Visa fullständig version : Julpyntar du?
Igår upptäckte jag på besök hos min ömma moder att hon redan plockat fram adventsljusstakarna i fönstren. Själv kommer jag inte julpynta alls i år heller. Har någon låda med pynt på vinden från förr om åren då jag var pyntfetischist, men jag är numera inte speciellt intresserad av att ställa fram tomtar, renar, glitter och annat bjäfs.
Så, julpyntas det hemma hos dig? Av dig?
http://www.dkimages.com/discover/previews/763/465892.JPG
Japp. Numer med benägen hjälp av glada ungdomar som kräva julstämning...
1 st adventsljusstake. That's it.
Jag julpyntar inte men morsan gör det.
njae, pynt och pynt.. sen man flyttade hemifrån är man för lat och snål för sånt :D orka med julgran tex, är ju bara en massa skit som ska städas.
en adventsljustake och en tomte nånstans kan jag väl sträcka mig till.
jag firar dock inte ens jul hemma så får min dos julstämning på annat håll.. *cupid*
Eddie Vedder
2007-11-18, 19:45
Inte hemma hos mig själv men hos morsan och farsan pyntar jag och varenda prydnadstomte och ljusstake ska stå på samma plats som dom alltid har stått.
Fatalist
2007-11-18, 19:47
Hängde upp en KFF-flagga idag, den är röd/vit. Lite juligt åtminstonde.
Om man har julgranskulor och -belysning uppe året runt hur räknas det då?
Jag pyntar iofs lite mer under den mörka årstiden så pyntning blir det i vilket fall som helst.
Mja, nån stjärna i något fönster och nån adventsljusstake åker fram här hemma. Gran osv slutade vi med när jag och bror växte upp.
Granatgiraffen
2007-11-18, 19:57
Jag har min stora sjungande tomte i hallen som hälsar alla välkomna med en härlig julsång.
Svår fråga, vissa år kan jag gå balistic andra år nästan ingenting.
I år åker jag bort så vet inte om jag hänger upp ngt alls.
jag gillar att man har mer lampor och det blir ljusare.
Däremot ska det inte fram något innan första advent.
Julgranen ska inte kläs förrens den 23 dec.
ska man ha tradition ska det vara fullt ut
Joråsåatt.
Jag ritade en svart julgran kommer jag ihåg, på lekis, och sedan har det så att säga rullat på.
http://i5.tinypic.com/6tzpclc.jpg
http://i19.tinypic.com/73o97cg.jpg
Självklart. Mina papegojor måste ju känna att det är jul.
Löjtnant Blank
2007-11-18, 20:03
Jag är i Milano över jul, annars hade jag kanske köpt mig ett litet plastträd.
Däremot ska det inte fram något innan första advent.
Julgranen ska inte kläs förrens den 23 dec.
Damn right!
Som svar på frågan så brukar jag inte pynta mer än en ljusstake och på sin höjd en liten tomtestackare.Får känna lite grandoft när jag är hos mina föräldrar på julafton, det får räcka. Någon måtta får det ändå vara på tramset.
Inte hemma hos mig själv men hos morsan och farsan pyntar jag och varenda prydnadstomte och ljusstake ska stå på samma plats som dom alltid har stått.
+1 på allt
blekfet2
2007-11-18, 20:20
absolut, barn ska få uppleva riktig jul.
Handcuff
2007-11-18, 20:25
absoult, jag ska få uppleva riktig jul.
Guybrush
2007-11-18, 20:30
Jajamen!
- Julgran (riktig) med pynt och ljus
- 3 adventsljusstakar
- 1 julstjärna
- Ljusslinga i vårt träd i lilla trädgården
- Diverse tomtar och grejer ställs fram
Och nej, vi har inga barn :D
våga vägra jul, har iofs en liten plastgran men den står framme året om i stort sett så nej
Nej, jag är kille.
Nej men allvarligt, varför julpyntar du inte?
(gagag)
Adventsljusstake och -stjärna åker fram till första advent tillsammans med "julgardiner" (som inte är mer juliga än att de sitter uppe till typ i mars, så "vintergardiner" vore nog en bättre beteckning) och hyacinter. Mer hyacinter (jag är ett stort fan av hyacinter) samt en eller annan pomander brukar dyka upp under december, ibland även lite tallris. Tomtar, julkrubba etc. plockas fram någon gång under veckan före jul; egentligen är det 23:e december som gäller, men eftersom jag alltid åker hem till mina föräldrar över julen är det inte helt genomförbart. Den 23:e julpyntar jag istället hemma hos dem. :D
Jag har f.ö. en julbelysning som sitter uppe året runt eftersom jag tycker att den är läcker; det är något slags blå stjärnor som hänger i trådar från en ring (uppriktigt sagt tycker jag att den känns mer "ufo" än "jul", men men).
Jag sätter upp en adventsljustake eftersom annars skulle säkert mamma tycka det skulle se så kalt och mörkt ut. Så för att inte göra henne besviken så slänger jag upp en.
JUST LOVE ME THE WAY I AM MOM!
En julstjärna i hängandes i fönstret och någon hyacint. Thats it.
