Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Tävlingsforum > Styrkesport > Allmänt - Styrkelyft

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2015-02-13, 14:24   #61
z_bumbi
Nallemoderator
 
z_bumbis avatar
 
Reg.datum: Feb 2002
Ort: Linköping
Inlägg: 36 678
Citat:
Ursprungligen postat av mini Visa inlägg
Sandra Lönn är anmäld till veteran-SM. Hoppas hon är i form för alla tre grenar för då går hon nog om på kilo.
Det hade jag helt missat. Som tur är så är tävlingsstarten 14:00 på lördagen så jag kommer inte att missa det.
__________________
"The myth that women should not lift heavy is advanced only by women who fear effort and men who fear women." Eric Midkiff från misc.fitness.weights

"Your physiology doesn't care what your philosophy is"
z_bumbi är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-13, 16:06   #62
Ahead Of The Pack
Registered User
 
Ahead Of The Packs avatar
 
Reg.datum: Dec 2007
Ort: I ett radhus
Inlägg: 573
Citat:
Ursprungligen postat av Deceiver85 Visa inlägg
Någon som har koll på vad Lisa Sjöstrand gör idag, både till vardags och i de tre stora?
Jag vet inte säkert, men jag vill minnas att jag har hört att hon drog sig tillbaka när hon åkte på diskbråck. Västervik är en ort som dyker upp i bakhuvudet. Men någon annan här kanske vet bättre?
__________________
_________________________________

Hur faan kunde jag missa hundra???

Det är alltid lika roligt när det går bra för någon annan.
Ahead Of The Pack är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-14, 16:40   #63
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,10 Jönköping SK 552,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
3.Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
4. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
3. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 205 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 543.83
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
3.. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 441,5 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
6. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
7. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
8. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
9. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
10. Clara Fridén 81,81 Göteborgs SK 417,5 kg
11. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 417,5 kg
12. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
13. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
14 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
15. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
16. Elin Porath 107,90 Säffle AK 407,5 kg1
17. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
18. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
19 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
20. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg





150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 167,5 kg
5. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
10. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
11. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
12. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
13. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
14. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
15. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
16. Elin Porath 107,90 Säffle AK 150 kg
17. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 150 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
7. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
8. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
3 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
4 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
5. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 186,5 kg
6. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
7. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
8. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
9. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
10. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 182,5 kg
11. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
12. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
13. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
14. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
15. Elin Porath 105,35 Säffle AK 180kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 50,55 Göteborgs KK 490,49
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
10. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 435,82
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95


100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
4. Sofia Loft 54,80 Göteborg KK 107,71
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-03-23, 08:07   #64
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
3.Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
4. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
3. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
4. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
5. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 440,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
11. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
12. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
13. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
14 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
15. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 407,5 kg
16. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
17. Elin Porath 107,90 Säffle AK 407,5 kg
18. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
19. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
20 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
21. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg





150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Iabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 170 kg
4. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
5. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
10. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
11. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
12. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
13. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
14. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
15. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
16. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
17. Elin Porath 107,90 Säffle AK 150 kg


100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
3. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
4 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
5 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborg KK 187,5 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
13. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
14. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
15. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
16. Elin Porath 105,35 Säffle AK 180kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 501,66
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
4. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
14. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
15. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-03-23, 08:24   #65
Karlos
Registered User
 
Karloss avatar
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 1 767
Sofia Loft tar sig ju nu även in på 500p sammanlagt, trots klassiskt.
__________________
Göteborg Kraftsportklubb www.gkk-styrkelyft.se
Instagram @kraftkarlos
Karlos är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-05-02, 18:41   #66
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
3. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
4. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
5. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 440,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
11. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
12. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
13. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
14 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
15. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 407,5 kg
16. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
17. Elin Porath 107,90 Säffle AK 407,5 kg
18. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
19. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
20 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
21. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg





150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Iabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 170 kg
4. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
5. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
10. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
11. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
12. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
13. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
14. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
15. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
16. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 150kg
17. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
18. Elin Porath 107,90 Säffle AK 150 kg


