handdator

Visa fullständig version : Nyttig potatissallad?


Halldin
2007-09-26, 09:53
Eftersöker recept på en nyttig potatissallad.
Den ska ju inte smaka sork, men ska ändå anses vara nyttig.

Om det medföljer näringsvärden så är det perfekt. :thumbup:

LadyG
2007-09-26, 10:03
Ingredienser:
700-800 g potatis
2 syrliga äpplen (absolut inte söta!!! Det fungerar INTE med söta!)
1 liten bit purjolök och/eller ½ röd lök (gillar du lök så ta båda)
1 bit ca 15 cm gurka (skär bort det slafsiga i mitten)
8-10 rädisor

Dressing:
2 dl gräddfil
1 dl fettfri majonnäs (fungerar alldeles utmärkt!!!)
1-2 msk dijonsenap (eller den du gillar)
2-3 krossade vitlöksklyftor
1 krm salt
Grillkrydda
Chilipeppar
Svartpeppar
Vitpeppar
2-3 msk finhackad gräslök
Finklippt dill

Gör så här:
Koka potatis (helst färskpotatis) och låt kallna (t ex i frysen, då går det fort). Medan potatisen kallnar kan du göra dressingen: Rör samman gräddfil och majonnäs och smaksätt den med senap och kryddor i en skål, smaka av medan du gör dressingen så att du får rätt smak från början. Blanda i gräslöken. Skär äpplena och gurkan i tärningar. Ansa och skär purjolöken i tunna strimlor, hacka eventuell rödlök i små bitar. Tärna rädisorna. Skär den nu kokta, kalla potatisen i lagom munsbitar. Inte för smått för då blir det potatismos.
Lägg ner alla hackade och tärnade ingredienser i en skål, vänd ner dressingen och rör om ordentligt men försiktigt så att inte potatisen blir mos.
Låt gärna salladen stå kallt en stund och ta smak, under tiden kan du grilla kött eller fågel att servera till. Klipp över dillen det sista du gör före serveringen.

machine gun
2007-09-26, 10:04
Jag gillar den här: http://www.tasteline.com/default.ns?strItemID=showRecipe&intChannelID=&lngRID=2837&tlfo=0
(måste inte vara färkspotatis, går lika bra med vanlig)

Näringsvärde, ca (per portion enl recept):

240 kcal
55 E % fett
5 E % protein
40 E % kolhydrat

Sheeo
2007-09-26, 14:29
Om det inte måste vara en sån 'kladdig' potatissallad så är min favorit:

Blanda kokt, skalad potatis med en dressing gjord av olivolja och balsamicovinäger. (ungerfär 3 delar/1 del).
Krydda med salt och timjan.
Smula fetaost och blanda i.

Den är så god *cupid*

Squirrel
2007-09-26, 17:20
Min favorit är kokt potatis med 50/50 fettri majonäs och antingen creme fraiche eller gräddfil, lite (eller mycket *cupid*) purjolök, och citronpeppar. Mycket citronpeppar.