handdator

Visa fullständig version : choklad


Snapphanen
2003-04-16, 14:07
man behöver ju ha i sig en himla mass kcal och protein för att bygga på sig muskler. om man har hög ämnesomsättning så är det blir det ju sjuka mängder kcal.. kvittar det varifrån dessa kcal kommer? om vi säger att jag får i mig tillräckligt med protein från ägg, makrill, kött osv.. är det okej om käkar tex. choklad som ju innehåller massa kcal? kommer detta att hjälpa uppbyggnaden?
hag läst att man inte alltid ska äta så nyttigt när man ska bygga på sig..

Ninjasmurf
2003-04-16, 14:18
har för mig att GI:n på choklad (mörk) är ganska bra så ur den synvinkeln är det helt ok...

King Grub
2003-04-16, 15:05
Det kvittar inte varifrån kalorierna kommer. Bara för att det är massor av energi i något betyder inte det att det finns mycket näring i det. Men, om du först ser till att få i dig de näringsämnen du behöver genom en varierad och bra kost, och sedan lägger till en chokladkaka eller tre så gör det ingen skada, så länge det är viktökning du är ute efter.

Ninjasmurf
2003-04-16, 17:14
läste innehållsförteckningen på en chokladkaka idag...vad jag minns:
protein 6 gram
kolhydrater 56 gram
fett 35 gram

Snapphanen
2003-04-16, 18:01
Originally posted by King Grub
Det kvittar inte varifrån kalorierna kommer. Bara för att det är massor av energi i något betyder inte det att det finns mycket näring i det. Men, om du först ser till att få i dig de näringsämnen du behöver genom en varierad och bra kost, och sedan lägger till en chokladkaka eller tre så gör det ingen skada, så länge det är viktökning du är ute efter.

men menar du att det är viktökning i fett eller i muskler? hjälper det min styrketräning?

King Grub
2003-04-16, 18:11
Inte lär det bidra till muskelökning, så länge du inte befinner dig i energiunderskott och du genom att äta chokladen hamnar på plus. Men i så fall finns det bättre mat att åstadkomma det med. Däremot på din fråga om det är "okej" att äta choklad så är svaret ja. Det kommer inte att försämra din muskeluppbyggnad heller.

obbe
2003-04-17, 21:37
man får inte glömma att det är en enorm skillnad på mörk och ljus choklad. är det jätte mörk choklad är det mest skitsamma eftersom det är mycket kakao. är det ljus choklad är det mycket fett, vilket det också är bra i viss mängd = ät nyttigt och unna dig ett choklad då och då!:thumbup:

Pauline
2003-04-18, 06:43
konstigt det här med att folk vägrar vilja inse att det som e gott inte e bra i större mängder, ÄVEN om de har svårt för att gå upp i vikt.

Många smalisar är ju procentuellt feta, för att de saknar muskelmassa på sin lilla kropp.
Jag brukar tänka på hur läskigt det ser ut inne i en människas blodkärl när t ex choklad äts för ofta och för mycket. När man e ung kommer man kanske undan med det mesta, men man ser ju bara hur det ser ut på utsidan....

OM choklad vore nyttigt, ja då skulle jag käka toblerone dygnet runt. Jag ÄLSKAR choklad.....Men bara för det så kan jag ju inte käka det...

Grahn
2003-04-18, 06:50
Inte allt som är gott är dåligt Pauline :) men generellt sett håller jag med dig.
Tror vår kropp signalerar gott för att tala om för vår primitiva hjärna att vi just gjort jackpot och hittat ett väldigt energirikt livsmedel. Användbart när man strosar runt i skogen och gnager på allt man hittar men klart skadligt numera.

Choklad, godis chips etc är inte mat som gör en snygg naken och är det ens mål så bör man nog äta det väldigt sällan.

Äter man tex havregrynsgröt ofta under dagen så att kroppen har en jämn tillförsel av kolhydrater så blir man inte heller så sugen på att äta dessa onyttigheter heller.

