Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Tävlingsforum > Styrkesport > Allmänt - Styrkelyft

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2014-10-02, 09:34   #46
Tunroth
Registered User
 
Tunroths avatar
 
Reg.datum: Oct 2009
Ort: Habo
Inlägg: 432
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
4. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
5. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 530 kg
6. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
7. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
3.Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
4. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
5. Malin Ericsson 80,60 215 kg
6. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 212,5 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 167,5 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
3. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 205 kg
5. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
6. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 KG
7. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
8. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3.. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
4. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
5. Miia Liimatainen 50,38 Örebro KK 546,03
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 543.83
7. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
8. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
9. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 519,96
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,41
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,35
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
4. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
5. Isabella von Weissenberg 70,97 Göteborg KK 435,5 kg
6. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
7. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
8. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
9. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 417,5 kg
10. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
11. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
12. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
13. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
14. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
15. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
16. Terese Karlsson 117,55 Gävle KK 400 kg



150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
4. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
5. Isabella von Weissenberg 70,97 Göteborg KK 165 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
10. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 152,5 kg
11. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
12. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
13. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
14. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
15. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 150 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
2. Sandra Lönn 106,15 Ålands Kraftsportsklubb 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
7. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
7. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
9. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
3. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
4. Marie Tunroth 70,47 Jönköpings SK 186 kg
5. Isabella von Weissenberg 70,97 Göteborg KK 185,5 kg
6. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
7. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
8. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 182,5 kg
9. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
10. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
11. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
12. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 50,55 Göteborgs KK 490,49
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Sofia Loft 54,80 Göteborg KK 452,37
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
6. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
7. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
10. Isabella von Weissenberg 70,97 Göteborg KK 429,20
11. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
12. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
4. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
5. Sofia Loft 50,55 Göteborg KK 105,18
6. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p





Lite tråkigt att resultaten från EM och VM inte finns med i databasen. Men resultat listor finns på bla Goodlift
__________________
2013: Tränar inför klassiska SM i klass 72
Tunroth är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-11-04, 20:35   #47
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,10 Jönköping SK 552,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
6. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 530 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
3.Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
4. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
5. Malin Ericsson 80,60 215 kg
6. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 212,5 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 167,5 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
3. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 205 kg
5. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
6. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3.. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
4. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
5. Miia Liimatainen 50,38 Örebro KK 546,03
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 543.83
7. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
8. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
9. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 520,20
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
3.. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 441,5 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
6. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
7. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
8. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
9. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
10. Clara Fridén 81,81 Göteborgs SK 417,5 kg
11. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 417,5 kg
12. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
13. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
14. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
15. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
16. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
17. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg




150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 167,5 kg
5. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
10. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 152,5 kg
11. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
12. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
13. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
14. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
15. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 150 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
2. Sandra Lönn 106,15 Ålands Kraftsportsklubb 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
7. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
8. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
3. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 186,5 kg
5. Marie Tunroth 70,47 Jönköpings SK 186 kg
6. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
7. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
8. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 182,5 kg
9. Elisabeth Wahlander 69,72 Göteborg KK 180 kg
10. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
11. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
12. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
13. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 50,55 Göteborgs KK 490,49
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Sofia Loft 54,80 Göteborg KK 452,37
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
6. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
7. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
10. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 435,82
11. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
12. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
13. Lina Åberg 56,55 Vedum AIS 402,83

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
4. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
5. Sofia Loft 50,55 Göteborg KK 105,18
6. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-11-10, 09:39   #48
Toni Radanov
Registered User
 
Toni Radanovs avatar
 
Reg.datum: Jul 2014
Ort: Åmål
Inlägg: 458
Elin Porath tävlandes för Säffle Atletklubb i 84+ gjorde 180kg i marklyft och 405kg sammanlagt klassiskt men får väl invänta officiella resultaten för att uppdatera listan :p
Toni Radanov är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-11-10, 21:57   #49
the_PL_man
Gammalt flakvrak
 
the_PL_mans avatar
 
Reg.datum: Oct 2002
Ort: Karlstad
Inlägg: 7 011
Citat:
Ursprungligen postat av Toni Radanov Visa inlägg
Elin Porath tävlandes för Säffle Atletklubb i 84+ gjorde 180kg i marklyft och 405kg sammanlagt klassiskt men får väl invänta officiella resultaten för att uppdatera listan :p
810511 1 105,35 84+ Elin Porath Säffle AK 135,0 140,0 145,0 140,0 80,0 85,0 85,0 80,0 155,0 170,0 180,0 180,0 400,0 0,8210 328,400
the_PL_man är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-11-10, 22:25   #50
Toni Radanov
Registered User
 
