Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum
Gå tillbaka   Kolozzeum Forum - Sveriges största träningsforum > Tävlingsforum > Styrkesport > Allmänt - Styrkelyft

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2016-10-04, 17:25   #91
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 547,5 kg
6. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 540 kg
7. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
8. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
9. Jessika Lowe 71,20 HAK Greppet 510 kg
10. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
11. Susanne Rombing 82,00 Katrineholm AK 507,5 kg


200 kg knäböj

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,80 Öjeby AK 222,5 kg
3. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
4. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
5. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
6. Malin Ericsson 80,60 215 kg
7. Susanne Rombing 82,00 Katrineholm AK 215 kg
8. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
9. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
10. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
3. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
4. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
5. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
6. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
7. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
8. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
9. Sofie Josefsson 74,40 Sundsvalls AK 140 kg
10. Anna Edvall 82,10 Sundsvalls AK 140 kg
11. Elin Porath 112,30 Säffle AK 140 kg
12. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 200 kg
10. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 537,38
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14. Matilda Wilmar 62,20 Sundbybergs TK 512,40
15. Maria Engrenius 51,12 Halmstad TSK 508,41
16. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
17. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 501,75
18. Jessika Lowe 71,20 HAK Greppet 501,52

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 163,11
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 547,5 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,20 Göteborg KK 485,5 kg
3. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
4. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 463 kg
5. Annika Zelander 71,15 Lessebo Styrkeklubb 457,5 kg
6. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
7. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
8. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
9. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 442,5 kg
10. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
11. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
12. Anna-Lena Bellqvist 136,00 Luleå AK 440 kg
13. Elin Porath 114,70 Säffle AK 435 kg
14. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
15. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 427,5 kg
16. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
17. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
18. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 420 kg
19. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
20. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
21. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
22. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
23. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
24. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
25. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
26. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
27. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 402,5 kg
28. Susanna Rombing 82,15 Katrineholm AK 402,5 kg
29. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg
30. Elin Sandgren 72,15 Upsala TK 400 kg
31. Karin Nilsson 79,90 Sandvikens AK 400 kg


150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 220 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,20 Göteborg KK 188 kg
3. Anna-Lena Bellqvist 136,60 Luleå AK 182,5 kg
4. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
5. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
6. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
7. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
8. Elin Porath 120,25 Säffle AK 170 kg
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
10. Annika Zelander 71,15 Lessebo Styrkeklubb 167,5 kg
11. Clara Fridén 82,10 Göteborg KK 162,5 kg
12. Susanna Rombing 82,15 Katrineholm AK 162,5 kg
13. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 162,5 kg
14. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 157,5 kg
15. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
16. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
17. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
18. Sandra Wilén 75,76 Örebro KK 155 kg
19. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
20. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 152,5 kg
21. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
22. Karin Nilsson 79,90 Sandvikens AK 152,5 kg
23. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
24. Caroline Rydberg 65,30 Södertälje AK 150 kg
25. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
26. Alexandra Svanhem 78,28 Malmbergets AIF 150 kg
27. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 150 kg
28. Josefin Forslund 83,32 Umeå Power 150 kg
29. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
30. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 150 kg
31. Ida Landström 107,60 Luleå AK 150 kg




100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 113 kg
4. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
5. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
6. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
7. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
8. Andrea Hammarström 70,85 HAK Greppet 107,5 kg
9. Annika Zelander 74,40 Lessebo Styrkeklubb 107,5 kg
10. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
11. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
12. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
13. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
14. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
15. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
16. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
17. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg


180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,85 Södertälje AK 210 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
3. Isabella von Weissinberg 71,20 Göteborgs KK 200 kg
4. Clara Fridén 82,51 Göteborgs SK 197,5 kg
5. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborgs KK 195,5 kg
6. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
7 Lee Winroth 68,25 Borlänge AK 190 kg
8 Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
9 Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 190 kg
10Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
11 Elin Porath 107,60 Säffle AK 190 kg
12. Terese Karlsson 132,36 Gävle KK 187,5 kg
13. Annika Zelander 71,15 Lessebo Styrkeklubb 185 kg
14 Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
15 Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
16 Anna-Lena Bellqvist 136,60 Luleå AK 185 kg
17 Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 182,5 kg
18 Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
19 Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
20Angelica Andersson 71,01 Halmstad TSK 180 kg
21 Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
22 Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
23 Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
24 Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg


400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 51,74 Göteborgs KK 522,49
2. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 485,98
3. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
4. Isabella von Weissenberg 71,20 Göteborg KK 477,43
5. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
6. Kristine Almroth 47,00 Jönköpings SK 463,99
7. Stina Åkemalm 51,10 Malmbergets AIF 451,70
8. Annika Zelander 71,15 Lessebo Styrkeklubb 450,11
9 Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 444,88
10. Sophie Waldemarsson 51,25 HAK Greppet 444,38
11Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
12 Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
13 Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
14 Victoria Jepsson 51,64 HAK Greppet 439,29
15 Ida Lindgren 56,05 Upsala TK 429,16
16 Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
17 Riitta Sundvall 61,95 Westbo AK 421,51
18.Clara Fridén 80,75 Göteborg KK 421,48
19. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 417,96
20. Carina Hedberg 55,80 Boxholms Lyftarklubb -81 415,92
21. Emma Tallus 55,32 Umeå Power 412,80
22. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
23. Karolina Arvidsson 62,80 Örebro KK 409,09
24. Eleni Kamvissis 62,10 Lunds TK 407,16
25. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
26. Emma Kultima 61,24 Malmbergets AIF 406,04
27. Lina Bengtsson 59,23 Vedum AIS 405,40
28. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
29. Caroline Rydberg 64,10 Södertälje AK 402,82
30. Malin Pegenius 55,02 Borås AK 402,64

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
4. Sophia Waldemarsson 52,85 HAK Greppet 110,80
4. Karolina Arvidsson 62,80 Örebro KK 110,35
6. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 108,95
6. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
7. Josefin Almqvist 65,65 Landsfors SK 106,75
9. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 104,97
10 Kristine Almroth 47,00 Jönköpings SK 104,23
11. Annika Zelander 71,15 Lessebo Styrkeklubb 103,30
12. Adrianne Martinsson 56,05 Borlänge AK 102,88
13. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 102,87
14. Nina Eriksson 56,20 Kiruna AK 102,67
15. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
16. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47
17. Elna Nordh 64,70 Höllvikens AC 100,01
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-02-06, 17:58   #92
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Susanna Rombing 81,15 Katrinholm AK 557,5 kg
5. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
6. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 548 kg
7. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 540 kg
8. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
9. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
10. Jessika Lowe 71,20 HAK Greppet 510 kg
11. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
12. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
3. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 223 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
6. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
7. Malin Ericsson 80,60 215 kg
8. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
9. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
10. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 80,35 Sundsvalls AK 175 kg
3. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
5. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
6. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
7. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
8. Anna Edvall 84,20 Sundsvalls AK 152,5 kg
9. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
10. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
11. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
12. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 200 kg
10. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 538,13
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14. Matilda Wilmar 62,20 Sundbybergs TK 512,40
15. Maria Engrenius 51,12 Halmstad TSK 508,41
16. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
17. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 506,14
18. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 501,75
19. Jessika Lowe 71,20 HAK Greppet 501,52

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 163,11
4. Sofie Josefsson 80,35 Sundsvalls AK 159,74
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 547,5 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,20 Göteborg KK 485,5 kg
3. Annika Zelander 71,90 Växjö AK 472,5 kg
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
5. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 467,5 kg
6. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 463 kg
7. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
8. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
9. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
10. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 442,5 kg
11. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
12. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
13. Elin Porath 114,70 Säffle AK 435 kg
14. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
15. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 427,5 kg
16. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
17. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
18. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 420 kg
19. Katarina Ruus 80,10 ASK Eskilstuna 417,5 kg
20. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
21. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
22. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
23. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
24. Olivia Särnbratt-Fransson 68,90 Sundsvalls AK 405 kg
25. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
26. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 405 kg
27. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
28. Emma Pettersson 92,40 Örebro KK 405 kg
29. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
30. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
31. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 402,5 kg
31. Susanna Rombing 82,15 Katrineholm AK 402,5 kg
33. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg
34. Elin Sandgren 72,15 Upsala TK 400 kg
35. Sofie Josefsson 77,72 Sundsvalls AK 400 kg
36. Karin Nilsson 79,90 Sandvikens AK 400 kg
37. Justine Jacot 82,74 Lunds TK 400 kg

150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 220 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,20 Göteborg KK 188 kg
3. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 185 kg
4. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
5. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
6. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
7. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
8. Elin Porath 120,25 Säffle AK 170 kg
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
10. Annika Zelander 71,15 Lessebo Styrkeklubb 167,5 kg
11. Clara Fridén 82,10 Göteborg KK 162,5 kg
12. Susanna Rombing 82,15 Katrineholm AK 162,5 kg
13. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 162,5 kg
14. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 160 kg
15. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 157,5 kg
16. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
17. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
18. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
19. Sandra Wilén 75,76 Örebro KK 155 kg
20. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
21. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 152,5 kg
22. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
23. Malin Önsten 70,25 Luleå AK 152,5 kg
24. Karin Nilsson 79,90 Sandvikens AK 152,5 kg
25. Emma Pettersson 92,40 Örebro KK 152,5 kg
26. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
27. Caroline Rydberg 65,30 Södertälje AK 150 kg
28. Olivia Särnbratt-Fransson 68,90 Sundsvalls AK 150 kg
29. Jenny Bohlin 70,30 Göteborg KK 150 kg
30. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
31. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 150 kg
32. Josefin Forslund 83,32 Umeå Power 150 kg
33. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
34. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 150 kg
35. Ida Landström 107,60 Luleå AK 150 kg




