handdator

Visa fullständig version : Bulk mat.


boris_jelzin
2007-07-08, 20:36
Ja som sagt, ska försöka och bulka. Har inte vart här på forumet länge eller vart så inne i det med träning. Men vad ja förstår när man s.k Bulkar så äter man otroligt mycket mat för att öka både muskler å fett?

Nu är det så då att ja ska försöka och öka i vikt, problemet är bara att jag redan nu äter som en häst å nyttigt. Har även börjat med Proteinpulver och kreatin.

Vet inte om de finns nån "gräns" av hur mycket man bör äta (calorier?) men ungefär hur mycket ska man äta på en dag för att öka bra å fort? Och vad för mat lite mera exakt?

Eddie Vedder
2007-07-08, 20:59
Du måste inte äta enorma mängder mat, det beror ju helt på ditt energibehov. Under bulk ligger du på ett medvetet kaloriöverskott över en längre tidsperiod i syfte att gå upp i vikt med så bra fördelning som möjligt mellan fettfri massa och fett.

Gränsen avgör du själv beroende på hur fet du är beredd att bli. Mer överskott stimulerar till mer muskeltillväxt men samtidigt mer fettökningar och du kan lagra in obegränsat med fett men din muskeltillväxt är väldigt begränsad.

Ett ganska sansat överskott är med andra ord önskvärt och 500kcal om dagen brukar vara bra att gå efter, du kommer själv märka efter en tid om vikten går i den riktningen du själv önskar samt i önskad takt.:)

Ingen särskild mat behöver du äta heller, ät helt vanlig mat som du tycker om. Varierat och välbalanserat för att tillgodose näringsbehovet, men någon Anna Skipper kost behövs verkligen inte. Huvudsaken är att maten är någorlunda nyttig och för muskeltillväxtens skull krävs tillräcklig mängd. Du vinner dock inget på att svulla i dej allt du ser.