Toni Radanovs avatar
 
Reg.datum: Jul 2014
Ort: Åmål
Inlägg: 458
ok då 400 tot, inte 405... fortfarande listvärdig!
Toni Radanov är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-11-11, 05:06   #51
Ungrim
Registered User
 
Reg.datum: Feb 2006
Inlägg: 4 427
Stina Åkemalm 51,88 Malmbergets AIF, 402,76 poäng på Klassiska DM
Ungrim är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-11-12, 22:45   #52
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,10 Jönköping SK 552,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
6. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 530 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
3.Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
4. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
5. Malin Ericsson 80,60 215 kg
6. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 212,5 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 167,5 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
3. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 205 kg
5. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
6. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 543.83
7. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
8. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
9. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 520,20
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
3.. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 441,5 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
6. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
7. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
8. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
9. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
10. Clara Fridén 81,81 Göteborgs SK 417,5 kg
11. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 417,5 kg
12. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
13. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
14. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
15. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
16. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
17. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
18. Elin Porath 105,35 Säffle ak 400 kg




150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 167,5 kg
5. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
10. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
11. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
12. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
13. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
14. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
15. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
16. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 150 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
2. Sandra Lönn 106,15 Ålands Kraftsportsklubb 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
7. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
8. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
3. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 186,5 kg
5. Marie Tunroth 70,47 Jönköpings SK 186 kg
6. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
7. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
8. Erika Gustafsson 115,45 Lessebo Styrkeklubb 182,5kg
9. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 182,5 kg
10. Elisabeth Wahlander 69,72 Göteborg KK 180 kg
11. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
12. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
13. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
14. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
15. Elin Porath 105,35 Säffle AK 180kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 50,55 Göteborgs KK 490,49
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Sofia Loft 54,80 Göteborg KK 452,37
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
6. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
7. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
10. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 435,82
11. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
12. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
13. Lina Åberg 56,55 Vedum AIS 402,83
14. Stina Åkemalm 51,88 Malmbergets AIF 402,76

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
4. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
5. Sofia Loft 50,55 Göteborg KK 105,18
6. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-01-08, 18:56   #53
Gnistan
Registered User
 
Reg.datum: Mar 2014
Inlägg: 1 076
Citat:
Ursprungligen postat av Anders77 Visa inlägg
500 kg Sammanlagt

1. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
4. Elina Rönnqvist 70,80 Öjeby AK 510 kg
5. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
2. Elina Rönnqvist 70,80 Öjeby AK 210 kg
3. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
4. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
5. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 105,20 Borlänge AK 216,5 kg
2. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 167,5 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 145 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 83,35 Sundbybergs TK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
3. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 KG
4. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
2. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 548,78
3. Miia Liimatainen 50,38 Örebro KK 546,03
4. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
5. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
6. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
7. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
8. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
9. Josephine Werngren 62,55 Sundbybergs TK 510,75
10. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
11. Elina Rönnqvist 70,80 Öjeby AK 503,44

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 105,20 Borlänge AK 177,82
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
4. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
5. Nina Eriksson 54,50 Kiruna AK 150,24
6. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

410 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 485 kg
2. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
3. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 KG
4. Marie Tunroth 70,75 Jönköping SK 421 kg
5. Jenny Adolfsson 62,45 Kalmar AK 414,5 kg
6. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg

