Visa fullständig version : vego färs!!
Min fassa e vegeterian så han köpte hem "Vego färs" det e som skorpmjöl fast lite större klumpar och smakar egentligen ingenting.
Protein 55g
Kolhydrater 33g
fett 1g
kostfiber 17g
Det låter inte helt fel.. Skulle man inte kuna ta det till fil på morgonen (kanske en portion havregrynsgröt också)
55 + 33 + 1 + 17 = 106
:confused:
King Grub
2003-04-21, 12:33
Då kan man ju bara fråga vad det är för sort som har de där energivärdena? Inte är det den här i alla fall...
http://www.nutana.se/varaprodukter/HKG_Vegefars.jpg
...som har de mer troliga värdena:
Protein 18,0 g
Kolhydrat 5,0 g
Fett 10,0 g
Dina värden är orimliga och omöjliga.
oppps springer iväg och hämta paketet (eller går)
det e nog fel på paketet,
Per 100g torrvara
Energivärde 350 Kcal
Protein 55g
kolhydrater 33g
fett 1g
Kostfiber 17g
Kolesterol 0mg
King Grub
2003-04-21, 12:36
Som du kanske förstår så är de där värdena osanna. För det första går det inte att klämma in mer än 100 gram i 100 gram vara. Iofs kanske de där 17 grammen kostfiber ingår i kolhydraterna, men värdena kan ändå inte stämma. För det andra är det massor av vatten i vegefärs. Och jag vill se den vegetariska färs som har 55 gram protein / 100 gram.
Jag blev förvånad när jag såg det. Det är torrvara så det är jo inget vatten.
http://81.224.115.182/fars.jpg http://81.224.115.182/in.jpg
King Grub
2003-04-21, 12:46
Jag=:smash:
Såg inte att det var torrvara det var frågan om. Då låter det rimligare.
oki.. men det är jo bra värde, var faktiskt inte så dumt til fil =)
http://www.halsosport.se
King Grub
2003-04-21, 12:51
Originally posted by Snezz
oki.. men det är jo bra värde, var faktiskt inte så dumt til fil =)
http://www.halsosport.se
Sojafärs i fil låter i fall som http://www.jammerbabe.com/images/Smiley/puke.gif
mmm dte kan man tycka men med tabke på att det inte smakar nått och har konsistens som Start så smakar allt fil med krisp i.:eating:
låter som bra värden men man ska ju ändå komma ihåg att det väl inte är lika fullvärdigt protein som andra? det är väl sojaprotein?
King Grub
2003-04-21, 17:46
Om man inte bara äter sojaprotein, utan äter det tillsammans med något annat blir det helt fullvärdigt. På samma sätt kan du räkna proteinet i havregrynsgröten som fullvärdigt om du äter den med mjölk.
bmwjohan
2003-04-22, 14:17
var kan man köpa sån där vegofärs någonstans?
Suck, har kollat på RIMI i Ösd. och dom har bara sån där färs som King Grub visade bild / info om.
Har din fader köpt det på någon speciell affär eller i en helt vanlig livsmedelsbutik ?
du kaske kollar på fl ställe i butiken
vegefärs som torrvara brukar finnas i hälsokostavdelningen vid linser, psylliumfrön och mat för glutenintoleranta (har jobbat i affär)
annars kan du alltid be dem köpa hem det
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.