100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
3. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
4 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
5 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborg KK 187,5 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
13. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
14. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
15. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
16. Elin Porath 105,35 Säffle AK 180kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 501,66
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
4. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
16. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-05-16, 18:38   #67
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
3. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
4. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
5. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 440,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
11. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
12. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 422,5 kg
13. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
16 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
17. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 407,5 kg
18. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
19. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
20. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
21. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
22 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
23. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Isabella von Weissenberg 71,80 Göteborg KK 175 kg
4. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 170 kg
5. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
6. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
7. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
8. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
13. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
14. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
16. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
17. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
18. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 150kg
19. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
11. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
3. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
4 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
5 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborg KK 187,5 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
13. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
14. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 501,66
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
16. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-05-17, 21:34   #68
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Frida Wik 76,45 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
8. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
3. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
4. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
5. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 440,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
11. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
12. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 422,5 kg
13. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
16 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
17. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 407,5 kg
18. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
19. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
20. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
21. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
22 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
23. Annika Zelander 70,20 Lessebo Styrkeklubb 400 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Isabella von Weissenberg 71,80 Göteborg KK 175 kg
4. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 170 kg
5. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
6. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
7. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
8. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
13. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
14. Sandra Wilén 74,85 Örebro KK 152,5 kg
14. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
16. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
17. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
18. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 150kg
19. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
11. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
3. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
4 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
5 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborg KK 187,5 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
13. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
14. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 501,66
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
16. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-05-21, 16:21   #69
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Frida Wik 76,45 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
8. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,36
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
3. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
4. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
5. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 440,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
11. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
12. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 422,5 kg
13. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
16 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
17. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 407,5 kg
18. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
19. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
20. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
21. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
22 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
23. Annika Zelander 70,20 Lessebo Styrkeklubb 400 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Isabella von Weissenberg 71,80 Göteborg KK 175 kg
4. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 170 kg
5. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
6. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
7. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
8. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
13. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
14. Sandra Wilén 74,85 Örebro KK 152,5 kg
14. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
16. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
17. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
18. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 150kg
19. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
11. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
3. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
4 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
5 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborg KK 187,5 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
13. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
14. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 501,66
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
16. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-05-23, 09:58   #70
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4. Andrea Hammarström 70,00 HAK Greppet 157,5 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
6. Frida Wik 77,04 Sundbybergs TK 145 kg
7. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
8. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
9. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
3. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
4. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
5. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 440,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
11. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
12. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 422,5 kg
13. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
16 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
17. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 407,5 kg
18. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
19. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
20. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
21. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
22 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
23. Annika Zelander 70,20 Lessebo Styrkeklubb 400 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Isabella von Weissenberg 71,80 Göteborg KK 175 kg
4. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 170 kg
5. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
6. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
7. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
8. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
13. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
14. Sandra Wilén 74,85 Örebro KK 152,5 kg
14. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
16. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
17. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
18. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 150kg
19. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
11. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
3. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
4 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
5 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborg KK 187,5 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
13. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
14. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 501,66
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
16. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706

Senast redigerad av Anders77 den 2015-05-23 klockan 10:06.
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-06-10, 22:53   #71
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4. Andrea Hammarström 70,00 HAK Greppet 157,5 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
6. Frida Wik 77,04 Sundbybergs TK 145 kg
7. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
8. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
9. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
3. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
4. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 445 kg
5. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
11. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
12. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 422,5 kg
13. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
16 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
17. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 407,5 kg
18. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
19. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
20. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
21. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
22 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
23. Annika Zelander 70,20 Lessebo Styrkeklubb 400 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Isabella von Weissenberg 71,80 Göteborg KK 175 kg
4. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 170 kg
5. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
6. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
7. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
8. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
13. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
14. Sandra Wilén 74,85 Örebro KK 152,5 kg
14. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
16. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
17. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
18. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 150kg
19. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
10. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
11. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
12. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
2. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
3. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
4. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 190 kg
5 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
6. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
13. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
14. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 501,66
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,79
5. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
6. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
7. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
8. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
9 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
10. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 405,22
16. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
17. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-06-11, 23:23   #72
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4. Andrea Hammarström 70,00 HAK Greppet 157,5 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
6. Frida Wik 77,04 Sundbybergs TK 145 kg
7. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
8. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
9. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
3. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 447,5 kg
4. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 445 kg
5. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
8. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
11. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
12. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 422,5 kg
13. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Sofia Loft 51,14 Göteborgs KK 412,5 kg
16. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
17 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
18. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
19. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
20. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
21. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
22 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
23. Annika Zelander 70,20 Lessebo Styrkeklubb 400 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Isabella von Weissenberg 71,80 Göteborg KK 175 kg
4. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 170 kg
5. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
6. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
7. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
8. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
13. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
14. Sandra Wilén 74,85 Örebro KK 152,5 kg
14. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
16. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
17. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
18. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 150kg
19. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
2. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
10. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
11. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
12. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
2. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
3. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
4. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 190 kg
5 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
6. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
7. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
8. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
9. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
10. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
12. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
13. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
14. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 520,86
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,79
5. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,73
6. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
7. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
8. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
9 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
10. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 405,22
16. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
17. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 52,85 Göteborgs SK 110,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
7. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-06-24, 00:02   #73
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4. Andrea Hammarström 70,00 HAK Greppet 157,5 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
6. Frida Wik 77,04 Sundbybergs TK 145 kg
7. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
8. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
9. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 547,5 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
3. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 465 kg
4. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 452,5 kg
5. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 445 kg
6. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
7. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
10. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
11. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
12. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
13. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 422,5 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Sofia Loft 51,14 Göteborgs KK 412,5 kg
16. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
17 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
18. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
19. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
20. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
21. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
22 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
23. Annika Zelander 70,20 Lessebo Styrkeklubb 400 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 110,32 Södertälje AK 215 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,30 Göteborg KK 180 kg
3. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
4. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 177,5 kg
5. Rebecca Josefsson 78,65 Göteborg KK 170 kg
6. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
7. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
8. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
13. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
14. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 152,5 kg
15. Sandra Wilén 74,85 Örebro KK 152,5 kg
16. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
17. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
18. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
19. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 150kg
20. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 127,5 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
10. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
11. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
12. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 205 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
3. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
4. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
5. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 190 kg
6. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
8. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
9. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
10. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 185 kg
11. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
12. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
13. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
14. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 520,88
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
5. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,84
6. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
7. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 444,88
8. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
9. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
10. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
11. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
12. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
13. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
14. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
15. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
15. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 405,22
16. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
17. Sophia Waldemarsson 45,50 HAK Greppet 403,92

