Logga in

Visa fullständig version : Bli av med "love handles"


Allram
2009-02-06, 17:35
Hallå Kolo!

Nu är det så att jag har ett stort problem som jag behöver ha hjälp med, och som jag mår jätte dåligt över.

Det är så att jag har s.k "love handles" jag är nöjd med övriga kroppen, men magen och mina love handles vill jag verkligen göra något åt.

Nu till min fråga..

Hur gör jag för att bli av med dom? Och hur gör jag för att få bort mage. Jag har jätte stora problem med detta, och vill verkligen göra det så bra som möjligt tills sommaren börjar.

Så hur ska jag bära mig åt?
Vilka övningar ska jag göra?
Osv.

Här är en random-bild från google, så ni förstår vart jag menar:

http://img118.imageshack.us/img118/1776/lovehandlemainfullxy8.th.jpg (http://img118.imageshack.us/my.php?image=lovehandlemainfullxy8.jpg)

Hoppas på att få hjälp!
Tack på förhand!
MVH
Allram

King Grub
2009-02-06, 17:58
Det handlar inte om några övningar, utan om att äta mindre kalorier än du gör av med. Då går du ner i vikt och förlorar fett. Du får acceptera en fettförlust och avmagring av resten av kroppen också - du kan inte styra var fettförlusten kommer att ske först och/eller mest. Ät mindre, träna mer.