Citat:
Ursprungligen postat av MackeJuve
Hallå, hjälp! Har en bra kulle utanför mig som nog är närmre 15 h.m. att ta. Har testat ett par ggr att starta klockan innan kullen och gå upp för att få stänga av den. Aktiviteten visar varje gång 0 i höjdskillnad. Någon som vet varför inte klockan reggar höjdmeterna? Det medför två problem:
1) Jag får inte reda på hur hög den är.
2) Även om jag skulle få det så känns det ju som att klockan inte skulle regga mitt backpass korrekt.
Skickat från min SM-G950F via Tapatalk
|
Har klockan ens en höjdmätare då? Det brukar bara finnas på dyrare varianter av multisportklockor.
Oftast är det ju så att då du laddar upp gpx-datat från klockan till Strava (eller garmins/polars egna träningsdagbok) så plottas gps-koordinaterna på en karta som också har nån form av höjddata.
Så hur bra upplösning på höjdskillnad man får är beroende på hur tillförlitlig höjddata är på den karta som används.
Om du kikar på kartan i Strava (eller garmin connect) så kan du ju se ekvidistanslinjerna. Ifall du inte ser några sådana där du tycker att du har en kulle så kommer du inte kunna få några sådana data heller.
Generellt sett så funkar det rätt uselt med dessa höjddata utifrån kartor eftersom kartorna som används inte är tillräckligt bra. Det är ju inte orienteringskartor direkt, utan nåt slags halvkassa översiktskartor.