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 103,60
7. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
8. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65
9. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706

Senast redigerad av Anders77 den 2015-06-24 klockan 00:04.
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-07-04, 22:43   #74
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4. Andrea Hammarström 70,00 HAK Greppet 157,5 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
6. Frida Wik 77,04 Sundbybergs TK 145 kg
7. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
8. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
9. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 547,5 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
3. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 465 kg
4. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
5. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 445 kg
6. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
7. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
9. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 432,5 kg
10. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
11. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
12. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
13. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Sofia Loft 51,14 Göteborgs KK 412,5 kg
16. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
17 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
18. Annika Zelander 70,62 Lessebo SK 407,5 kg
19. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
20. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
21. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
22. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
23. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 110,32 Södertälje AK 215 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,30 Göteborg KK 180 kg
3. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
4. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
5. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
6. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
7. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
8. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Sandra Wilén 75,76 Örebro KK 155 kg
13. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
14. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 152,5 kg
16. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
17. Annika Zelander 70,62 Lessebo SK 150 kg
17. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
19. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 150kg
20. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 127,5 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 81,40 Göteborgs SK 105,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
10. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
11. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
12. Eva Roupé Alsén 90,19 Gävle KK 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 205 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
3. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
4. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
5. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 190 kg
6. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
8. Terese Karlsson 132,36 Gävle KK 187,5 kg
9. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
10. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
11. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
12. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
13. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
14. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 520,88
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
5. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,84
6. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
7. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 444,88
8. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
9. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
10. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
11. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
12. Sophia Waldemarsson 46,46 HAK Greppet 425,14
13. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
14. Emma Tallus 55,32 Umeå Power 412,80
15. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
16. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
17. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
18. Emma Kultima 61,24 Malmbergets AIF 406,04
19. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 405,22
20. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
21. Annika Zelander 70,62 Lessebo SK 402,94
22. Malin Pegenius 55,02 Borås AK 402,64

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 103,60
7. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
8. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65
9. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-07-07, 21:08   #75
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4. Andrea Hammarström 70,00 HAK Greppet 157,5 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
6. Frida Wik 77,04 Sundbybergs TK 145 kg
7. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
8. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
9. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 547,5 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
3. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 465 kg
4. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
5. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 445 kg
6. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
7. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
9. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 432,5 kg
10. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
11. Elin Porath 105,30 Säffle AK 432,5 kg
12. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
13. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
14. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
15. Sofia Loft 51,14 Göteborgs KK 412,5 kg
16. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
17 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
18. Annika Zelander 70,62 Lessebo SK 407,5 kg
19. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
20. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
21. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
22. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
23. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
24. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 110,32 Södertälje AK 215 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,30 Göteborg KK 180 kg
3. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
4. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
5. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
6. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
7. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
8. Elin Porath 105,30 Säffle AK 165 kg
9. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
10. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
11. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
12. Sandra Wilén 75,76 Örebro KK 155 kg
13. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
14. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
15. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 152,5 kg
16. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
17. Annika Zelander 70,62 Lessebo SK 150 kg
17. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
19. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 150kg
20. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg



100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 127,5 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Clara Fridén 80,96 Göteborgs SK 107,5 kg
7. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
8. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
9. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
10. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
11. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
12. Sofie Johansson 69,84 Sundbybergs TK 100 kg
13. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 205 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
3. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
4. Isabella von Weissenberg 67,50 Göteborg KK 192,5 kg
5. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 190 kg
6. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
7. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
8. Terese Karlsson 132,36 Gävle KK 187,5 kg
9. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
10. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
11. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
12. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
13. Elin Porath 105,30 Säffle AK 182,5 kg
14. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
15. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
16. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
17. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 52,85 Göteborgs KK 520,88
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
5. Isabella von Weisenberg 67,50 Göteborgs KK 456,84
6. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 455,02
7. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 444,88
8. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
9. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
10. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
11. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
12. Sophia Waldemarsson 46,46 HAK Greppet 425,14
13. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
14. Emma Tallus 55,32 Umeå Power 412,80
15. Victoria Jeppsson 53,95 HAK Greppet 412,51
16. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
17. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
18. Emma Kultima 61,24 Malmbergets AIF 406,04
19. Clara Fridén 80,71 Göteborgs SK 405,22
20. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
21. Annika Zelander 70,62 Lessebo SK 402,94
22. Malin Pegenius 55,02 Borås AK 402,64

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
4. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 103,60
7. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
8. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65
9. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)