handdator

Visa fullständig version : Hjälp med svullnad


Militären
2007-06-26, 11:03
För ett tag sedan postade jag en thread angående att jag gått upp ca 6kg på några dagar och att det verkade vara vätska i kroppen. Detta la sig efter någon dag, gick gick ner all vikt igen. Nu har det dock börjat igen och jag har varit hos läkare med då det började ge mig problem genom att knäna blev stela mm. Jag blev till och med tvungen att uppsöka akuten en dag pga av att ansiktet även svullnad upp och mina föräldrar fick panik.
Problemet är nu att detta pågått i över en månad, Vissa dagar är jag välidgt svullen andra är jag knappt svullen alls men inga läkare eller tester har kunnat ge mig svar på vad som pågår. Idag var jag på mitt senaste läkarbesök, detta är den 4:e läkaren som tar en titt på mig. Alla har samma svar: Ja du är svullen och har vätska i kroppen men alla blodprover och liknande visar att du är frisk men vi ska ta lite nya tester och se vad de säger, bla bla bla. *gah!*
Jag känner mig inte sjuk i kroppen mer än att knäna blir stela när jag är riktigt svullen, Det är dock jobbigt psyiskt och jag är trött på att ingen kan ge mig i alla fall ett vettigt råd. Dagar då jag "minskar i svullnaden" pissar jag som en häst vilket även det blir jobbigt efter 10:e toa besöket på en dag.

Det enda sambandet jag kan se är att om jag tränat hårt en dag och ätit mer än vanligt på kvällen så är jag mer svullen nästa dag. Därför posten inom kost & näring.
Finns det någon här som känner igen symptomen eller kan ge mig något råd?
Mina stats är följande:
173cm
64kg normalvikt, kan gå upp till över 70 en dag då jag är riktigt svullen
21 år gammal
Val av träning: Gärna löpning, Lite lätt gymträning dagar då jag vilar kroppen från löpningen, Minst 2 hela vilodagar i veckan.

Tacksam för all hjälp

Saikyou
2007-06-26, 11:35
Testa skippa salt och vätska så mycket som möjligt, svullnar du inte då så är det inget fel vad jag kan tänka mig iallafall, vissa kanske lägger på sig vätska lättare?

Militären
2007-06-26, 12:34
Testade faktiskt det men kan inte påstå att det hjälpte, Däremot frågade läkarna om jag fick i mig tillräckligt med salt med tanke på att jag tränar ca 5 ggr i veckan och svettas då bort väldigt mycket. Testerna visade att saltnivån var normal men jag antar att den kanske varierar ganska kraftigt berorende på hur jag svettats de senaste dagarna. Sen i tordes har jag saltat lite extra och dricker mer mineralvatten som då innehåller salt, Vet dock inte om det hjälp men det har i alla fall inte blivit värre.

TylerDurden84
2007-06-26, 12:46
Allergisk mot något???

Militären
2007-06-26, 14:52
Inte vad jag vet, Ställde även den frågan till läkaren men hon ansåg inte att det var lönt att ta några allergiprover ännu pga att symptomen inte stämde, Men jag håller med, Allergi låter som det mest troligaste men det är hon som är läkaren....

L-Sami
2007-06-26, 15:23
Det kan vara så att du tömmer glykogenet från musklerna efter ett löppass, sen äter du kolhydrater direkt efter, glykogenet lagras i musklerna samtidigt som det binder vatten. Därmed blir du svullen.

Att du blir stel i knäna efter ett löppass är inte ovanligt. Brukar ofta bli så för mig.

Eddie Vedder
2007-06-26, 15:25
Det kan vara så att du tömmer glykogenet från musklerna efter ett löppass, sen äter du kolhydrater direkt efter, glykogenet lagras i musklerna samtidigt som det binder vatten. Därmed blir du svullen.

För tömda glykogenlager får man ju visserligen pinna på i ett antal timmar.;)