Visa fullständig version : Drastisk viktnedgång på en dag
Så drastisk var den inte, men i förhållande till min viktuppgång under två månader så är det mycket underligt, och väldigt intressant. Så här ligger det till:
Har hållit en konstant diet i över 2 månader. Legat på kaloriöverskott och ökat lite mer än 1 kilo per månad. Min viktuppgång kan ni se här (http://www.kolozzeum.com/forum/showpost.php?p=4319959&postcount=1228). Som ni ser så har den varit extremt stabil. Jag har ätit i princip samma mängd hela tiden och vid typ samma tidpunkter. De senaste 5 dagarna har jag legat på över 82.0 kilo, närmare 82.5.
Jo, till det intressanta. Jag äter alltid 6-700 kalorier efter träning i form av makrill, mackor och grönsaker. Detta sker drygt 1 timme efter träning. Igår så åkte jag hem till en polare efter träningen och stannade där i några timmar. Jag började känna mig mer och mer trött och tillslut var jag bara tvungen att åka hem och äta. Kom hem vid 1 på natten, åt allt på en gång och gick och la mig. På morgonen låg min vikt på 80.9! Vad har hänt och varför? Jag fick alltså i mig samma mängd kalorier, men väntade flera timmar med intaget efter träning.
Ristretto
2010-04-29, 10:43
Vätskebalansen är förändrad.
http://www.bodyrecomposition.com/fat-loss/of-whooshes-and-squishy-fat.html
http://leangains.blogspot.com/search?q=whoosh
Joe Hardgainer
2010-04-29, 10:54
Vätskebalansen är förändrad.
http://www.bodyrecomposition.com/fat-loss/of-whooshes-and-squishy-fat.html
http://leangains.blogspot.com/search?q=whoosh
Case closed.
Har skummat lite lätt (kan ha missat något) men det står ju inte någon klar anledning till att jag skulle tappat så mycket i vattenvikt bara pga att missa mitt mål mat med några timmar dagen innan.
En dags vikt säger inget. Vikt kan skifta bra mkt dag från dag även om du äter likadant hela tiden. Du kan ha drömt mardrömmar och svettats ovanligt mkt under natten eller vad som helst.
Mh, men om ni ser min lista över morgonvikter så ser ni att min vikt vanligtvis inte skiftar. Nu, den enda gången jag gjorde något annorlunda, så skiftade vikten. Därav är det rätt givet att det fördröjda kaloriintaget skapade viktnedgången. Varför?
Jo men din vikt har ju skiftat Typ 1 kilo tidigare. Kollar du i mars har du 2 dagar när du väger 1 kilo plus dagen efter och om du åt likadant även då är väl inte det mindre konstigt än det dom första inlägget handlar om:)? Jag tror du undermedvetet vill få det till att det var den fördröjda måltiden som är orsaken men jag tror själv att det kan bero på grymt många faktorer. Vätskan, tarminnehåll, ej identisk förbränning osv osv
mmh, detta var 1.6 kilo. Vägde 82.5 igår morse. Jag är helt bombsäker på att det är pga den fördröjda måltiden :) var bara nyfiken på om någon hade en bra förklaring för det, om jag nu har rätt.
Lol jag kan tappa 2-4kg på en dag.
mmh, detta var 1.6 kilo. Vägde 82.5 igår morse. Jag är helt bombsäker på att det är pga den fördröjda måltiden :) var bara nyfiken på om någon hade en bra förklaring för det, om jag nu har rätt.
Personligen kan jag skifta bra mkt mer än så på ett dygn men jag äter inte precis samma sak varje dag om det är så du gör.
Men om du är säker så får vi väl se om någon har en bra förklaring :)
Min gissning är att du drack mindre när du var hos din polare än du skulle gjort när du var hemma. Plus att du antagligen kissade mer, och därmed tömde systemet mer än vanligt, i och med att du var uppe till så pass sent; urinproduktionen hämmas när man sover.
Min gissning är att du drack mindre när du var hos din polare än du skulle gjort när du var hemma. Plus att du antagligen kissade mer, och därmed tömde systemet mer än vanligt, i och med att du var uppe till så pass sent; urinproduktionen hämmas när man sover.
Blev helt tokigt kissnödig igår efter 12, och då sover jag vanligtvis. Sen hade jag kanske världens sämsta natt och var uppe en gång, vilket jag aldrig är annars. Var tvungen att dricka typ hela tiden på jobbet idag också och det händer aldrig, vilket tyder på vätskebrist..
Måste vara det helt enkelt. Konstigt att jag inte tänkte på det när det är så uppenbart.
Jag gjorde just min första kissutredning, känns bra.
Lol jag kan tappa 2-4kg på en dag.
Så går det när man inte håller en konstant diet :)
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.