handdator

Visa fullständig version : Lite frågor om Twinlabs Creatine Fuel Loading drink


Anders8
2008-01-01, 19:46
Hej, jag har nu efter ca ett halvårs seriös träning bestämt mig för att testa kreatin, som verkar funka så bra på polarna. Är 18 bast, 178 lång och 65 tung (är ganska smal alltså), och skulle gärna vilja lägga på mig 5-10 kilo, självklart så snabbt som möjligt men har som mål att ligga runt 70+ innan sommaren iallafall. Samtidigt som jag kämpar med att försöka käka mer (har en ovana att dra en kebab efter passen för att få i mig mat snabbt, hört att det är extremt viktigt. Men vad säger ni, är det okej med kebab? Känns iallafall en smula vettigare mat än donken, enligt mig..) så kör jag en Gainer med fokus på kolhydrater, och ska nu alltså börja med kreatin.

Det var lite bakgrundstjafs, men nu till saken. Råkade väl egentligen "köpa fel" när jag inhandlade Twinlabs Creatine Fuel Loading drink, eftersom jag sen senare kom ihåg att det ju var 100% RENT kreatin monohydrat jag skulle ha. Grejen (som jag fattat det iaf) med Creatine fuel loading drink är att den i varje "portion" innehåller massor med andra ämnen förutom dom 5 gram kreatin monohydrat jag är ute efter.


Här kan man se vad den innehåller. Det jag undrar är, för det första, vad har ni för erfarenheter av det här kreatinet? Är det bra med alla dessa andra ämnen eller ska jag istället köpa rent kreatin monohydrat? Jag såg nånstans att det här kreatinet var rekommenderat speciellt till dom som vill ha ren muskelmassa utan att lägga på sig några onödiga kilon, och det stämmer inte riktigt in på mig, jag tar gärna emot några extra kilon. ;)

Dessutom undrar jag över doseringen, som känns grymt luddig om man läser på burken. Två "skopor" (en skopa som inte finns med i själva burken) blandas med 2-3 dl vatten (jag trodde man skulle hälla i sig bra mycket mer vatten än så när man käkar kreatin? Eftersom kreatinet binder vatten, vad ja hört..). Dessutom säger dom att man ska ta det direkt EFTER träning, jag trodde att grejen med kreatin var att man tog det FÖRE träning (eller både före och efter) så att det stärkte ens prestation under passet? Och inte som en återhämtare typ den gainer och banan ja käkar direkt efter passet. Dom nämner heller inte hur länge man ska dosera, eftersom ja hört att man ska göra ett uppehåll under en viss tid.

Dessutom, som en sista fråga... Ska jag börja köra kreatin och gainer även dom dagarna jag INTE tränar? Brukar träna varannan dag typ för att vila kroppen mellan passen. Tack för svar, sorry om det blev lite långt!

Anders8
2008-01-01, 22:14
Råkade visst länka till en sida man inte fick länka till, sorry för det. Kanske bättre om jag skriver ner innehållsdeklarationen för hand, så ni kan se vad den innehåller:

Per portion 63,4 gram

Energivärde: 220 kcal/921 kJ
Kolhydrat: 47 g (varav sockerarter 46 g)
Riboflavin: 2,0 mg
Fosfor: 390 mg
Magnesium: 60 mg
Krom: 187,5 ug
Kalium: 490 mg
Kreatinmonohydrat: 5 g
L-glutamin: 2g
Taurin: 1 g
Alfaliponsyra: 100 mg

Ingredienser: Dextros, kreatinmonohydrat, L-glutamin, taurin, kaliumfosfat, magnesiumfosfat, kaliumcitrat, natriumfosfat, alfaliponsyra, riboflavin, krompikolinat, kiseldioxid, citronsyra, naturliga arom- och färgämnen, äppelsyra.

Skulle vara jättetacksam för ett snabbt svar, planerar nämligen att börja imorrn me kreatinet..

Eddie Vedder
2008-01-01, 22:19
Med tanke på att det är Twinlab så skulle jag gissa på att det är bra kvalité men väldigt tveksamt om det är prisvärt i förhållande till en vanlig billigare gainer, för att inte tala om att köpa protein och maltodextrin var för sig och blanda sin egen.

Alla extra mikronutrienter, taurin och FRAMFÖR ALLT Glutaminet känns ganska onödigt faktiskt.

