handdator

Visa fullständig version : Gospeltrummisar: Shed Sessions


skaparn
2008-07-28, 20:57
Vi behöver mer gospel i det här landet. Här kommer lite klipp från ett antal gospeltrummisar som rockar loss i studion. Galet energiska, och vääääldigt talangfulla.

jZ_kTNoH_7w

PSbm9B6nKvc


8T4cTwAZSNI


Mer. Hav tålamod med tugget i början

nrl9ihGcHKg

Pudzianovski
2008-07-28, 21:28
Mycket energi var det iaf. Lite för mycket energi och för lite kontroll för min del. Lars Ulrich är bäst.


c3krQeQA6B0


http://www.youtube.com/watch?v=cuRk9bTbU6A

Guybrush
2008-07-28, 22:13
Vi behöver mer gospel i det här landet.

Nja, där är vi inte överens...

Trummisarna var dock väldigt tekniska och imponerade stort!

andnel
2008-07-28, 22:14
Mycket energi var det iaf. Lite för mycket energi och för lite kontroll för min del. Lars Ulrich är bäst.


c3krQeQA6B0


http://www.youtube.com/watch?v=cuRk9bTbU6A


Jag hoppas du skämtar *spy*

Lars Ulrich är absolut inget annat än en medioker trummis. 4-takt är hans grej.

Gospeltrummisarna däremot, de har kontroll, tro mig. De flesta av dem missade inte ett enda taktslag, och i den farten är det riktigt imponerande :) Håller med trådskaparen om att det skulle behövas lite mer Gospel!

skaparn
2011-01-16, 10:23
Håller med trådskaparen om att det skulle behövas lite mer Gospel!

Bump. Mest för att jag har blivit allt med övertygad om att vi skulle fostra fler riktigt sviniga musiker med en mer utbredd tradition av livemusik.

Då skulle inte förträffligheter som Dirty Loops kännas som ett undantag

PnSJuD-h_nA

Och jo, nog vet jag att det finns väldigt många duktiga musiker i Sverige redan nu, men det är något tillknäppt över många från akademien.