100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 113 kg
4. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
5. Annika Zelander 71,90 Växjö AK 112,5 kg
6. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
7. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
8. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
9. Andrea Hammarström 70,85 HAK Greppet 107,5 kg
10. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
11. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
12. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
13. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
14. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
15. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
16. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
17. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg


180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,85 Södertälje AK 210 kg
2. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
3. Isabella von Weissinberg 71,20 Göteborgs KK 200 kg
4. Clara Fridén 82,51 Göteborgs SK 197,5 kg
5. Rebecca Josefsson 78,75 Göteborgs KK 196 kg
6. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
7. Annika Zelander 71,90 Växjö AK 192,5 kg
8. Lee Winroth 68,25 Borlänge AK 190 kg
9. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
10. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 190 kg
11. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
12. Elin Porath 107,60 Säffle AK 190 kg
13. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 190 kg
14. Terese Karlsson 132,36 Gävle KK 187,5 kg
15. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
16 Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
17. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 182,5 kg
18. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
19. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
20. Angelica Andersson 71,01 Halmstad TSK 180 kg
21. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
22. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
23. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
24. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg


400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 51,74 Göteborgs KK 522,49
2. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 485,98
3. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
4. Isabella von Weissenberg 71,20 Göteborg KK 477,43
5. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
6. Kristine Almroth 47,00 Jönköpings SK 463,99
7. Annika Zelander 71,90 Växjö AK 461,61
8. Victoria Jeppsson 54,28 HAK Greppet 455,76
9. Stina Åkemalm 51,10 Malmbergets AIF 451,70
10. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 444,88
11. Sophie Waldemarsson 51,25 HAK Greppet 444,38
12. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
13. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
14. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
15. Ida Lindgren 56,05 Upsala TK 429,16
16. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
17. Riitta Sundvall 61,95 Westbo AK 421,51
18. Clara Fridén 80,75 Göteborg KK 421,48
19. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 417,96
20. Carina Hedberg 55,80 Boxholms Lyftarklubb -81 415,92
21. Emma Tallus 55,32 Umeå Power 412,80
22. Linnea Holmgren 61,12 Malmö LK 412,16
23. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
24. Karolina Arvidsson 62,80 Örebro KK 409,09
25. Petra Olsson 62,50 Karlstads AK 407,88
26. Olivia Särnbratt-Fransson 68,90 Sundsvalls AK 407,38
27. Eleni Kamvissis 62,10 Lunds TK 407,16
28. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
29. Emma Kultima 61,24 Malmbergets AIF 406,04
30. Lina Bengtsson 59,23 Vedum AIS 405,40
31. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
32. Caroline Rydberg 64,10 Södertälje AK 402,82
33. Malin Pegenius 55,02 Borås AK 402,64

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
4. Sophia Waldemarsson 51,26 HAK Greppet 116,59
5. Karolina Arvidsson 59,90 Örebro KK 111,63
6. Annika Zelander 71,90 Växjö AK 109,91
7. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 108,95
8. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
9. Josefin Almqvist 65,65 Landsfors SK 106,75
10. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 104,97
11. Kristine Almroth 47,00 Jönköpings SK 104,23
12. Louice Persson 62,30 Sundbybergs TK 102,90
13. Adrianne Martinsson 56,05 Borlänge AK 102,88
14. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 102,87
15. Nina Eriksson 56,20 Kiruna AK 102,67
16. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
17. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47
18. Elna Nordh 64,70 Höllvikens AC 100,01
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-03-27, 12:44   #93
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
4. Susanna Rombing 81,15 Katrinholm AK 557,5 kg
5. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
6. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 548 kg
7. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 540 kg
8. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
9. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
10. Jessika Lowe 71,20 HAK Greppet 510 kg
11. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
12. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
3. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 223 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
6. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
7. Malin Ericsson 80,60 215 kg
8. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
9. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
10. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 80,35 Sundsvalls AK 175 kg
3. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
5. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
6. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
7. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
8. Anna Edvall 84,20 Sundsvalls AK 152,5 kg
9. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
10. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
11. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
12. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
6. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
7. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
8. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
9. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 200 kg
10. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 538,13
8. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
9. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
10. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
11. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
12. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
13. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
14. Matilda Wilmar 62,20 Sundbybergs TK 512,40
15. Maria Engrenius 51,12 Halmstad TSK 508,41
16. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
17. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 506,14
18. Frida Wik 77,88 Sundbybergs TK 501,75
19. Jessika Lowe 71,20 HAK Greppet 501,52

150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 163,11
4. Sofie Josefsson 80,35 Sundsvalls AK 159,74
4. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
5. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
6. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
7. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 547,5 kg
2. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,54 Göteborg KK 495 kg
3. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 487,5 kg
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
5. Clara Fridén 81,70 Borlänge AK 470 kg
6. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 467,5 kg
7. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
8. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
9. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
10 Elin Porath 119,70 Säffle AK 445 kg
11. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 442,5 kg
12. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
13. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
14. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
15. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 427,5 kg
16. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
17. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 425 kg
18. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
19. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 422,5 kg
20. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 420 kg
21. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 420 kg
22. Katarina Ruus 80,10 ASK Eskilstuna 417,5 kg
23. Karin Nilsson 78,15 Sandvikens AK 415 kg
24. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
25. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
26. Olivia Särnbratt-Fransson 69,82 Sundsvalls AK 410 kg
27. Vilma Olsson 70,10 Örebro KK 410 kg
28. Jessika Lowe 71,51 HAK Greppet 408 kg
29. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
30. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
31. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
32. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 405 kg
33. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
34. Emma Pettersson 92,40 Örebro KK 405 kg
35. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
36. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
37. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 402,5 kg
38. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg
39. Elin Sandgren 72,15 Upsala TK 400 kg
40. Sandra Wilén 74,30 Örebro KK 400 kg
41. Justine Jacot 82,74 Lunds TK 400 kg

150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 220 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,54 Göteborg KK 192,5 kg
3. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 185 kg
4. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
5. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
6. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 177,5 kg
7. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
8. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 170 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
10. Elin Porath 119,70 Säffle AK 170 kg
11. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
12. Clara Fridén 82,10 Göteborg KK 162,5 kg
13. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 162,5 kg
14. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 160 kg
15. Karin Nilsson 78,15 Sandvikens AK 160 kg
16. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 160 kg
17. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 157,5 kg
18. Sandra Wilén 74,30 Örebro KK 157,5 kg
19. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
20. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
21. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
22. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 155 kg
23. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
24. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 152,5 kg
25. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
26. Malin Önsten 70,25 Luleå AK 152,5 kg
27. Emma Pettersson 92,40 Örebro KK 152,5 kg
28. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
29. Caroline Rydberg 65,30 Södertälje AK 150 kg
30. Olivia Särnbratt-Fransson 68,90 Sundsvalls AK 150 kg
31. Jenny Bohlin 70,30 Göteborg KK 150 kg
32. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
33. Sofia Kamlund 71,60 HAK Greppet 150 kg
34. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 150 kg
35. Josefin Forslund 83,32 Umeå Power 150 kg
36. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
37. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 150 kg
38. Ida Landström 107,60 Luleå AK 150 kg




100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 115 kg
4. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 113 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
6. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
7. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
8. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
9. Andrea Hammarström 70,85 HAK Greppet 107,5 kg
10. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
11. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
12. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
13. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
14. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
15. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
16. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
17. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg
18. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 100 kg


180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 114,76 Södertälje AK 212,5 kg
2. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,54 Göteborgs KK 207,5 kg
3. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
4. Clara Fridén 81,70 Göteborgs SK 197,5 kg
5. Rebecca Josefsson 78,75 Göteborgs KK 196 kg
6. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 195 kg
7. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
8. Lee Winroth 68,25 Borlänge AK 190 kg
9. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
10. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 190 kg
11. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
12. Elin Porath 107,60 Säffle AK 190 kg
13. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 190 kg
14. Terese Karlsson 132,36 Gävle KK 187,5 kg
15. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
16 Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
17. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 182,5 kg
18. Olivia Särnbratt-Fransson 69,82 Sundsvalls AK 182,5 kg
19. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
20. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
21. Angelica Andersson 71,01 Halmstad TSK 180 kg
22. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
23. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
24. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
25. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg


400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 51,74 Göteborgs KK 522,49
2. Kristine Almroth 46,52 Jönköpings SK 501,29
3. Stina Åkemalm 46,25 Malmbergets AIF 486,37
4. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 485,98
5. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,54 Göteborgs KK 485,21
6. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
7. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 477,50
8. Victoria Jeppsson 54,72 HAK Greppet 470,26
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
10. Sophia Waldemarsson 50,86 HAK Greppet 456,50
11. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 444,88
12. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
13. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
14. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
15. Carina Hedberg58,20 Boxholm Lyftarklubb -81 433,82
16. Ida Lindgren 56,05 Upsala TK 429,16
17. Clara Fridén 81,70 Borlänge AK 425,16
18. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
19. Riitta Sundvall 61,95 Westbo AK 421,51
20. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 417,96
21. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 415,08
22. Emma Tallus 55,32 Umeå Power 412,80
23. Linnea Holmgren 61,12 Malmö LK 412,16
24. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
25. Karolina Arvidsson 62,80 Örebro KK 409,09
26. Olivia Särnbratt-Fransson 69,82 Sundsvalls AK 408,61
27. Petra Olsson 62,50 Karlstads AK 407,88
28. Vilma Olsson 70,10 Örebro KK 407,48
29. Eleni Kamvissis 62,10 Lunds TK 407,16
30. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
31. Emma Kultima 61,24 Malmbergets AIF 406,04
32. Lina Bengtsson 59,23 Vedum AIS 405,40
33. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
34. Caroline Rydberg 64,10 Södertälje AK 402,82
35. Malin Pegenius 55,02 Borås AK 402,64
36. Frida Ulfves 54,95 Lunds TK 400,05
37. Jessika Lowe 71,51 HAK Greppet 400,05