Vore jag du skulle jag hellre köpa proteinpulver, maltodextrin och ett bra kreatin. Allt finns här i koloshoppen till bra priser.:thumbup:

Anders8
2008-01-01, 22:30
Okej tack, men alltså nu har jag ju redan köpt det här.. Kostade 270 spänn så jag vet inte heller om det var så värst prisvärt, men när jag redan köpt det kan jag ju lika gärna använda det till en början och se om det fungerar? Och sedan köpa nånting annat kanske...

Men det är främst själva doseringen jag undrar över, och skulle vara tacksam för svar till. Först och främst fick jag inte med någon skopa. Är denna "skopa" lika stor i alla sorters kosttillskott? För isåfall kan jag ju använda den skopan jag fick med i min Gainer-burk. Och när jag vet hur mycket jag ska dosera varje gång... NÄR ska jag dosera det? Direkt före träning eller? Skiljer sig det här kreatinet mot andra i och med att det är utblandat med massa annat, så att man istället bör ta det EFTER träning som det står på burken? För då tar jag ju redan min vanliga Gainer. Lite sånt skulle jag vilja ha svar på, om det är någon som vet. :)

Rahf
2008-01-01, 23:09
Läs på burken.

Kreatin tar du även på dagarna du inte tränar. Gainer står helst vid sidan om på vilodagar, ät mat istället.

Anders8
2008-01-01, 23:12
Men det är den som är så luddig... Står till exempel inte under hur lång tid ja ska ta kreatinet utan att göra uppehåll, och inte hur lång tid uppehållet ska vara.. Undrar förresten en annan sak.. Under den här uppladdningsperioden, bör jag träna mer än vanligt, i och med att jag intar så pass mycket kreatin? Jag brukar som sagt normalt träna varannan dag.

Anders8
2008-01-01, 23:25
Förresten, tack för svaret om jag ska ta kreatinet även på vilodagar. Såg inte först att du hade svarat på det. :P

Animalistic
2008-01-01, 23:50
gräv lite i pulvret, skopan borde ligga där

Anders8
2008-01-02, 00:05
Haha tack Animalistic, den låg visst där under det översta lagret.. Känner mig rätt dum just nu :P

Commando1980
2008-01-02, 00:18
Haha tack Animalistic, den låg visst där under det översta lagret.. Känner mig rätt dum just nu :P


:D

orkade inte läsa allt så noga, men kreatinet kan du ta när som helst, gärna med kolhydrater. behöver ej vara direkt efter träning, eller precis innan träning. ta kreatinet alla dagar...efter typ 5-6 veckor ta en månads paus och kör igång igen. nästa gång blir det nog mer prisvärt om du köper vanligt kreatinmonohydrat.


angående gainer så kan du ta den även dagar då du inte tränar...inget magiskt med den, förutom att den kan vara ett praktiskt sätt att få i sig protein och kolhydrater. du kan lika gärna ersätta kaloriemängden (proteinet+kolhydraterna) du får från gainern med "vanlig mat".

Anders8
2008-01-02, 00:33
Commando, så det är alltså en bra idé att köra en portion gainer varje dag om jag strävar efter att öka i vikt? Har hört att det skulle vara meningslöst, men eftersom jag haft problem med att öka mängden mat jag äter kan det kanske vara en bra idé att köra gainer varje dag också, utan att för dens skull käka mindre. Rent logiskt tycker jag att det bara borde vara till nytta, men jag vet inte...

Så till exempel kan det vara en bra idé att ta kreatinet tillsammans med middagen? Eller påfrestar man magen för mycket på en gång då? :P

Undrar fortfarande om ja borde träna mer under den här uppladdningsperioden.. Sorry om jag är tjatig men skulle va najs med ett svar ganska snabbt eftersom jag börjar imorrn. :P

Gnusram
2008-01-02, 00:47
Rent logiskt tycker jag att det bara borde vara till nytta, men jag vet inte...




Logiskt är inte så dumt faktiskt. Och självklart är det så att om du äter X antal kalorier varje dag och sen lägger till en gainer så blir det ju fler kalorier. Å andra sidan är det billigare med mera mat och gainer är ju inget hokus-pokus.

Personligen tycker jag att det kan vara en bra idé att hälla i sig en gainer efter passet för att det är enkelt och försöka äta lite mer av den vanliga maten annars.