Snapphanen
2003-04-18, 11:58
grejjen är den.. att jag äter inte choklad normalt.. visst jag gillar det men av någon anledning så äter jag varken godis eller typ efterrätter..
har så jäkla svårt att bygga på mig.. käkar på som fasen tycker jag men det ger inte så mycket känns det som.. har iofs bara tränat i ett halvår men.. jag får väl bara ge det mera tid antar jag..

Petrus
2003-04-18, 12:01
Originally posted by Erik84
man behöver ju ha i sig en himla mass kcal för att bygga på sig muskler

MYT!!!!!!!!!!

Ät rätt mat vid rätt tillfälle så kan du bygga muskler på minusjcal!
Synd att inte så många har insett det bara...

Vänligen,,,
Petrus

Herkulez
2003-04-18, 12:36
mmmmmmmmmmm choklad

ivandrago
2003-04-18, 12:51
det här med gott och onyttigt tror jag dels på grahns teori, men tror även det har att göra med att det är förbjudet att äta - därför blir det gott. Frukt t.ex. är gott. Säg att frukt var väldigt onyttigt och man försökte undvika att äta frukt, då skulle det vara extremt gott när man efter ett par veckors avhållsamhet unnade sig en frukt.

Tänk tvärtom, om choklad var nyttig basföda och vi åt det 3 ggr om dagen, så skulle chokladen förmodligen tappa sin magiska njutning i och med att man blev van vid smaken.

Men visst är generellt söta och feta saker goda pga evolutionens sätt att signalera till oss att vi hittat något energirikt/kolhydratrikt och att vi bör äta det när vi har chansen.

Janna
2003-04-23, 14:20
det där angående förbjudet att äta eller inte .. det märks när man går på diet

allt som jag oftast tycker e pissäckligt i vanliga fall kunde vara väldigt gott att tugga i sig på ätardagen tex äckel päckliga snickers (undantag snickers crunchy som e goda)

samtidigt blev jag oxå sugen på tex banan som jag inte heller tycker om i vanliga fall fast knappast kan klassas som onyttigt, fast det där suget kom inte riktigt merän på ätardagarna .. alla andra dagar va jag så fokuserad på att jag skulle tävla att det bara va kul när folk runt mig snaskade sånt som inte fanns med på mitt matschema ... då blev det en större utmaning än om inget som frestade skulle finnas

viceman
2003-04-24, 15:02
Paulun har en ganska intresant artikel om Chocklad. Dock mycket om s.k. "chocoholics"...

Orkade itne fixa direkt länk men ni hittar säkert dit. Fast många har nog iofs säkert redan läst den.

z_bumbi
2003-04-24, 15:40
Om man har svårt att gå upp i vikt, äter 3000 - 4500 kcal redan och sen slänger i sig en 100 g chokladkaka så ser jag inte risken för något negativt.
Åderförfettning: Med en i övrigt välkomponerad kost ser jag inte att detta skulle öka chansen nämvärt.
Insulinpåslag: Ca 50 g kolhydrater i form av socker och laktos, självständigt GI på kolhydraterna 80-90 ? I en måltid med fett, vem vet ?

Man ska kanske inte äta chokladkakan innan man går och lägger sig men att äta den i samband med en måltid ?
Ett mellanmål t ex: Ett äpple, en proteindrink och en chokladkaka.

I övrigt ser jag inte så stor skillnad på de flesta proteinbars och MRP:s som används fltigt bland många som tränar och en proteindrink med en chokladkaka till utom att den senare varianter är mycket godare. :D

Näringsfördelning på mjölkchoklad (100g):
P: 8,0, F: 34,0, K: 54,6, Kcal: 555

Innehållsdeklaration:
Socker, kakaosmör, pulver av delvis skummad mjölk, kakaomassa, mjölksocker, smörfett, emulgeringsmedel (sojalecitin), arom. Minst 30 % kakao. Kan innehålla spår av hasselnötter och mandel.

(Använder mjölkchoklad även om man antagligen skulle få "bättre" värden med annan choklad.)