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sophia Waldemarsson 50,86 HAK Greppet 117,30
4. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
5. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 112,64
6. Karolina Arvidsson 59,90 Örebro KK 111,63
7. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 108,95
8. Kristine Almroth 46,52 Jönköpings SK 108,39
9. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
10. Josefin Almqvist 65,65 Landsfors SK 106,75
11. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 104,97
12. Louice Persson 62,30 Sundbybergs TK 102,90
13. Adrianne Martinsson 56,05 Borlänge AK 102,88
14. Clara Fridén 80,75 Göteborgs KK 102,87
15. Nina Eriksson 56,20 Kiruna AK 102,67
16. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
17. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47
18. Carina Hedberg 58,10 Boxholms Lyftarklubb -81 100,05
19. Elna Nordh 64,70 Höllvikens AC 100,01
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-06-11, 00:29   #94
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 562,5 kg
4. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
5. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 557,5 kg
6. Elina Rönnqvist 71,86 Öjeby AK 550 kg
7. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
8. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
9. Jessika Lowe 71,05 HAK Greppet 525 kg
10. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
11. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
12. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
3. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 223 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
6. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
7. Malin Ericsson 80,60 215 kg
8. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
9. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
10. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg
11. Matilda Vilmar 62,77 Sundbybergs TK 200 kg
12. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 180 kg
3. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
5. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
6. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
7. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
8. Anna Edvall 84,20 Sundsvalls AK 152,5 kg
9. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
10. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
11. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
12. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 207,5 kg
6. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
7. Jessika Lowe 71,05 HAK Greppet 202,5 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
9. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
10. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
11. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 538,13
8. Matilda Vilmar 62,77 Sundbybergs TK 535,78
9. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
10. Mia Engrenius 51,00 Halmstads TSK 525,14
11. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
12. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 519,14
13. Jessika Lowe 71,05 HAK Greppet 517,01
14. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
15. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
16. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
17. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
18. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
19. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 506,14


150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 165,34
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 163,11
5. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
6. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
7. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
8. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 547,5 kg
2. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,54 Göteborg KK 495 kg
3. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 487,5 kg
4. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
5. Clara Fridén 81,70 Borlänge AK 470 kg
6. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 467,5 kg
7. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
8. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
9. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
10 Elin Porath 119,70 Säffle AK 445 kg
11. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 442,5 kg
12. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
13. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
14. Amelia Mauritzon 72,00 Östersunds AK 435 kg
15. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
16. Vilma Olsson 70,15 Örebro KK 428 kg
17. Olivia Särnbratt-Fransson 70,98 Sundsvalls AK 427,5 kg
18. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 427,5 kg
19. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
20. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 425 kg
21. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
22. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 422,5 kg
23. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 420 kg
24. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 420 kg
25. Katarina Ruus 80,10 ASK Eskilstuna 417,5 kg
26. Madeleine Lundin 104,40 Södra SK 417,5 kg
27. Karin Nilsson 78,15 Sandvikens AK 415 kg
28. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
29. Emma Pettersson 83,95 Örebro KK 413 kg
30. Elin Poromaa 70,75 Malmbergets AIF 412,5 kg
25. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
31. Jessika Lowe 71,51 HAK Greppet 408 kg
32. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
33. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
34. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
35. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 405 kg
36. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
37. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
38. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
39. Anna Rinse 71,05 HAK Greppet 402,5 kg
40. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 402,5 kg
41. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg
42. Elin Sandgren 72,15 Upsala TK 400 kg
43. Sandra Wilén 74,30 Örebro KK 400 kg
44. Justine Jacot 82,74 Lunds TK 400 kg

150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 220 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,54 Göteborg KK 192,5 kg
3. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 185 kg
4. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
5. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
6. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 177,5 kg
7. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
8. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 170 kg
9. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
10. Elin Porath 119,70 Säffle AK 170 kg
11. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
12. Amelia Mauritzon 72,00 Östersunds AK 162,5 kg
13. Clara Fridén 82,10 Göteborg KK 162,5 kg
14. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 162,5 kg
15. Vilma Olsson 70,15 Örebro KK 160 kg
16. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 160 kg
17. Karin Nilsson 78,15 Sandvikens AK 160 kg
18. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 160 kg
19. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 157,5 kg
20. Sandra Wilén 74,30 Örebro KK 157,5 kg
21. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
22. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
23. Emma Pettersson 83,95 Örebro KK 155,5 kg
24. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
25. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 155 kg
26. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
27. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 152,5 kg
28. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
29. Jenny Bohlin 69,07 Göteborgs KK 152,5 kg
30. Malin Önsten 70,25 Luleå AK 152,5 kg
31. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
32. Caroline Rydberg 65,30 Södertälje AK 150 kg
33. Olivia Särnbratt-Fransson 68,90 Sundsvalls AK 150 kg
34. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
35. Sofia Kamlund 71,60 HAK Greppet 150 kg
36. Emma Davidsson 79,60 Stockholms AK 150 kg
37. Sofie Johansson 81,45 Westbo AK 150 kg
38. Sofia Kollenhag 82,20 Örebro KK 150 kg
39. Josefin Forslund 83,32 Umeå Power 150 kg
40. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
41. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 150 kg
42. Carina Gunnarsson 102,40 Norbergs KF 150 kg
43. Madeleine Lundin 104,40 Södra SK 150 kg
44. Ida Landström 107,60 Luleå AK 150 kg




100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 115 kg
4. Clara Fridén 80,65 Borlänge AK 115 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
6. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
7. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
8. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
9. Andrea Hammarström 71,40 HAK Greppet 108 kg
10 Madeleine Lundin 104,40 Södra SK 107,5 kg
11. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
12. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
13. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
14. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
15. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
16. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
17. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
18. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg
19. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 100 kg


180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 114,76 Södertälje AK 212,5 kg
2. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,54 Göteborgs KK 207,5 kg
3. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
4. Clara Fridén 80,65 Borlänge AK 200 kg
5. Rebecca Josefsson 78,75 Göteborgs KK 196 kg
6. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 195 kg
7. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
8. Anna Eriksson 83,15 Umeå Power 195 kg
9. Lee Winroth 68,25 Borlänge AK 190 kg
10. Olivia Särnbratt-Fransson 70,98 Sundsvalls AK 190 kg
11. Amelia Mauritzon 72,00 Östersunds AK 190 kg
12. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
13. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
14. Elin Porath 107,60 Säffle AK 190 kg
15. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 190 kg
16. Terese Karlsson 132,36 Gävle KK 187,5 kg
17. Elin Poromaa 70,75 Malmbergets AIF 185 kg
18. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
19. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
20. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 182,5 kg
21. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
22. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
23. Angelica Andersson 71,01 Halmstad TSK 180 kg
24. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
25. Therese Ört 83,40 Upsala TK 180 kg
26. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
27. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
28. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg


400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 51,74 Göteborgs KK 522,49
2. Kristine Almroth 46,52 Jönköpings SK 501,29
3. Stina Åkemalm 46,25 Malmbergets AIF 486,37
4. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 485,98
5. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,54 Göteborgs KK 485,21
6. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
7. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 477,50
8. Victoria Jeppsson 54,72 HAK Greppet 470,26
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
10. Sophia Waldemarsson 50,86 HAK Greppet 456,50
11. Emelie Pettersson 110,32 Södertälje AK 444,88
12. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
13. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
14. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
15. Carina Hedberg58,20 Boxholm Lyftarklubb -81 433,82
16. Ida Lindgren 56,05 Upsala TK 429,16
17. Clara Fridén 80,65 Borlänge AK 425,86
18. Vilma Olsson 70,15 Örebro KK 425,17
19. Amelia Mauritzon 72,00 Östersunds AK 424,58
20. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
21. Riitta Sundvall 61,95 Westbo AK 421,51
22. Olivia Särnbratt-Fransson 70,98 Sundsvalls AK 421,27
23. Alexandra Varga-Karlsson 55,95 KK Eleiko 417,99
24. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 417,96
25. Eleni Kamvissis 65,31 Lunds TK 415,55
26. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 415,08
27. Laura Savolainen 51,50 Södra SK 414,47
28. Emma Tallus 55,32 Umeå Power 412,80
29. Linnea Holmgren 61,12 Malmö LK 412,16
30. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
31. Karolina Arvidsson 62,80 Örebro KK 409,09
32. Petra Olsson 62,50 Karlstads AK 407,88
33. Elin Poromaa 70,75 Malmbergets AIF 407,39
34. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
35. Jenny Pettersson 56,34 Fysikens AK 406,93
36. Emma Kultima 61,24 Malmbergets AIF 406,04
37. Lina Bengtsson 59,23 Vedum AIS 405,40
38. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
39. Caroline Rydberg 64,10 Södertälje AK 402,82
40. Malin Pegenius 55,02 Borås AK 402,64
41. Frida Ulfves 54,95 Lunds TK 400,05
42. Jessika Lowe 71,51 HAK Greppet 400,05

