Citat:
Ursprungligen postat av akerstrom
ska man sattsa på 1kg 2? 3?
|
Runt 1kg i månaden kan säkert vara klokt ja. Men sedan märker du ju även själv vad du får ut av din viktökning. Om du har gynnsamma ökningar som dels ger en snyggare kropp och finfina ökningar i gymmet kan du ju med gott samvete brassa på lite mer. Känner du att du blir tjock i lite för snabb takt och att träningen inte ger dig de ökningr du vill ändå kanske det kan vara klokt att ligga lågt.
Tips om ökad energitäthet i maten finns det massa trådar om, tror bestämt det startats en om dagen i samma ämne únder flera dagar tillbaka nu.
Försök äta grönsaker i god variation, broccoli, spenat, paprika, lök, kokta morötter, vitkål, grönkål, olika rotfrukter etc. är jättebra. Även en och annan frukt såsom apelsin, banan, äpplen och päron t.ex.
Därutöver så bör du inte snåla på fettet om du vill få i dig enkel energi. Bred på ett ännu tjockare lager smör på mackan, välj den fetaste osten där du dessutom lägger på en skiva till samt tillsätter kaviar t.ex.

Mjölkproduktern kan du välja standardvarianter av, lite extra matolja på dina måltider, ta en näve nötter då och då, slösa inte på såsen i maten, äter du redan mycket fullkorn så skadar det inte att byta ut delar av det mot raffinerade produkter som du oftast kan äta mer av utan att bli lika mätt.
Det finns hur mycket som helst och det är superenkelt.
Stort lycka till!