Rumpelstilzchen
2003-04-24, 19:06
Lite choklad är lite gott,
Mycket chokland är mycket gott!
:kickass:

Snapphanen
2003-05-12, 14:41
Originally posted by Tinner


MYT!!!!!!!!!!

Ät rätt mat vid rätt tillfälle så kan du bygga muskler på minusjcal!
Synd att inte så många har insett det bara...

Vänligen,,,
Petrus

Alltså¨.. jag har fortfarande inte fått detta helt klart för mig.. varför skulle man då käka en massa kcal i gainers tex. om man inte behöver kcal utan bara proteinet?
Hur viktigt är kcal om man bara vill gå upp i muskler? Klart man måste ha kcal för själva träningen men man behöver väl inte det för uppbyggnaden?

King Grub
2003-05-12, 15:02
Originally posted by Erik84


Alltså¨.. jag har fortfarande inte fått detta helt klart för mig.. varför skulle man då käka en massa kcal i gainers tex. om man inte behöver kcal utan bara proteinet?
Hur viktigt är kcal om man bara vill gå upp i muskler? Klart man måste ha kcal för själva träningen men man behöver väl inte det för uppbyggnaden?

Kcal står för kilokalorier, och är ett mått på hur mycket energi det finns i maten, inte något du kan väga upp i en vågskål. Protein innehåller också kcal, 4.1 kcal per gram för att vara någorlunda exakt. Och att ligga på plus-kilokalorier underlättar oerhört om du vill lägga på dig muskler. Varför skulle kroppen vilja lägga på sig något så, ur överlevnadssynpunkt. onödigt som muskelmassa om det inte fanns överskottsenergi att tillgå?

Snapphanen
2003-05-12, 20:37
om man säg trycker 3000 kcal per dag hur vet man att det inte lagras som bilringar istället för muskler ? aja.. jag trycker på, märks att det är en vanesak med matvanorna.. om jag vill kan jag gå runt på 2 mål per dag.. men om jag VILL så går jag lätt runt på 7 typ..

frukost -prottedrink
mellanmål -1 liter yoggi 0,1 fett
lunch -pasta oftast med köddebullar
mat innan träningen -4 ägg på mackor och några glas mjölk
efterträningen -prottedrink
middag-pasta köddebullar :D igen
kvällsmat-makrillmackor

ska försöka hålla denna standarden ett tag nu och träna på!

Erikkk
2003-05-12, 21:15
Är verkligen köttbullar så sunt? :cool:

Oskis
2003-05-12, 21:17
Originally posted by Erikkk
Är verkligen köttbullar så sunt? :cool:

Om man inte går på deff är det väl ingen fara...
och sen e köttbullar mumma :eating: :eating:

ugly_kid
2003-05-13, 09:20
vilket är bäst, att få i sig dåliga kcal så man kommer på +-0 eller att få i sig bra kcal och hamna på mycket minus?

King Grub
2003-05-13, 10:49
Originally posted by ugly_kid
vilket är bäst, att få i sig dåliga kcal så man kommer på +-0 eller att få i sig bra kcal och hamna på mycket minus?

Inget är väl speciellt bra. Och varför skulle du "hamna" utan vidare på minuskalorier bara för att du äter bra mat. Ät mer av den bra maten istället, men bli inte fixerad, utan om du är sugen på något "dåligt" ibland, så unna dig det. Huvudsaken är att grunden är stabil.

ugly_kid
2003-05-13, 11:03
självklart är inget av det bra. och jag menar inte att man automatiskt hamnar påp minus bara för att man äter bra mat.
jag brukar tänka på det ibland när man har ätit för lite mat och bara har tillgång till godis eller chips eller nåt. om det är bättre med dåliga kcal än inga alls

King Grub
2003-05-13, 11:05
Originally posted by ugly_kid
självklart är inget av det bra. och jag menar inte att man automatiskt hamnar påp minus bara för att man äter bra mat.
jag brukar tänka på det ibland när man har ätit för lite mat och bara har tillgång till godis eller chips eller nåt. om det är bättre med dåliga kcal än inga alls

Aha! De extra kalorierna du får i dig av godiset kommer inte att bidra till några muskelökningar i sig, men genom att du kommer upp till +-0 nivå riskerar du inte heller att tappa vare sig muskler ett fett på samma sätt.