150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 103,50 Södra TK 180 kg
2. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
3. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
4. Riitta Liimatainen 59,30 Örebro KK 150 kg
5. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 150 kg
6. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
7. Erika Gustafsson 113,75 Lessebo Styrkeklubb 150 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
2. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
3. Emelie Pettersson 100,70 Södra TK 110 kg
4. Jenny Adolfsson 62,45 Kalmar AK 106 kg
5. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
6. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
7. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
3. Marilea Nordström 103,05 Täby AK 183 kg
4. Marie Tunroth 70,75 Jönköping SK 182,5 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
6. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 54,80 Göteborg KK 452,37
2. Miia Liimatainen 50,55 Örebro KK 452,27
3. Jenny Adolfsson 62,45 Kalmar AK 448,13
4. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
5. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
6. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
7. Kristine Almroth 51,40 Jönköping SK 434,58
8. Marie Tunroth 70,75 Jönköping SK 415,78
9. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 62,45 Kalmar AK 114,60
3. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
4. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
5. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65



Det verkar som att det inte går att ta fram rankinglistor för poäng i knäböj och marklyft så de kategorierna har jag inte tagit med.
Fyll på om det saknas några resultat.
Vi hade under en tid några tjejer på handikappsidan som var rätt starka RAW-bänkpress i de lättare klasserna. Men de satt ju i rullstol och skulle ha vägt mer om de var gående. Men det intressanta var att dessa damer nästan aldrig tränade men var starka ändå.
Gnistan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-01-20, 14:45   #54
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,10 Jönköping SK 552,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
6. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 530 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
3.Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
4. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
5. Malin Ericsson 80,60 215 kg
6. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 212,5 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 167,5 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
3. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 205 kg
5. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
6. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 543.83
7. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
8. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
9. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 520,20
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
3.. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 441,5 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
6. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
7. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
8. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
9. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
10. Clara Fridén 81,81 Göteborgs SK 417,5 kg
11. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 417,5 kg
12. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
13. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
14 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
15. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
16. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
17. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
18 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
19. Elin Porath 105,35 Säffle ak 400 kg




150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 167,5 kg
5. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
10. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
11. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
12. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
13. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
14. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
15. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
16. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 150 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
2. Sandra Lönn 106,15 Ålands Kraftsportsklubb 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
7. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
8. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
3. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 186,5 kg
5. Marie Tunroth 70,47 Jönköpings SK 186 kg
6. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
7. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
8. Erika Gustafsson 115,45 Lessebo Styrkeklubb 182,5kg
9. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 182,5 kg
10. Elisabeth Wahlander 69,72 Göteborg KK 180 kg
11. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
12. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
13. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
14. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
15. Elin Porath 105,35 Säffle AK 180kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 50,55 Göteborgs KK 490,49
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Sofia Loft 54,80 Göteborg KK 452,37
5. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
6. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
7. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
10. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 435,82
11. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
12. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
13. Lina Åberg 56,55 Vedum AIS 402,83
14. Stina Åkemalm 51,88 Malmbergets AIF 402,76

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
4. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
5. Sofia Loft 50,55 Göteborg KK 105,18
6. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-12, 21:49   #55
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,10 Jönköping SK 552,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
3.Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
4. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7.. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
8.. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
9.. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
4.Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 150 kg
5. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
5. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
6. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
7. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
3. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 205 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 543.83
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14.Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 64,40 HAK Greppet 158,45
4. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
5. Nina Eriksson 54,90 Kiruna AK 155,36
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 510 kg
2. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 443,5 kg
3.. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 441,5 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 440 kg
6. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
7. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 435 kg
8. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
9. Emma Andersson 83,24 Falkenbergs KK 420,5 kg
10. Clara Fridén 81,81 Göteborgs SK 417,5 kg
11. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 417,5 kg
12. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
13. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
14 Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
15. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
16. Elin Porath 107,90 Säffle AK 407,5 kg1
17. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
18. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
19 Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
20. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg





150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 104,84 Södertälje AK 195 kg
2. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
3. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
4. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 167,5 kg
5. Ellinor Svensson 81,23 Sundbybergs TK 167,5 kg
6. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 160 kg
7. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
8. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
9. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
10. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
11. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
12. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 150,5 kg
13. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
14. Sandra Wilen 77,46 Örebro KK 150 kg
15. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
16. Elin Porath 107,90 Säffle AK 150 kg
17. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 150 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt

1. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 120 kg
2. Sandra Lönn 106,15 Ålands Kraftsportsklubb 120 kg
3. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
4. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
5. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
6. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
7. Andrea Hammarström 66,52 HAK Greppet 102,5 kg
8. Clara Fridén 81,65 Göteborgs SK 102,5 kg
9. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
10. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg

