Visa fullständig version : vassle/kasein
E jag helt borta eller kan någon förklara vad kasein är för något samt vad skillnaden mellan vassle-protein och kasein är? :confused:
Ola Wallengren
2006-01-29, 20:37
Vassle och kasien är två lite olika "proteintyper" som finns i mjölk, fördelningen är ca 20/80% i vanlig mjölk. Kaseinet blir ostmassa när man tex ändrar pH i mjölken, ungefär som när man gör ost. Vasslet klumpar inte ihop sig och rinner undan med vasslan som också innehåller ne hel del laktos (när man gör ost).
Proteinet i vassle och kasien är i stort sett samma i kvalite för kroppen att använda men eftersom kaseinet klumpar ihop sig, så är matsmältningen av kasien långsammare än vassle. Kaseinet brukar därför kallas långsamt protein och vassle snabbt eftersom de tas upp olika snabbt i kroppen.
okej tack för den förklaringen, känner mig myyyycket smartare nu *yourock*
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.