt seg är "biverkningarna" av deffen, kroppen är van att äta så mycket och när du helt plötsligt tillför mycket mindre så reagerar den starkare på det. Allt det där kommer att gå över, men självklart finns det genvägar som exempelvis olika tillskott som "hjälper" till med fettförbränningen och minskar hunger känslorna. Jag tycker personligen inte att det är dumt att ta bort kolhydrater under en deff, för mig har det iaf funkat bra då det var tidigare kolhydraterna som gjorde att jag blev mera hungrig och småätandet började.

Om jag ska ha någon synpunkt på ditt schema så är det isånnafall att du inte verkar äta någon middag? Detta kan bidra mycket till att din kropp mår som den gör.

944RS
2009-05-11, 08:29
Det står lunch och middag så jag gissar att det är liknande måltider 2ggr om dagen.
Men det kan ju fortfarande vara för lite ändå...

CVN
2009-05-11, 08:37
Det står lunch och middag så jag gissar att det är liknande måltider 2ggr om dagen.
Men det kan ju fortfarande vara för lite ändå...

my bad

C.E.J.
2009-05-12, 00:04
Verkar finnas många vis att tappa fett på, jag har valt att ligga på ett kcal-underskott OCH att ta bort rätt mycket kolhydrater, är det dumt att restriktera både cal&carbs ?

Att ligga på kcal-underskott är det ENDA sättet att tappa fett på.

Flexipop
2009-05-12, 08:38
Jag kör också bara gröt på morgonen som enda kolhydratkälla och det har funkat kanon hittils. Men var är fettet? Om du ligger så lågt på kolhydrater är det bra att öka på med lite fett.