Commando1980
2008-01-02, 00:52
Commando, så det är alltså en bra idé att köra en portion gainer varje dag om jag strävar efter att öka i vikt? Har hört att det skulle vara meningslöst, men eftersom jag haft problem med att öka mängden mat jag äter kan det kanske vara en bra idé att köra gainer varje dag också, utan att för dens skull käka mindre. Rent logiskt tycker jag att det bara borde vara till nytta, men jag vet inte...

Så till exempel kan det vara en bra idé att ta kreatinet tillsammans med middagen? Eller påfrestar man magen för mycket på en gång då? :P

Undrar fortfarande om ja borde träna mer under den här uppladdningsperioden.. Sorry om jag är tjatig men skulle va najs med ett svar ganska snabbt eftersom jag börjar imorrn. :P


1. yep du kan ta gainern varje dag, även dagar då du inte tränar, speciellt om du känner att du äter för lite och inte orkar/vill äta mer av vanlig mat.

2. visst kan du ta den med middagen, kör in en skopa i munnen och skölj ner med valfri dryck.

3. nej du behöver inte träna mer under uppladdningsperioden. uppladdningsperiod är heller inte nödvändigt (men har endast erfarenhet av vanligt kreatinmonohydrat)..kör dock som burken säger.

Anders8
2008-01-02, 00:59
Härligt, så skönt med ett forum där man får bra och snabba svar! :) Me like. Rent allmänt om ni orkar svara.. Jag ska ju ta kreatinet 4 gånger om dagen dessa 5 kommande dagar.. Funkar det med typ 3 timmar mellan varje intag? T.ex. om jag vaknar rätt sent dessa dagar på lovet, och tar den första runt kl. 15:00, sen kör ett pass på gymmet, tar den andra runt 18:00 med middagen, sen en på kvällen kl. 21:00, och den sista kl. 00:00? Låter det okej eller borde jag köra med större tidsmellanrum i intagen? Spelar det överhuvudtaget någon roll? :P

Commando1980
2008-01-02, 01:02
Härligt, så skönt med ett forum där man får bra och snabba svar! :) Me like. Rent allmänt om ni orkar svara.. Jag ska ju ta kreatinet 4 gånger om dagen dessa 5 kommande dagar.. Funkar det med typ 3 timmar mellan varje intag? T.ex. om jag vaknar rätt sent dessa dagar på lovet, och tar den första runt kl. 15:00, sen kör ett pass på gymmet, tar den andra runt 18:00 med middagen, sen en på kvällen kl. 21:00, och den sista kl. 00:00? Låter det okej eller borde jag köra med större tidsmellanrum i intagen? Spelar det överhuvudtaget någon roll? :P

spelar ingen roll, ta det i samband med att du äter.

Anders8
2008-01-02, 01:14
Okej härligt. Det allra sista jag undrar (just nu iaf) är om det som står på burken, med 2-3 dl vätska verkligen räcker? Har hört att det är viktigt att hälla i sig massor med vatten när man käkar kreatin, typ närmare 1 dl per gram kreatin, alltså 5 dl. Men det kanske inte heller är så jättepetigt?

selmir
2008-01-02, 15:55
Varför inte läsa Sticky: Frågor och svar kreatin v2 tråden ???
Där står allt du behöver veta och mycket mer om kreatin!

Behöver jag dricka extra mycket under uppladdningen?

Förutsatt att du dricker tillräckligt mycket i vanliga fall (>1,5 liter/dag) så behöver du inte dricka något extra under kreatinuppladdningen. Kroppen kommer att anpassa mängden urin och man kommer istället att kissa lite mindre. Totalt så lägger kroppen bara på sig runt 0,3dl vätska per dag. Det är med andra ord inga större mängder vätska som behövs.

Commando1980
2008-01-02, 15:58
nä följ det som står på burken...

ibland rekommenderas det att man ska öka vätskeintaget ngt då man tar kreatin, men det behöver inte vara i samband med att du tar kreatinet. Drick som vanligt är min rekommendation.

