PDA

View Full Version : Nyss skaffat kreatin


Ungtuppen
01-06-2005, 18:17
Hej! Jag har beställt gainer-pro från *************.com och denna månad fick man kreatin monohydrat med på köpet. Så jag tänkte testa det, men jag har ingen aning om hur mkt man ska ta och när, så jag vore tacksam om någon kunde svara på det.

Jag undrar också om det finns några bieffekter med kreatin? Jag har hört att det binder vatten till musklerna, kommer detta göra så att jag inte ser lika muskulös ut som förut? Alltså, fetare ut?

Tack på förhand.

King Grub
01-06-2005, 18:18
Läs Kreatin-FAQ:n som ligger som sticky.

Ungtuppen
01-06-2005, 18:32
Jag hittade inte svaret på om man kommer se plufsigare ut när man tar kreatin.

mangemani
01-06-2005, 20:28
skriver nu utav min egen erfarenhet när det gäller kreatin monohydrat.

i början märkte jag inte nått utav kreatinet,men typ 1 månad senare så började jag märka av styrka samt att musklerna såg lite mer uppsvullnare ut.
nån månad senare så började underhudsfettet bli pluffsigt,jag blev rundare i ansiktet osv.trodde först det var nån makalös fett uppgång som hade orsakat detta,men det var all vätska som hade bundigt sej i kroppen som låg bakom det hela.

så,ja,du blir "pluffsigare" utav kreatinet(om det nu är monohydrat)