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
3. Sophia Waldemarsson 50,86 HAK Greppet 120,29
4. Karolina Arvidson 56,71 Örebro KK 119,42
4. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
5. Annika Zelander 71,62 Växjö AK 112,64
7. Sofie Johansson 67,97 Roslagens LF 109,17
8. Kristine Almroth 46,52 Jönköpings SK 108,39
9. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
10. Josefin Almqvist 65,65 Landsfors SK 106,75
11. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 104,97
12. Clara Fridén 80,65 Borlänge AK 104,76
13. Louice Persson 63,00 Sundbybergs TK 104,71
14. Adrianne Martinsson 56,05 Borlänge AK 102,88
15. Nina Eriksson 56,20 Kiruna AK 102,67
16. Donna Berglund 56,65 Måndagsklubbens IF 102,61
17. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
18. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47
19. Carina Hedberg 55,80 Boxholms Lyftarklubb -81 101,47
20. Johanna Wessman 60,10 Sommarhemmets Kraftsport 100,21
21. Elna Nordh 64,70 Höllvikens AC 100,01
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-07-08, 13:45   #95
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 562,5 kg
4. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
5. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 557,5 kg
6. Elina Rönnqvist 71,86 Öjeby AK 550 kg
7. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
8. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
9. Jessika Lowe 71,05 HAK Greppet 525 kg
10. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
11. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
12. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
3. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 223 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
6. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
7. Malin Ericsson 80,60 215 kg
8. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
9. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
10. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg
11. Matilda Vilmar 62,77 Sundbybergs TK 200 kg
12. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 180 kg
3. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
5. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
6. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
7. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
8. Anna Edvall 84,20 Sundsvalls AK 152,5 kg
9. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
10. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
11. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
12. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
4. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
5. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 207,5 kg
6. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
7. Jessika Lowe 71,05 HAK Greppet 202,5 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
9. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
10. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
11. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
6. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
7. Elina Rönnqvist 71,35 Öjeby AK 538,13
8. Matilda Vilmar 62,77 Sundbybergs TK 535,78
9. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
10. Mia Engrenius 51,00 Halmstads TSK 525,14
11. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
12. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 519,14
13. Jessika Lowe 71,05 HAK Greppet 517,01
14. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
15. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
16. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
17. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
18. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
19. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 506,14


150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 165,34
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 163,11
5. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
6. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
7. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
8. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

400 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 562,5 kg
2. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 500,5 kg
3. Annika Zelander 71,71 Växjö AK 495 kg
4. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 478 kg
5. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
6. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 467,5 kg
7. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
8. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
9. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
10. Amelia Mauritzon 71,10 Östersunds AK 450 kg
11 Elin Porath 119,70 Säffle AK 445 kg
12. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 442,5 kg
13. Erika Gustafsson 112,00 Lessebo Styrkeklubb 442,5 kg
14. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 440 kg
15. Olivia Särnbratt-Fransson 69,10 Sundsvalls AK 437,5 kg
16. Ida Rönn 70,25 Bollnäs SK 437,5 kg
17. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 432,5 kg
18. Madeleine Lundin 107,50 Södra SK 432,5 kg
19. Vilma Olsson 70,15 Örebro KK 428 kg
20. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 427,5 kg
21. Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 427,5 kg
22. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 425 kg
23. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 425 kg
24. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 422,5 kg
25. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 420 kg
26. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 420 kg
27. Katarina Ruus 80,10 ASK Eskilstuna 417,5 kg
28. Bobby Sundberg 78,15 Sandvikens AK 415 kg
29. Sandra Lönn 109,35 Borlänge AK 415 kg
30. Emma Pettersson 83,95 Örebro KK 413 kg
31. Elin Poromaa 70,75 Malmbergets AIF 412,5 kg
32. Marilea Nodström 104,60 Täby AK 412,5 kg
33. Sofie Johansson 80,95 Westbo AK 410 kg
34. Jessika Lowe 71,51 HAK Greppet 408 kg
35. Karolina Arvidsson 71,75 Örebro KK 408 kg
36. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 407,5 kg
37. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 405 kg
38. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 405 kg
39. Ellinor Forssander 89,30 Karlstads AK 405 kg
40. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 405 kg
41. Eleni Kamvissis 70,80 Lunds TK 402,5 kg
42. Anna Rinse 71,05 HAK Greppet 402,5 kg
43. Carina Gunnarsson 103,35 Norbergs KF 402,5 kg
44. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 400 kg
45. Elin Sandgren 72,15 Upsala TK 400 kg
46. Sandra Wilén 74,30 Örebro KK 400 kg
47. Sofia Kollenhag 82,05 Örebro KK 400 kg
48. Justine Jacot 82,74 Lunds TK 400 kg
49. Karina Persson 95,60 Sandvikens AK 400 kg

150 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 222,5 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 193 kg
3. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 185 kg
4. Annika Zelander 71,71 Växjö AK 180 kg
5. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
6. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
7. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
8. Amelia Mauritzon 71,10 Östersunds AK 170 kg
9. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 170 kg
10. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
11. Elin Porath 119,70 Säffle AK 170 kg
12. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 167,5 kg
13. Sofie Josefsson 81,80 Sundsvalls AK 165 kg
14. Sofie Johansson 80,95 Westbo AK 162,5 kg
15. Clara Fridén 82,10 Göteborg KK 162,5 kg
16. Anna Eriksson 82,60 Umeå Power 162,5 kg
17. Madeleine Lundin 107,35 Södra SK 162,5 kg
18. Olivia Särnbratt-Fransson 69,10 Sundsvalls AK 160 kg
19. Vilma Olsson 70,15 Örebro KK 160 kg
20. Alexandra Svanhem 75,25 Malmbergets AIF 160 kg
21. Bobby Sundberg 78,15 Sandvikens AK 160 kg
22. Jenny Adolfsson 62,50 Sundbybergs TK 158,5 kg
23. Jenny Bohlin 69,10 Göteborgs KK 157,5 kg
24. Sandra Wilén 74,30 Örebro KK 157,5 kg
25. Rebecca Lindkvist 76,29 Göteborg KK 157,5 kg
26. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 157,5 kg
27. Emma Pettersson 83,95 Örebro KK 155,5 kg
28. Eleni Kamvissis 70,90 Lunds TK 155kg
29. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 155 kg
30. Helene Granberg 88,06 Öjeby AK 155kg
31. Sofia Loft 54,70 Göteborg KK 152,5 kg
32. Riitta Liimatainen 61,70 Örebro KK 152,5 kg
33. Malin Önsten 70,25 Luleå AK 152,5 kg
34. Sofia Kollenhag 82,05 Örebro KK 152,5 kg
35.Terese Karlsson 125,50 Gävle KK 152,5 kg
36. Caroline Rydberg 65,30 Södertälje AK 150 kg
37. Elina Poromaa 69,30 Malmbergets AIF 150 kg
38. Ida Rönn 70,25 Bollnäs SK 150 kg
39. Elisbeth Wahlander 70,90 Göteborg KK 150 kg
40. Sofia Kamlund 71,60 HAK Greppet 150 kg
41. Emma Davidsson 79,60 Stockholms AK 150 kg
42. Josefin Forslund 83,32 Umeå Power 150 kg
43. Marilea Nordström 104,60 Täby AK 150 kg
44. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 150 kg
45. Carina Gunnarsson 102,40 Norbergs KF 150 kg
47. Ida Landström 107,60 Luleå AK 150 kg




100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Annika Zelander 71,90 Växjö AK 118 kg
4. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 117 kg
5. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
6. Madeleine Lundin 107,35 Södra SK 112,5 kg
7. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
8. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
9. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
10. Andrea Hammarström 71,40 HAK Greppet 108 kg
11. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
12. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
13. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
14. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
15. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
16. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
17. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
18. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg
19. Sandra Jakobsson 82,25 Göteborgs KK 100 kg
20. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 100 kg


180 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 114,76 Södertälje AK 212,5 kg
2. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborgs KK 210 kg
3. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
4. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 201 kg
5. Ida Rönn 70,25 Bollnäs SK 197,5 kg
6. Annika Zelander 71,71 Växjö AK 197,5 kg
7. Rebecca Josefsson 78,75 Göteborgs KK 196 kg
8. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
9. Anna Eriksson 83,15 Umeå Power 195 kg
10. Amelia Mauritzon 71,10 Östersunds AK 192,5 kg
11. Lee Winroth 68,25 Borlänge AK 190 kg
12. Olivia Särnbratt-Fransson 70,98 Sundsvalls AK 190 kg
13. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
14. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
15. Elin Porath 107,60 Säffle AK 190 kg
16. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 190 kg
17. Terese Karlsson 132,36 Gävle KK 187,5 kg
18. Elin Poromaa 70,75 Malmbergets AIF 185 kg
19. Marilea Nordström 106,20 Täby AK 185 kg
20. Erika Gustafsson 111,90 Lessebo Styrkeklubb 185kg
21. Jenny Adolfsson 62,50 Sundbybergs TK 183 kg
22. Elisabeth Wahlander 71,60 Broddetorps GOIF 182,5 kg
23. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 182,5 kg
24. Angelica Andersson 71,01 Halmstad TSK 180 kg
25. Viktoriia Larsson 75,90 Stockholm Polisens IF 180 kg
26. Sofia Kollenhag 82,05 Örebro KK 180 kg
27. Therese Ört 83,40 Upsala TK 180 kg
28. Karin Franzén 88,40 Täby AK 180 kg
29. Sofie Johansson 102,05 Westbo AK 180kg
30. Sara Larsson 108,70 Malmö Lyftarklubb 180 kg