Anders8
2008-01-03, 22:43
Tack för svaren! Jag har nu använt kreatinet i snart två dagar, men började för inte så länge sen märka att innehållet i burken verkar minska oroväckande snabbt. Så jag började räkna lite på det.. Enligt burken ska man ta två skopor (63,4 gram, som jag genom vägning konstaterat att det stämmer överens med de två skoporna) i varje portion, och alltså 4 portioner varje dag i fem dagar. Om man avrundar det till 60 gram * 4 gånger per dag = 240 gram per dag. 240 g * 5 dagar = 1200 gram för hela uppladdningsperioden. Problemet är att det bara finns ca 900 gram i burken.. Suck, man blir ju trött för mindre.. Dessutom är smaken bland det vidrigaste jag någonsin hällt i mig, så det blir nog inte tal om att köpa mer av skiten. Min fråga är istället: Kan jag efter att ha använt upp det här kreatinet i uppladdningsfasen gå över till något annat monohydrat av en annan tillverkare? Eller måste ja börja om uppladdningsproceduren då?

Commando1980
2008-01-05, 18:16
Tack för svaren! Jag har nu använt kreatinet i snart två dagar, men började för inte så länge sen märka att innehållet i burken verkar minska oroväckande snabbt. Så jag började räkna lite på det.. Enligt burken ska man ta två skopor (63,4 gram, som jag genom vägning konstaterat att det stämmer överens med de två skoporna) i varje portion, och alltså 4 portioner varje dag i fem dagar. Om man avrundar det till 60 gram * 4 gånger per dag = 240 gram per dag. 240 g * 5 dagar = 1200 gram för hela uppladdningsperioden. Problemet är att det bara finns ca 900 gram i burken.. Suck, man blir ju trött för mindre.. Dessutom är smaken bland det vidrigaste jag någonsin hällt i mig, så det blir nog inte tal om att köpa mer av skiten. Min fråga är istället: Kan jag efter att ha använt upp det här kreatinet i uppladdningsfasen gå över till något annat monohydrat av en annan tillverkare? Eller måste ja börja om uppladdningsproceduren då?


du käkar vill inte 240g kreatinmonohydrat per dag? :D är väl annat i burken också hoppas jag? hur mycket kreatin (halt) finns det i produkten? misstänker att du skulle få bra resultat av endast en dos per dag istället.

köp vanligt kreatinmonohydrat och ta en tesked per dag. inte svårare än så.

Anders8
2008-01-05, 19:00
Självklart käkar jag inte 240 gram monohydrat per dag, hur dum som helst är jag inte.. ;) Om du kollar in innehållsförteckningen jag skrev innan ser du att den innehåller massa annat än bara kreatin. En portion, ca 63 gram, innehåller då 5 gram kreatin, vilket är det normala om jag förstått det rätt. Jag ska ju ta en dos per dag sen, EFTER uppladdningsfasen, där man ju ska ta 4 doser per dag i fem dagar. Köpte idag ett annat kreatinmonohydrat (av märket Weider, nån som har koll på om det är bra grejer?), som alltså är 100% rent kreatinmonohydrat, det jag egentligen skulle köpt innan. Då blir det ju istället 5 gram per dag (varav allt är kreatinmonohydrat) och bra mycket mer prisvärt och räcker längre, Twinlabs räckte ju inte ens till hela uppladdningsfasen..

Rahf
2008-01-06, 00:23
Twinlab är pest, det är en personlig åsikt då ;). Dyrt och dåliga doseringar, kvaliteten är säkert bra men det är ovidkommande i det här läget *whistle*

Commando1980
2008-01-07, 16:06
Självklart käkar jag inte 240 gram monohydrat per dag, hur dum som helst är jag inte.. ;) Om du kollar in innehållsförteckningen jag skrev innan ser du att den innehåller massa annat än bara kreatin. En portion, ca 63 gram, innehåller då 5 gram kreatin, vilket är det normala om jag förstått det rätt. Jag ska ju ta en dos per dag sen, EFTER uppladdningsfasen, där man ju ska ta 4 doser per dag i fem dagar. Köpte idag ett annat kreatinmonohydrat (av märket Weider, nån som har koll på om det är bra grejer?), som alltså är 100% rent kreatinmonohydrat, det jag egentligen skulle köpt innan. Då blir det ju istället 5 gram per dag (varav allt är kreatinmonohydrat) och bra mycket mer prisvärt och räcker längre, Twinlabs räckte ju inte ens till hela uppladdningsfasen..

ok då förstår jag, grejen är dock att man klarar sig bra utan att ha en uppladdningsfas alls utan man kan köra på 5g per dag, från dag 1.