Mescreant
2007-11-18, 20:50
Nej.
Julafton är den värsta dagen på året.
Semiramis
2007-11-18, 20:55
Pynt och pynt - hembroderade gardiner, juldukar och jultavlor blir det och kanske tomten jag fått av min svägerska. Julgran är inte kompatibel med katterna (jo om man frågar dem men inte om man frågar mig). Ljusstakar har jag höst till vår och kanske gräver jag fram adventsljusstaken.
Japp, ungefär om en månad pyntas det.
Julgran är inte kompatibel med katterna (jo om man frågar dem men inte om man frågar mig)....
Haha, låter som min barndoms taxar och den nyhuggna granen....
Nej har inget eget pynt. Däremot kör min lgh-kompis med hela registret från självhuggen gran till adventsstakar med timers.
Det kommer pyntas, men inte av mig :D
Julpynt och julpynt... min taklampa är en stjärna, den sitter kvar sen förra julen.
Nej, blir inget julpynt här då jag åker hem över julen.. där slipper förhoppningsvis JAG pynta.. men behövs det så hjälper jag med granen iaf. Om nu inte mina föräldrar får för sig att köpa nån jävla plastgran, den där jävla plastgranen som det hotats med flera år i rad nu.. men ännu har jag lyckats mota olle i grind och om det så ska krävas att jag skall stjäla en gran själv så må så bli!
Igår upptäckte jag på besök hos min ömma moder att hon redan plockat fram adventsljusstakarna i fönstren. Själv kommer jag inte julpynta alls i år heller. Har någon låda med pynt på vinden från förr om åren då jag var pyntfetischist, men jag är numera inte speciellt intresserad av att ställa fram tomtar, renar, glitter och annat bjäfs.
Så, julpyntas det hemma hos dig? Av dig?
http://www.dkimages.com/discover/previews/763/465892.JPG
Självklart julpyntas det och jag är den drivande här hemma.
Älskar julen, min absoluta favorit tid :thumbup:
Karin fixar och byter julgardiner annars så gör jag det mesta, har massor med tomtar och liknande. Vill att det ska synas att det är jul
Jag pyntar inte men tjejen gör det mot min vilja
Krokodil
2007-11-19, 08:38
Japp. Numer med benägen hjälp av glada ungdomar som kräva julstämning...
+1
Samt en fru som är jul-fetischist. :)
tntballe
2007-11-19, 08:46
Står emot så gott det går, men tjejen får upp en massa skit iaf.
Ja. Men lagom är bäst, ibland kan man se pynt som farit över folks hem som en epidemi. Julgran pyntas dan före julafton också, pepparkaks-och lussebak till lucia. Annars är juleFRID prioriterat! :)
Oskar123
2007-11-19, 08:52
ja usch ja. snart är det dax för julpynt. gör det mest för barnens skull, men i år blir det nog jobbigt. känner på mig att lillgrabben kommer välta den där granen hundra gånger. :-)
Jag har tjugotals julmustflaskor, that's it.
Är det dags att pynta nu alltså. Åfasen.
Då tänker jag byta bakgrundsbild till något julikost. Och även avatar.
Nope inget pynt här inte. Min jultokiga familj brukar kalla mig Grinchen när de hälsar på -_-
bulldozer
2007-11-19, 11:35
Hos oss julpyntas det mycket motvilligt av mig och min sambo, mest av ren
pliktkänsla för att dottern ska få "ha" jul... Pynt är eg. inte vår grej *sucka*,
det kommer absolut inte pyntas nåt förrän det är en bit in i december!
Arnesson
2007-11-19, 11:38
Nej, det gör jag inte. Men flickvännen brukar fixa till lite julpyntning, julblommor och sådant.
Hon får fria händer bara jag slipper bry mig om det, skulle jag bo själv skulle jag inte pyntat.
dumstrut
2007-11-19, 15:04
Julpynt gör mig på dåligt humör. En & annan småsak kan jag stå ut med, men inte det överdrivna. Kanske har jag haft en dålig barndom, eller så bara ogillar jag det. Ogillar även glada julsånger om tomtar & skit... jag vill ha allvarliga saker som "Fooolk fall nu neeeeeder och häääälsa glatt er fräääälsare"!. Då ryser jag av välbehag.
Jag julpyntar inte men morsan gör det.
+1
NiXPhoenix
2007-11-19, 20:35
Heh, 47 - 47.
Ja, lite. Planerar att köpa några billiga saker efter jul sen också när de kanske sänkt priserna på saker de vill bli av med.
Det där blev en bra mening. :)
machine gun
2007-11-19, 20:40
Vi hade en tomte framme året runt förut, men vi verkar ha städat bort den nu, så nej, inget julpynt.
Alfred Nobel
2007-11-19, 20:46
Givetvis :) överallt helst!
Jag fick en julstjärna av morsan när jag var nere och hälsade på, glömde den när jag åkte hem så nej, inget julpynt. Gick iofs på stan i fredags och såg en svart plastgran och funtar nästan på att köpa en sån bara för att, inte för att den får plats i rummet ;)
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.