400 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 51,74 Göteborgs KK 522,49
2. Stina Åkemalm 46,04 Malmbergets AIF 508,41
3. Kristine Almroth 46,52 Jönköpings SK 501,29
4. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 490,37
5. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 485,98
6. Annika Zelander 71,71 Växjö AK 484,44
7. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
8. Victoria Jeppsson 54,80 HAK Greppet 472,72
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
10. Sophia Waldemarsson 50,86 HAK Greppet 461,32
11. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 452,17
12. Helen Engberg 55,65 Örebro KK 443,40
13. Laura Savolainen 51,40 Södra SK 443,39
14. Amelia Mauritzon 71,10 Östersunds AK 442,94
15. Angelica Brage 56,55 Öjeby AK 440,78
16. Riitta Liimatainen 60,00 Örebro KK 440,3
17. Olivia Särnbratt-Fransson 69,10 Sundsvalls AK 439,17
18. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 437,07
19. Ida Rönn 70,25 Bollnäs SK 434,18
20. Carina Hedberg58,20 Boxholm Lyftarklubb -81 433,82
21. Karolina Arvidson 56,50 Örebro KK 432,90
22. Eleni Kamvissis 62,65 Lunds TK 431,40
23. Ida Lindgren 56,05 Upsala TK 429,16
24. Vilma Olsson 70,15 Örebro KK 425,17
25. Lina Åberg 55,70 Vedum AIS 422,41
26. Riitta Sundvall 61,95 Westbo AK 421,51
27. Alexandra Varga-Karlsson 55,95 KK Eleiko 417,99
28. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 417,96
29. Smilla Hedström 71,30 Gävle KK 415,08
30. Frida Ulfves 54,45 Lunds TK 414,95
31. Emma Tallus 55,32 Umeå Power 412,80
32. Linnea Holmgren 61,12 Malmö LK 412,16
33. Maria Engrenius 47,00 Halmstad TSK 410,19
34. Petra Olsson 62,50 Karlstads AK 407,88
35. Malin Pegenius 54,65 Westbo AK 407,77
36. Elin Poromaa 70,75 Malmbergets AIF 407,39
37. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 407,08
38. Jenny Pettersson 56,34 Fysikens AK 406,93
39. Emma Kultima 61,24 Malmbergets AIF 406,04
40. Lina Bengtsson 59,23 Vedum AIS 405,40
41. Susanne Johansson 56,35 Sundbybergs TK 403,95
42. Caroline Rydberg 64,10 Södertälje AK 402,82
43. Frida Sundström 62,40 Kiruna AK 400,26
44. Jessika Lowe 71,51 HAK Greppet 400,05

100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Sophia Waldemarsson 51,08 HAK Greppet 123,23
3. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
4. Karolina Arvidson 56,50 Örebro KK 120,35
5. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
6. Annika Zelander 71,90 Växjö AK 115,28
7. Sofie Johansson 67,97 Roslagens LF 109,17
8. Kristine Almroth 46,30 Jönköpings SK 108,75
9. Andrea Hammarström 62,30 HAK Greppet 108,31
10 Linnea Holmgren 56,40 HAK Greppet 108,23
11. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 106,98
12. Josefin Almqvist 65,65 Landsfors SK 106,75
13. Stina Åkemalm 46,04 Malmbergets AIF 105,78
14. Louice Persson 62,25 Sundbybergs TK 105,67
15. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 104,97
16. Laura Savolainen 51,40 Södra SK 103,77
17. Adrianne Martinsson 56,05 Borlänge AK 102,88
18. Nina Eriksson 56,20 Kiruna AK 102,67
19. Donna Berglund 56,65 Måndagsklubbens IF 102,61
20. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 101,83
21. Marie Tunroth 70,50 Wesbo AK 101,47
22. Carina Hedberg 55,80 Boxholms Lyftarklubb -81 101,47
23. Sascha Andreasson Johannison 61,45 Crossfit Gårda SK 101,25
24. Johanna Wessman 60,10 Sommarhemmets Kraftsport 100,21
25. Elna Nordh 64,70 Höllvikens AC 100,01
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-07-08, 15:53   #96
Börje H
Negativa Blöje
 
Börje Hs avatar
 
Reg.datum: Sep 2003
Ort: Dubai
Inlägg: 15 665
Shit alltså. Dessa listor visar verkligen på hur den klassiska lyftningens framfart flyttar gränserna framåt! Både på herr och damsidan

Man kan väl knappast kalla en gräns för "drömgräns" om 40-60 pers klarat den? Kanske dags för en rejäl uppdatering av själva gränserna?

Ex förr i tiden, läs typ 3-4 år sen, var ju en 150 kg´s böj extremt exklusivt för en tjej... Nu är det ju mer eller mindre vardagsmat.
__________________
Pastor Smulter predikar:
"En tarvitse pillua! En tarvitse rahaa. Koska pääasia on että penkki kulkee"
Citat:
Ursprungligen postat av Gute Visa inlägg
Jag blir aldrig "klar" med någonting, jag uppnår ingenting, jag bara lyfter.
Instagram: BORJETHESWEDE #TeamBTS #Wolverineenergydrink
Börje H är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-07-08, 16:09   #97
spoon
Spån
 
spoons avatar
 
Reg.datum: Nov 2006
Ort: Nyboda
Inlägg: 13 372
Citat:
Ursprungligen postat av Börje H Visa inlägg
Shit alltså. Dessa listor visar verkligen på hur den klassiska lyftningens framfart flyttar gränserna framåt! Både på herr och damsidan

Man kan väl knappast kalla en gräns för "drömgräns" om 40-60 pers klarat den? Kanske dags för en rejäl uppdatering av själva gränserna?

Ex förr i tiden, läs typ 3-4 år sen, var ju en 150 kg´s böj extremt exklusivt för en tjej... Nu är det ju mer eller mindre vardagsmat.
Håller med Börje. Creds att någon gör listor men i mina öron så är väl topp 5 eller 10 en drömgräns.
__________________
Foxtrot Uniform Charlie Kilo
spoon är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2017-07-08, 22:38   #98
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
Jag är benägen att hålla med. Funderar på att göra om till en topp-10 eller -15 lista.
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2018-03-30, 11:59   #99
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 565 kg
4. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 562,5 kg
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
6. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 557,5 kg
7. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
8. Jessika Lowe 71,34 HAK Greppet 537,5 kg
9. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
10. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
11. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
12. Matilda Wilmar 62,18 Sundbybergs TK 507,5 kg
13. Katarina Ruus 80,10 AK Eskilstuna 505 kg
14. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 227,5 kg
3. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
6. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
7. Malin Ericsson 80,60 215 kg
8. Matilda Wilmar 62,18 Sundbybergs TK 205 kg
9. Jessika Lowe 71,34 HAK Greppet 205 kg
8. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
9. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
10. Frida Wik 74,30 Sundbybergs TK 202,5 kg
11. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg
13. Sandra Wilén 76,55 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 180 kg
3. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
5. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
6. Anna Edvall 83,20 Sundsvalls AK 160 kg
7. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
8. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
9. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
10. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
11. Emma Johansson 69,95 Nora AK 142,5 kg
12. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
13. Jessika Lowe 74,35 HAK Greppet 140 kg
14. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Frida Wik 79,03 Sundbybergs TK 210 kg
4. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
5. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
6. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
7. Jessika Lowe 71,05 HAK Greppet 202,5 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
9. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
10. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
11. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
4. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 554,30
5. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
6. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
7. Matilda Wilmar62,18 Sundbybergs TK 550,49
8. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
9. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
10. Jessika Lowe 71,34 HAK Greppet 527,86
11. Mia Engrenius 51,00 Halmstads TSK 525,14
12. Frida Wik 74,30 Sundbybergs TK 523,56
13. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
14. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
15. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
16. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
17. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
18. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
19. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 506,14


150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 165,34
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 163,11
5. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
6. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
7. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
8. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

450 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 562,5 kg
2. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 512,5 kg
3. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 500,5 kg
4. Emelie Leach 136,50 Väsby AK 495 kg
5. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 482,5 kg
6. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 480 kg
7. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
8. Vilma Olsson 71,35 Hallsbergs AK 470 kg
9. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 467,5 kg
10. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 462,5 kg
11. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
12. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 453 kg
13. Elin Poromaa 77,10 Malmbergets AIF 452,5 kg
14. Amelia Mauritzzon 70,86 Östersunds AK 450,5 kg
15. Jessika Lowe 74,19 HAK Greppet 450,5 kg
16. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg


170 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 222,5 kg
2. Isabella von Weissenberg 71,70 Göteborg KK 196,5 kg
3. Emelie Leach 136,50 Väsby AK 195 kg
4. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 187,5 kg
5. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 185 kg
6. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 185 kg
7. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
8. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
9. Vilma Olsson 71,35 Hallsbergs AK 177,5 kg
10. Amelia Mauritzzon 70,86 Östersunds AK 175,5 kg
11. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
12. Jenny Bohlin 75,60 Muskel Atletklubb 170 kg
13. Elin Poromaa 77,10 Malmbergets AIF 170 kg
14. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 170 kg
15. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
16. Elin Porath 119,70 Säffle AK 170 kg





100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 120 kg
4. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 117 kg
5. Madeleine Lundin 104,20 Södra SK 115 kg
6. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
7. Madeleine Lundin 107,35 Södra SK 112,5 kg
8. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
9. Vilma Olsson 71,35 Hallsbergs AK 110 kg
10. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
12. Andrea Hammarström 71,40 HAK Greppet 108 kg
13. Donna Berglund 57,70 ASK Eskilstuna 107,5 kg
14. Micaela Ödling 70,45 Upsala TK 107,5 kg
15. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
16. Josefin Djerv 69,60 Edsbyns AK 105 kg
17. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
18. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
19. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
20. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
21. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
22. Sophia Waldemarsson 51,33 HAK Greppet 100 kg
23. Louice Persson 68,15 Sundbybergs TK 100 kg
24. Elina Rönnqvist 72,74 Öjeby AK 100 kg
25. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
26. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg
27. Sandra Jakobsson 82,25 Göteborgs KK 100 kg
28. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 100 kg
29. Maja Axelsson 84,70 SPIF 100 kg