Snapphanen
2003-05-13, 16:19
vad tycker ni om 1 liter yoggi som mellanmål.. mellan frukosten och lunchen.. det är 700 kcal, 35 g protein.. är det bra egentligen? vad tycker ni?

dude
2003-05-13, 17:34
käka tonfisk eller nåt istället.. sen borde du käka mer måltider efter träning tycker jag..

Snapphanen
2003-05-13, 18:49
kan fan inte trycka en tonfiskburk i skolan.. har ju tjej att tänka på :whipped: :D

neh men det skulle inte funka.. fan yoggi är väl bra?! kom igen nu.. ngn som tycker det iaf ? det som är så gott :angel:

angående efter träningen så.. var det bara en typ tag.. men jag förstår vad du menar.. :MrT:

YTS
2003-05-14, 02:11
Choklad med 70% kakao, är inget dumt godis, vare sig ur hälsosynpunkt eller gottefaktor. Riktig choklad innehåller inga andra fettkällor än kakaosmör och detta fett är absolut inte skadligt för hjärta och kärl, då det har låg halt mättat fett. Mörk 70% choklad innehåller dessutom mindre fett än mjölkchoklad. Dett enda negativa är väl sockret, men nästan allt godis innehåller socker och gör det inte det, så är det syntetiska sötningsmedel i istället.

Man kan lätt bygga muskler även om man äter något mindre energi än man förbrukar, men ju större underskottet är desto mer katabol blir kroppen. Det riktigt farliga är när man inte längre har den fettmängd kroppen behöver och äter för lite, då bränner kroppen upp muskulaturen, samtidigt som den sänker energiförbrukningen genom att avsluta de flesta anabola processer.

Vill man bygga muskler skall man inte vara för smal, då detta gör att kroppen inte producerar lika mycket testosteron. Har själv märkt detta, sen jag börja äta ordentligt, så har jag lagt på mig ca 25kg muskler.

Yngve

Nils
2004-01-21, 20:18
Originally posted by YTS
Choklad med 70% kakao, är inget dumt godis, vare sig ur hälsosynpunkt eller gottefaktor. Riktig choklad innehåller inga andra fettkällor än kakaosmör och detta fett är absolut inte skadligt för hjärta och kärl, då det har låg halt mättat fett. Mörk 70% choklad innehåller dessutom mindre fett än mjölkchoklad. Dett enda negativa är väl sockret, men nästan allt godis innehåller socker och gör det inte det, så är det syntetiska sötningsmedel i istället.

Nu har jag kollat en del i detta forum och en massa andra hemsidor efter info om mörk 70+ kakao choklad och hittar inget specifikt mer än att nästan alla skriver om hur bra det är för kroppen, speciellt jämfört med mjölkchoklad som är mest socker.
Men hur är det egentligen. Vilken halt mättat fett har denna "riktiga" choklad egentligen? Hur myckat protein/fett/kolhydrater? Är den någon som hittat någon slags tabell som har med det?
Hittad rätt. Tror jag: Mättat Fett22 g

Enkelomättat Fett12 g

Fleromättat Fett1 g
Protein 10. Kolyhdrater 44.
Inte sådär superkasst fett. Men inte sådär bra som många sidor antyder.
Nils

Miranda
2004-01-27, 09:43
jag äter choklad nästan varje dag (minst 70% kakao, max 20-50 gram) och jag ser schysst ut naken om jag får säga det själv... :mallan:

Eftersom mörk choklad har lågt GI och väldigt lite raffinerat socker och dessutom innehåller samma typer av hälsosamma ämnen som finns i t ex rödvin och grönsaker som bl a skyddar mot cancer så tycker jag choklad har en självklar plats i min kost...

men som sagt det ska vara mörk choklad. Tips: Lindt Excellence Ghana 80/ med smak av peppar (yes peppar) :thumbup:

M