180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 103,50 Södra TK 200 kg
2. Marie Tunroth 70,20 Westbo AK 190kg
3 Emma Andersson 82,90 Falkenbergs KK 190 kg
4 Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
5. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 186,5 kg
6. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
7. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
8. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
9. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
10. Terese Karlsson 123,92 Gävle KK 182,5 kg
11. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
12. Ellinor Svensson 82,90 Sundbybergs TK 180 kg
13. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
14. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
15. Elin Porath 105,35 Säffle AK 180kg

400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 50,55 Göteborgs KK 490,49
2. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
3.Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 475,99
4. Kristine Almroth 52,00 Jönköpings SK 445,67
5. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
6. Stina Åkemalm 51,50 Malmbergets AIF 442,73
7 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
8. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,38
9. Marie Tunroth 70,47 Jönköping SK 439,19
10. Isabella von Weissenberg 70,80 Göteborg KK 435,82
11. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
12. Emelie Pettersson 104,84 Södertälje AK 419,24
13. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95


100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
4. Sofia Loft 54,80 Göteborg KK 107,71
5. Karolina Arvidsson 70,65 Örebro KK 106,27
6. Nina Eriksson 54,85 Kiruna AK 101,65

200p Klubben i Wilks marklyft:

1: Marie Eriksson 225.68p
2: Angelica Brage 212.97p
3: Kristine Almroth 212.54p
4: Carina Persson 209.55p
5: Miia Liimatainen 209.38p
6: Carola Lindstöm 208.79p
7: Helen Engberg 207.06p
8: Marie Tunroth 201.78
9: Elisabeth Wahlander 200.74p

225p Klubben i Wilks knäböj

1 Kristine Almroth 225.07p
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706

Senast redigerad av Anders77 den 2015-02-12 klockan 21:51.
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-13, 08:33   #56
O.W.
OLW ?
 
O.W.s avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Ort: Solna
Inlägg: 5 028
Tack för att listan hålls uppdaterad. Jag tycker det är intressant när och vem som blir först att gå om Lisa Sjöstrand. Just nu ser det ut som Tunroth har bäst slagläge med Elina strax efter i den jakten.
__________________
Borta
STK
umeapower
Citat:
Ursprungligen postat av JimmyP;
"Styrkelyft är viktigare än Julen"
O.W. är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-13, 09:00   #57
mini
Svensk mästarinna 2011.
 
minis avatar
 
Reg.datum: Sep 2003
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 12 715
Sandra Lönn är anmäld till veteran-SM. Hoppas hon är i form för alla tre grenar för då går hon nog om på kilo.
__________________
STK
Andra bullar
mini är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-13, 10:17   #58
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 276
Citat:
Ursprungligen postat av O.W. Visa inlägg
Jag tycker det är intressant när och vem som blir först att gå om Lisa Sjöstrand. Just nu ser det ut som Tunroth har bäst slagläge med Elina strax efter i den jakten.
Jag hade precis samma tanke. Alternativt kan det ju bli Emelie Pettersson om hon skulle vilja göra någon tävling med utrustning.
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-13, 10:34   #59
mini
Svensk mästarinna 2011.
 
minis avatar
 
Reg.datum: Sep 2003
Ort: Sundbyberg
Inlägg: 12 715
Citat:
Ursprungligen postat av Anders77 Visa inlägg
Jag hade precis samma tanke. Alternativt kan det ju bli Emelie Pettersson om hon skulle vilja göra någon tävling med utrustning.
Jag gissar att det är mer troligt att Lisa Sjöstrand gör comeback än att Emelie drar på sig utrustning.
__________________
STK
Andra bullar
mini är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-13, 13:23   #60
Deceiver85
Bänkpress
 
Deceiver85s avatar
 
Reg.datum: Dec 2005
Ort: Örebro
Inlägg: 12 864
Citat:
Ursprungligen postat av mini Visa inlägg
Jag gissar att det är mer troligt att Lisa Sjöstrand gör comeback än att Emelie drar på sig utrustning.
Någon som har koll på vad Lisa Sjöstrand gör idag, både till vardags och i de tre stora?
__________________
Journal / Blogg / ÖKK
Deceiver85 är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)