190 kg Marklyft Klassiskt

1. Emelie Pettersson 114,76 Södertälje AK 212,5 kg
2. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborgs KK 210 kg
3. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 205 kg
4. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 205 kg
5. Emelie Leach 136,50 Väsby AK 205 kg
6. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 202,5 kg
7. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
8. Jessika Lowe 74,19 HAK Greppet 200 kg
9. Ida Rönn 70,25 Bollnäs SK 197,5 kg
10. Rebecca Josefsson 78,75 Göteborgs KK 196 kg
11. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
12. Amelia Mauritzon 71,10 Östersunds AK 192,5 kg
13. Elin Poromaa 77,10 Malmbergets AIF 192,5 kg
14. Lee Winroth 68,25 Borlänge AK 190 kg
15. Anna Rinse 70,89 HAK Greppet 190 kg
16. Olivia Särnbratt-Fransson 70,98 Sundsvalls AK 190 kg
17. Magdalena Rundström 74,16 HAK Greppet 190 kg
18. Ellinor Svensson 82,56 Täby AK 190 kg
19. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
20. Elin Porath 107,60 Säffle AK 190 kg
21. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 190 kg
22. Carina Gunnarsson 104,60 Norbergs KF 190 kg



450 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 51,74 Göteborgs KK 522,49
2. Stina Åkemalm 46,04 Malmbergets AIF 508,41
3. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 502,32
4. Kristine Almroth 46,52 Jönköpings SK 501,29
5. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 490,37
6. Sophia Waldemarsson 51,33 HAK Greppet 488,55
7. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 485,98
8. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
9. Laura Savolainen51,60 Södra SK 476,55
10. Victoria Jeppsson 55,69 HAK Greppet 473,88
11. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
12. Vilma Olsson 71,35 Hallsbergs AK 461,53
13. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 452,17


100 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Sophia Waldemarsson 51,33 HAK Greppet 125,92
3. Donna Berglund 51,70 ASK Eskilstuna 123,56
4. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
5. Karolina Arvidson 56,01 Örebro KK 120,59
6. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 117,62
7. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
8. Emelie Elvegård 46,88 östersunds AK 111,16
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2018-03-31, 09:17   #100
O.W.
OLW ?
 
O.W.s avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Ort: Solna
Inlägg: 5 028
Tack för uppdateringen!
__________________
Borta
STK
umeapower
Citat:
Ursprungligen postat av JimmyP;
"Styrkelyft är viktigare än Julen"
O.W. är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2018-07-12, 00:19   #101
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
2. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
3. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 565 kg
4. Frida Wik 78,79 Sundbybergs TK 562,5 kg
5. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
6. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 557,5 kg
7. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
8. Jessika Lowe 71,11 HAK Greppet 547,5 kg
9. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
10 Matilda Vilmar 62,45 Sundbybergs TK 518 kg
11. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
12. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
13. Katarina Ruus 80,10 AK Eskilstuna 505 kg
14. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 227,5 kg
3. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
6. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
7. Matilda Vilmar 62,45 Sundbybergs TK 215,5 kg
8. Malin Ericsson 80,60 215 kg
9. Jessika Lowe 71,11 HAK Greppet 210 kg
10 Frida Wik 75,95 Sundbybergs TK 210 kg
11. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
12. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
13. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg
14. Sandra Wilén 76,55 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 180 kg
3. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
5. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
6. Anna Edvall 83,20 Sundsvalls AK 160 kg
7. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
8. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
9. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
10. Emma Johansson 70,50 Nora AK 147,5 kg
11. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
12. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
13. Jessika Lowe 74,35 HAK Greppet 140 kg
14. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Frida Wik 79,03 Sundbybergs TK 210 kg
4. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
5. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
6. Jessika Lowe 71,11 HAK Greppet 210 kg
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
9. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
10. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
11. Malin Ericsson 80,60 200 kg

500 poäng Sammanlagt

1. Anna Olsson 55,05 ASK Eskilstuna 587,28
2. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 582,99
3. Matilda Vilmar 62,45 Sundbybergs TK 560,02
4. Miia Grändås 51,40 Örebro KK 559,74
5. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 554,30
6. Angelica Brage 51,70 Öjeby AK 550,97
7. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 550,66
8. Riitta Liimatainen 50,8 Örebro KK 548,92
9. Jessika Lowe 71,11 HAK Greppet 538,86
10. Mia Engrenius 51,37 Halmstad TSK 534,82
11. Kristine Almroth 51,80 Jönköping SK 531,40
12. Frida Wik 74,30 Sundbybergs TK 523,56
13. Carola Lindström 51,55 Borås AK 520,83
14. Maria Eriksson 55,82 Malmö Lyftarklubb 516,07
15. Josephine Werngren 62,50 Sundbybergs TK 515,92
16. Marie Eriksson 54,35 Borås AK 514,92
17. Emma Björklund 62,00 Luleå AK 513,66
18. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 508,28
19. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 506,14


150 poäng Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 195,42
2. Anna Olsson 55,30 ASK Eskilstuna 172,30
3. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 165,34
4. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 163,11
5. Nina Eriksson 56,22 Kiruna AK 158,35
6. Karolina Arvisson 71,43 Örebro KK 157,49
7. Anna-Maria Nögglegaard 63,30 Stockholm Polisens IF 152,49
8. Maria Johansson 83,20 Skellefteå AK 150,09

450 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 562,5 kg
2. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 512,5 kg
3. Emelie Leach 140,90 Väsby AK 512,5 kg
4. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 500,5 kg
5. Ida Rönn 71,00 Fyshusets SK Gävle 495,5 kg
6. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 482,5 kg
7. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 480 kg
8. Vilma Olsson 71,10 Hallsbergs AK 472,5 kg
9. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
10. Anna-Lena Bellqvist 137,05 Luleå AK 470 kg
11. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 462,5 kg
12. Elin Poromaa 78,45 Malmbergets AIF 460 kg
13. Ellinor Svensson 81,55 Täby AK 457,5 kg
14. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
15. Amelia Mauritzzon 70,86 Östersunds AK 450,5 kg
16. Jessika Lowe 74,19 HAK Greppet 450,5 kg
17. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
18. Olivia Särnbratt-Fransson 70,45 Sundsvalls AK 450 kg


170 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 222,5 kg
2. Emelie Leach 140,90 Väsby AK 200 kg
3. Isabella von Weissenberg 71,70 Göteborg KK 196,5 kg
4. Anna-Lena Bellqvist 137,05 Luleå AK 190 kg
5. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 187,5 kg
6. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 185 kg
7. Ida Rönn 71,00 Fyshusets SK Gävle 180 kg
8. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
9. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
10. Vilma Olsson 71,10 Hallsbergs AK 177,5 kg
11. Amelia Mauritzzon 70,86 Östersunds AK 175,5 kg
12. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg
13. Elin Poromaa 78,45 Malmbergets AIF 172,5 kg
14. Olivia Särnbratt-Fransson 70,45 Sundsvalls AK 170 kg
15. Jenny Bohlin 75,60 Muskel Atletklubb 170 kg
16. Susanna Rombing 81,39 Katrineholm AK 170 kg
17. Josefine Bark 83,20 Sundbybergs TK 170 kg
18. Elin Porath 119,70 Säffle AK 170 kg





100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
3. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 120 kg
4. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 117 kg
5. Madeleine Lundin 104,20 Södra SK 115 kg
6. Vilma Olsson 71,15 Hallsbergs AK 113,5 kg
7. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
8. Donna Berglund 56,65 ASK Eskilstuna 110 kg
9. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
10. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
11. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
12. Andrea Hammarström 71,40 HAK Greppet 108 kg
13. Micaela Ödling 70,10 Upsala TK 107,5 kg
14. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
15. Josefin Djerv 69,60 Edsbyns AK 105 kg
16. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
17. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
18. Sophia Waldemarsson 51,38 HAK Greppet 102,5 kg
19. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
20. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
21. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
22. Louice Persson 68,15 Sundbybergs TK 100 kg
23. Ida Rönn 71,00 Fyshusets SK Gävle 100 kg
24. Elina Rönnqvist 72,74 Öjeby AK 100 kg
25. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
26. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg
27. Sandra Jakobsson 82,25 Göteborgs KK 100 kg
28. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 100 kg
29. Maja Axelsson 84,70 SPIF 100 kg


190 kg Marklyft Klassiskt

1. Ida Rönn 71,00 Fyshusets SK Gävle 215,5 kg
2. Emelie Pettersson 114,76 Södertälje AK 212,5 kg
3. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborgs KK 210 kg
4. Emelie Leach 140,90 Väsby AK 207,5 kg
5. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 205 kg
6. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 205 kg
7. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 203 kg
8. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
9. Jessika Lowe 74,19 HAK Greppet 200 kg
10. Ellinor Svensson 81,55 Täby AK 197,5 kg
11. Rebecca Josefsson 78,75 Göteborgs KK 196 kg
12. Elin Poromaa 78,45 Malmbergets AIF 195 kg
13. Emma Andersson 82,49 Falkenbergs KK 195 kg
14. Amelia Mauritzon 71,10 Östersunds AK 192,5 kg
15. Anna Rinse 71,35 HAK Greppet 192,5 kg
16. Carina Gunnarsson 103,45 Norbergs KF 191 kg
17. Lee Winroth 68,25 Borlänge AK 190 kg
18. Olivia Särnbratt-Fransson 70,98 Sundsvalls AK 190 kg
19. Magdalena Rundström 74,16 HAK Greppet 190 kg
20. Elin Sandgren 75,05 Upsala TK 190 kg
21. Linnea Bruce 81,05 Nässjö AMK 190 kg
22. Jenny Sellén 90,95 Sundsvalls AK 190 kg
23. Elin Porath 107,60 Säffle AK 190 kg
24. Anna-Lena Bellqvist 129,70 Luleå AK 190 kg




