handdator

Visa fullständig version : Alkohol vs mat


gonza
2008-02-02, 15:27
Tolka det inte fel, mest en "fundering".

- Om man nu säg, under deff. Vill t.ex dricka alkohol. (detta för att "unna" sig) och man istället avstår från att äta de kcal som motsvarar den alkohol man dricker och ändå håller sig inom den mängd kcal man har satt som mål för sin deff.

Skulle det vara "okej" om man bortser från att alkohol är ett gift och mat faktiskt är näring (det kanske alkohol på så vis är med).

I alla fall. Är det okej att göra så här? Trots att alkohol innebär nedsänkt fettförbränning de närmsta timmarna man inte dricker. När jag frågar om det är okej undrar jag i deff syfte. Kommer detta att påverka min deff dramatiskt? Jag planerar att ligga på ett litet underskott fram till sista maj någon gång.

Tackar för svar

Koloftw
2008-02-02, 15:30
Kommer detta att påverka min deff dramatiskt?



Nej.

forslund
2008-02-02, 15:57
Vad jag läste någonstans här så binds inte de kcal som finns i alkoholdryckerna till kroppsfett utan förvandlas istället till värme i kroppen. Dock så sjunker fettförbränningen fruktansvärt.

Så att dricka en gång ska väl inte sabba din deff vad jag fattar det som. Fettförbränningen över dygnet är väl ändå inte så stort vad jag har förstått. Dock är det ju negativt för deffen, men sabba totalt gör den väl inte.

Ren gissning kommer nu, vad jag kan tänka mig så behöver du bara ligga på så stort kcalminus som fettförbränningen är över ett dygn, för att det ska vara som en precis vanlig deff-dag.

Totalt vild gissning, rätta mig gärna om jag har fel, någon. *slap* (vilket jag antagligen har)

Eddie Vedder
2008-02-02, 16:50
Den här tråden ligger ju bara ett par snäpp nedanför just nu:

http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=108257

Är energibalansen identisk så kommer inte deffen i sig påverkas, intar du samma mängd kcal från godis som sprit kanske t.o.m. TEF från spriten blir lite högre. Finns studier där man jämfört intag av isokaloriska mängder från alkoholdryck och choklad, det var skillnad på dom.

Har inte läst studien i sig men den nämns i Näringslära för Högskolan.