450 poäng Sammanlagt Klassiskt

1. Sofia Loft 51,74 Göteborgs KK 522,49
2. Stina Åkemalm 46,04 Malmbergets AIF 508,41
3. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 502,32
4. Kristine Almroth 46,52 Jönköpings SK 501,29
5. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 490,37
6. Sophia Waldemarsson 51,33 HAK Greppet 488,55
7. Ida Rönn 71,00 Fyshusets SK Gävle 488,19
8. Jenny Adolfsson 62,54 Kalmar AK 485,98
9. Miia Grändås 50,65 Örebro KK 483,39
10. Laura Savolainen 51,80 Södra SK 481,39
11. Victoria Jeppsson 55,69 HAK Greppet 473,88
12. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 466,78
13. Vilma Olsson 71,10 Hallsbergs AK 465,09
14. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 452,17


110 poäng Bänkpress Klassiskt

1. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 130,99
2. Sophia Waldemarsson 51,38 HAK Greppet 128,97
3. Donna Berglund 56,65 ASK Eskilstuna 128,26
4. Karolina Arvidson 56,14 Örebro KK 123,30
5. Jenny Adolfsson 61,90 Kalmar AK 121,70
6. Emelie Elvegård 46,65 Östersunds AK 118,31
7. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 117,62
8. Sofia Loft 51,14 Göteborgs SK 116,80
9. Laura Savolainen 51,80 Södra SK 112,53
10. Vilma Olsson 71,15 Hallsbergs AK 111,67
11. Andrea Hammarström 62,11 HAK Greppet 111,28
12. Louice Persson 62,27 Sundbybergs TK 111,06
13. Clara Fridén 82,33 Borlänge AK 110,36
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2019-05-07, 21:59   #102
O.W.
OLW ?
 
O.W.s avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Ort: Solna
Inlägg: 5 028
Var är Anders77?
__________________
Borta
STK
umeapower
Citat:
Ursprungligen postat av JimmyP;
"Styrkelyft är viktigare än Julen"
O.W. är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2019-05-21, 16:12   #103
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Frida Wik 77,17 Sundbybergs TK 577,5 kg
2. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
3. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
4. Jessika Lowe 73,06 HAK Greppet 567,5 kg
5. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 565 kg
6. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
7. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 557,5 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
9. Matilda Wilmar 62,45 Sundbybergs TK 537,5 kg
10. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
11. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
12. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
13. Katarina Ruus 80,10 AK Eskilstuna 505 kg
14. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 227,5 kg
3. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Matilda Wilmar 62,45 Sundbybergs TK 220 kg
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
7. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
8. Jessika Lowe 73,06 HAK Greppet 215 kg
9. Frida Wik 77,17 Sundbybergs TK 215 kg
10. Malin Ericsson 80,60 215 kg
11. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
12. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
13. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg
14. Sandra Wilén 76,55 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 180 kg
3. Anna Edvall 83,85 Sundsvalls AK 170 kg
4. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
5. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
6. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
7. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
8. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
9. Matilda Wilmar 62,31 Sundbybergs TK 150,5 kg
10. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
11. Emma Johansson 70,50 Nora AK 147,5 kg
12. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
13. Jessika Lowe 75,41 HAK Greppet 142,5 kg
14. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
15. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Jessika Lowe 73,06 HAK Greppet 212,5 kg
4. Frida Wik 79,03 Sundbybergs TK 210 kg
5. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
6. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
9. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
10. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
11. Malin Ericsson 80,60 200 kg

450 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 562,5 kg
2. Emelie Leach 144,12 Väsby Atletklubb 533 kg
3. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 512,5 kg
4. Ida Rönn 71,60 Fyshusets Sportklubb 507,5 kg
5. Vilma Olsson 70,95 Hallsbergs AK 501 kg
6. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 500,5 kg
7. Amelia Mauritzon 74,35 Fyshusets Sportklubb 492,5 kg
8. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 482,5 kg
9. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 480 kg
10. Anna-Lena Bellqvist 138,10 Luleå AK 477,5 kg
11. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
12. Linnea Bruce 78,55 Nässjö AMK 470 kg
13. Karina Persson 101,46 Sandvikens AK 467,5 kg
14. Ellinor Svensson 82,35 Täby AK 465 kg
15. Jessika Lowe 76,05 HAK Greppet 462,5 kg
16. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 462,5 kg
17. Elin Poromaa 78,45 Malmbergets AIF 460 kg
18. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
19. Elin Sandgren 74,95 Upsala TK 455 kg
20. Paula Jakobsson 85,75 HAK Greppet 452,5 kg
21. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
22. Olivia Särnbratt-Fransson 70,45 Sundsvalls AK 450 kg


175 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 222,5 kg
2. Emelie Leach 142,25 Väsby AK 207,5 kg
3. Amelia Mauritzon 74,35 Fyshusets SK Gävle 197,5 kg
4. Isabella von Weissenberg 71,70 Göteborg KK 196,5 kg
5. Vilma Olsson 70,95 Hallsbergs AK 190 kg
6. Anna-Lena Bellqvist 137,05 Luleå AK 190 kg
7. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 187,5 kg
8. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 185 kg
9. Ida Rönn 71,60 Fyshusets SK Gävle 182,5 kg
10. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
11. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
12. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Annika Zelander 71,30 Halmstad TSK 127,5 kg
3. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
4. Donna Berglund 56,72 ASK Eskilstuna 120,5 kg
5. Madeleine Lundin-Heed 105,55 Södra SK 117,5 kg
6. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 117 kg
7. Vilma Olsson 70,85 Hallsbergs AK 115 kg
8. Micaela Ödling 72,55 Upsala TK 115 kg
9. Emelie Leach 144,12 Väsby AK 115 kg
10. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
11. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
12. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
13. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
14. Andrea Hammarström 71,40 HAK Greppet 108 kg
15. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
16. Josefin Djerv 69,60 Edsbyns AK 105 kg
17. Ellen Dalén 71,00 Become An Athlete SK 105 kg
18. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
19. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
20. Karina Persson 101,46 Sandvikens AK 105 kg
21. Sophia Waldemarsson 49,85 HAK Greppet 102,5 kg
22. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
23. Ronja Wildenstam 68,76 Södra SK 102,5 kg
24. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
25. Ida Rönn 71,00 Fyshusets SK Gävle 102,5 kg
26. Agnes Rudin 71,10 Lunds TK 102,5 kg
27. Sandra Smoler Eisenberg 77,85 Göteborg KK 102,5 kg
28. Maja Axelsson 82,30 SPIF 102,5 kg
29. Sandra Jakobsson 82,60 Göteborg KK 102,5 kg
30. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
31. Laura Savolainen 57,83 Södra SK 100 kg
32. Ellen Staveborg Kerkelä 61,80 Göteborg KK 100 kg
33. Louice Persson 68,15 Sundbybergs TK 100 kg
34. Amelia Mauritzon 71,20 Fyshusets SK Gävle 100 kg
35. Elina Rönnqvist 72,74 Öjeby AK 100 kg
36. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
37. Jessika Lowe 76,05 HAK Greppet 100 kg
38. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg
39. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 100 kg
40. Anna-Lena Bellqvist 138,10 Luleå AK 100 kg


200 kg Marklyft Klassiskt

1. Ida Rönn 71,60 Fyshusets SK Gävle 222,5 kg
2. Emelie Leach 147,35 Väsby AK 215 kg
3. Emelie Pettersson 114,76 Södertälje AK 212,5 kg
4. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborgs KK 210 kg
5. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 205 kg
6. Jessika Lowe 76,05 HAK Greppet 205 kg
7. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 205 kg
8. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 203 kg
9. Amelia Mauritzon 71,20 Fyshusets SK Gävle 202,5 kg
10. Linnea Bruce 78,55 Nässjö AMK 202,5 kg
11. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
12. Sophia Granstad 62,55 Täby AK 200 kg
13. Elin Sandgren 74,95 Upsala TK 200 kg
14. Ellinor Svensson 82,35 Täby AK 200 kg
15. Paula Jakobsson 85,75 HAK Greppet 200 kg



Jag tar bort poängkategorierna. Dels för att jag inte orkar översätta gamla resultat till nya poängsystemet men också för att jag inte har så mycket till övers för det nya poängsystemet.
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2019-05-21, 21:25   #104
eulalia
Registered User
 
eulalias avatar
 
Reg.datum: Jan 2011
Inlägg: 1 844
Tack för att du gör ett så bra jobb med att hålla igång och uppdatera denna lista.
eulalia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2019-05-30, 12:16   #105
Anders77
Registered User
 
Anders77s avatar
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Falun
Inlägg: 1 275
500 kg Sammanlagt

1. Frida Wik 77,17 Sundbybergs TK 577,5 kg
2. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 572,5 kg
3. Sandra Lönn 103,60 Borlänge AK 570 kg
4. Jessika Lowe 73,06 HAK Greppet 567,5 kg
5. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 565 kg
6. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 560,5 kg
7. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 557,5 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 550 kg
9. Matilda Wilmar 62,45 Sundbybergs TK 537,5 kg
10. Malin Ericsson 80,60 537,5 kg
11. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 518 kg
12. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 510 kg
13. Katarina Ruus 80,10 AK Eskilstuna 505 kg
14. Elin Porath 111,80 Säffle AK 500 kg

200 kg knäböj

1. Susanna Rombing 81,15 Katrineholm AK 232,5 kg
2. Elina Rönnqvist 71,45 Öjeby AK 227,5 kg
3. Lisa Sjöstrand Västerviks AK 225,5 kg
4. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 222,5 kg
5. Matilda Wilmar 62,45 Sundbybergs TK 220 kg
6. Marie Tunroth 71.10 Jönköpings SK 220 kg
7. Susanne Formgren Ockelbo AK 216 kg
8. Jessika Lowe 73,06 HAK Greppet 215 kg
9. Frida Wik 77,17 Sundbybergs TK 215 kg
10. Malin Ericsson 80,60 215 kg
11. Sandra Lönn 96,65 Borlänge AK 205 kg
12. Lucia Christensen 72,75 Västra AK 202,5 kg
13. Riitta Liimatainen 59,65 Örebro KK 200 kg
14. Sandra Wilén 76,55 Örebro KK 200 kg

140 kg Bänkpress

1. Sandra Lönn 109,25 Borlänge AK 240 kg
2. Sofie Josefsson 79,45 Sundsvalls AK 180 kg
3. Anna Edvall 83,85 Sundsvalls AK 170 kg
4. Maria Johansson 84,00 Skellefteå AK 168 kg
5. Matilda Vilmar 62,56 Sundbybergs TK 165 kg
6. Andrea Hammarström 70,65 HAK Greppet 165 kg
7. Karolina Arvidsson 71,43 Örebro KK 160,5 kg
8. Elin Porath 120,85 Säffle AK 160 kg
9. Frida Wik 76,85 Sundbybergs TK 155 kg
10. Anna Olsson Allmänna SK 147,5 kg
11. Emma Johansson 70,50 Nora AK 147,5 kg
12. Anna-Maria Nögglegard 63,30 Stockolm Polisens IF 142,5 kg
13. Jessika Lowe 75,41 HAK Greppet 142,5 kg
14. Josefine Bark 86,90 Sundbybergs TK 142,5 kg
15. Camilla Broström Almänna SK 140 kg

200 kg Marklyft

1. Lisa Sjöstrand 67,3 Västerviks AK 240 kg
2. Marie Tunroth 71,30 Westbo AK 217,5 kg
3. Jessika Lowe 73,06 HAK Greppet 212,5 kg
4. Frida Wik 79,03 Sundbybergs TK 210 kg
5. Anna Rosén 91,10 Extreme Power Team 210 kg
6. Monica Norberg Ludvika SK 210 kg
7. Elina Rönnqvist 71,40 Öjeby AK 205 kg
8. Josefine Bark 83,65 Sundbybergs TK 202,5 kg
9. Elisabeth Wahlander 69,10 Broddetorps GOIF 200 kg
10. Lucia Christensen 74,10 Västra AK 200 kg
11. Malin Ericsson 80,60 200 kg

450 kg Sammanlagt Klassiskt

1. Emelie Pettersson 116,58 Södertälje AK 562,5 kg
2. Emelie Leach 144,12 Väsby Atletklubb 533 kg
3. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 512,5 kg
4. Ida Rönn 71,60 Fyshusets Sportklubb 507,5 kg
5. Vilma Olsson 70,95 Hallsbergs AK 501 kg
6. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborg KK 500,5 kg
7. Amelia Mauritzon 74,35 Fyshusets Sportklubb 492,5 kg
8. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 482,5 kg
9. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 480 kg
10. Anna-Lena Bellqvist 138,10 Luleå AK 477,5 kg
11. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 471,5 kg
12. Linnea Bruce 78,55 Nässjö AMK 470 kg
13. Karina Persson 101,46 Sandvikens AK 467,5 kg
14. Ellinor Svensson 82,35 Täby AK 465 kg
15. Jessika Lowe 76,05 HAK Greppet 462,5 kg
16. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 462,5 kg
17. Elin Poromaa 78,45 Malmbergets AIF 460 kg
18. Rebecca Josefsson 79,60 Göteborg KK 455,5 kg
19. Elin Sandgren 74,95 Upsala TK 455 kg
20. Paula Jakobsson 85,75 HAK Greppet 452,5 kg
21. Jenny Adolfsson 62,65 Kalmar AK 450 kg
22. Olivia Särnbratt-Fransson 70,45 Sundsvalls AK 450 kg


175 kg Knäböj Klassiskt

1. Emelie Petterson 113,84 Södertälje AK 222,5 kg
2. Emelie Leach 142,25 Väsby AK 207,5 kg
3. Amelia Mauritzon 74,35 Fyshusets SK Gävle 197,5 kg
4. Isabella von Weissenberg 71,70 Göteborg KK 196,5 kg
5. Vilma Olsson 70,95 Hallsbergs AK 190 kg
6. Anna-Lena Bellqvist 137,05 Luleå AK 190 kg
7. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 187,5 kg
8. Madeleine Lundin 105,20 Södra SK 185 kg
9. Ida Rönn 71,60 Fyshusets SK Gävle 182,5 kg
10. Erika Gustafsson 114,56 Lessebo Styrkeklubb 180 kg
11. Ellinor Svensson 83,08 Täby AK 178 kg
12. Rebecca Josefsson 79,40 Göteborg KK 175 kg

100 kg Bänkpress Klassiskt


1. Emelie Pettersson 113,84 Södertälje AK 130 kg
2. Annika Zelander 71,30 Halmstad TSK 127,5 kg
3. Sandra Lönn 109,00 Ålands Kraftsportsklubb 125 kg
4. Donna Berglund 56,72 ASK Eskilstuna 120,5 kg
5. Madeleine Lundin-Heed 105,55 Södra SK 117,5 kg
6. Clara Fridén 80,10 Borlänge AK 117 kg
7. Vilma Olsson 70,85 Hallsbergs AK 115 kg
8. Micaela Ödling 72,55 Upsala TK 115 kg
9. Emelie Leach 144,12 Väsby AK 115 kg
10. Jenny Adolfsson 62,40 Kalmar AK 112,5 kg
11. Sofie Johansson 70,45 Täby AK 110 kg
12. Karolina Arvidsson 74,55 Örebro KK 110 kg
13. Anna Rosén 92,95 Extreme Power Team 110 kg
14. Andrea Hammarström 71,40 HAK Greppet 108 kg
15. Anna Lynge 51,95 Köpings AK 105 kg
16. Josefin Djerv 69,60 Edsbyns AK 105 kg
17. Ellen Dalén 71,00 Become An Athlete SK 105 kg
18. Eva Roupé Alsén 92,60 Gävle KK 105 kg
19. Josefina Grassl 92,75 Karlstads AK 105 kg
20. Karina Persson 101,46 Sandvikens AK 105 kg
21. Sophia Waldemarsson 49,85 HAK Greppet 102,5 kg
22. Josefin Almqvist 65,65 Landafors SK 102,5 kg
23. Ronja Wildenstam 68,76 Södra SK 102,5 kg
24. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 102,5 kg
25. Ida Rönn 71,00 Fyshusets SK Gävle 102,5 kg
26. Agnes Rudin 71,10 Lunds TK 102,5 kg
27. Sandra Smoler Eisenberg 77,85 Göteborg KK 102,5 kg
28. Maja Axelsson 82,30 SPIF 102,5 kg
29. Sandra Jakobsson 82,60 Göteborg KK 102,5 kg
30. Carolina Hjelt 119,20 Södra TK 102,5 kg
31. Laura Savolainen 57,83 Södra SK 100 kg
32. Ellen Staveborg Kerkelä 61,80 Göteborg KK 100 kg
33. Louice Persson 68,15 Sundbybergs TK 100 kg
34. Amelia Mauritzon 71,20 Fyshusets SK Gävle 100 kg
35. Elina Rönnqvist 72,74 Öjeby AK 100 kg
36. Viktoriia Larsson 74,10 Stockholm Polisens IF 100 kg
37. Jessika Lowe 76,05 HAK Greppet 100 kg
38. Lisa Greis 78,60 Sandvikens AK 100 kg
39. Sofie Josefsson 82,26 Sundsvalls AK 100 kg
40. Anna-Lena Bellqvist 138,10 Luleå AK 100 kg


200 kg Marklyft Klassiskt

1. Ida Rönn 71,60 Fyshusets SK Gävle 222,5 kg
2. Emelie Leach 147,35 Väsby AK 215 kg
3. Emelie Pettersson 114,76 Södertälje AK 212,5 kg
4. Isabella Eriksson von Weissenberg 71,59 Göteborgs KK 210 kg
5. Annika Zelander 71,55 Halmstad TSK 205 kg
6. Jessika Lowe 76,05 HAK Greppet 205 kg
7. Anna Eriksson 81,20 Umeå Power 205 kg
8. Clara Fridén 81,80 Borlänge AK 203 kg
9. Amelia Mauritzon 71,20 Fyshusets SK Gävle 202,5 kg
10. Linnea Bruce 78,55 Nässjö AMK 202,5 kg
11. Marie Tunroth 70,50 Westbo AK 201,5 kg
12. Sophia Granstad 62,55 Täby AK 200 kg
13. Elin Sandgren 74,95 Upsala TK 200 kg
14. Ellinor Svensson 82,35 Täby AK 200 kg
15. Paula Jakobsson 85,75 HAK Greppet 200 kg
__________________
Klassisk Bänkpress Senior +120 kg: Norrlandsmästerskapen: silver -12, guld -13, -14, -15
SM: brons -14, 6:a -15
Veteran Master 1 +120 kg:
VM: 5:a -17 SM: silver -17
Personbästa Träning: 215 kg 160503 Tävling: 197,5 kg SM Borås 140706
Anders77 är inte uppkopplad   Svara med citat


Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
Copyright 2015, Kolozzeum (TM)