handdator

Visa fullständig version : Low carbs high fat? Hjälp mig.


ChrisDEFC
2009-02-07, 00:34
Har en liten diskusion med en kompis som håller på med LCHF-diet och jag försöker säga att det fungerar som så att man ska göra av med mer kallorier än man stoppar i sig och att man inte behöver bannlysa allt med kallorier eftersom det komplicerar livet aningens mycket. dessutom känns det spontant inte hälsosamt heller att bara dra i sig en jävla massa fett samt även en andel protein men den delen blir väl inte alls lika stor som jag fattat det.

det här skrev kompisen till mig och vill gärna få till ett fyndigt svar samt om det som står skrivet stämmer eller om det är massa dravel som någon hittat på för att övertyga kompisen om att just detta är väldens bästa viktminskningsprogramm?

"Insulin produceras i bukspottskörteln. I större mängd förhindrar hormonet fettförbränning och lagrar in överskott av näring i fettceller. Det kan efter en tid (någon timme) leda till ett underskott av näring i blodet vilket skapar hungerkänslor, och så kallt “sötsug“, varefter man vanligen äter mer. Sen startar processen igen, en ond cirkel alltså.

Lågt intag av kolhydrater i kosten ger tvärtom lägre blodsockerhalt och därmed lägre insulinvärden. Det ökar frisättning av fett från fettväven, och ökar fettförbränningen. Därmed brukar kroppsfettet minska successivt, särskilt runt magen hos bukfeta personer. LCHF underlättar för kroppen att leva på fettlagren, då frisättningen från dessa inte hindras av höga insulinnivåer i blodet. Det kan vara en anledning till att fettintag mättar långsiktigt bättre än kolhydratintag. Intaget av kalorier brukar generellt minska i studier, då försökspersonerna får äta sig mätta på LCHF istället för “vanlig” mat."

Nu är det ju så att vi kör detta som ett experiment. Dessutom har LCHF-metoden en mängd trevliga hälsovinster som tex en lugnare mage, lägre blodtryck, minskat sötsug osv. Om det funkar, vilket jag tror, så kan jag alltså äta mig mätt på god mat och dessutom förbränna fett utan att göra någonting. Tycker det låter som en jättebra ide, eller hur?

young_george
2009-02-07, 00:37
Grandmaster här på forumet skrev väldigt bra om det.

http://leangains.blogspot.com/2009/02/low-carb-talibans.html

Fyndigt och med mkt fakta

ChrisDEFC
2009-02-07, 01:52
Grandmaster här på forumet skrev väldigt bra om det.

http://leangains.blogspot.com/2009/02/low-carb-talibans.html

Fyndigt och med mkt fakta

tack för snabbt svar, mer tips mottages gärna om det nu finns mycket mer att tillägga förutom det gm skrev.

Eddie Vedder
2009-02-07, 06:52
Exakt samma diskussion.

http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=125538

Relaterad diskussion.

http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=125305

Tolkia
2009-02-07, 09:50
Som vanligt när det uttrycks att någon stör sig på en kompis/en morsas/en arbetskamrats kosthållning - och särskilt när man ber om att få hjälp med att författa svar att trycka till den andra personen med - tycker jag också att man skall fundera över vad man vill uppnå med diskussionen. Man måste inte ooombedd lägga sig i hur andra äter (undantag för när det är uppenbar fara för liv och hälsa).

Mickeee?
2009-02-07, 11:23
Jag tycker low-carb funkar bra jättebra för mig, varför kan du inte bara låta din kompis testa istället?

Jag har slutat "argumentera" med mina kompisar vad de SKA göra och inte ska göra, blir bara ovän med dem...tips kan du säga så länge du inte försöker tvinga på dem ngt! :)

Kischen
2009-02-07, 12:03
Med tanke på din avatar så borde din polare lyssna på dig;)

Pellegris
2009-02-07, 16:38
http://debatt.passagen.se/show.fcgi?category=6500000000000043&conference=10500000000000784&posting=19500000003858345

Hittade denna.

mikaelj
2009-02-07, 19:02
http://debatt.passagen.se/show.fcgi?category=6500000000000043&conference=10500000000000784&posting=19500000003858345

Hittade denna.

... om det nu är diskussioner om lågkolhydratkost som är intressant borde väl http://kolhydrater.ifokus.se vara första siten på listan.

ChrisDEFC
2009-02-08, 01:00
Som vanligt när det uttrycks att någon stör sig på en kompis/en morsas/en arbetskamrats kosthållning - och särskilt när man ber om att få hjälp med att författa svar att trycka till den andra personen med - tycker jag också att man skall fundera över vad man vill uppnå med diskussionen. Man måste inte ooombedd lägga sig i hur andra äter (undantag för när det är uppenbar fara för liv och hälsa).

vet inte om jag är helt o-ombedd när jag får det där skickat till mig som jag klippt in i första posten. snarare att kompisen försöker sätta mig på plats och jag vill gärna skriva något mer forskningsstöttat än saker som att JAG TROR att det är såhär och tror inte på det där osv. men det kanske är som så att man aldrig får ta hjälp av andra i en diskusion, kanske är nån oskriven lag som jag i så fall inte är medveten om. personligen så lär jag mig en hel massa på att diskutera saker och sen försöka ta reda på fakta i området så jag kommer nog fortsätta att "jobba på det sättet".

ChrisDEFC
2009-02-08, 01:00
tack för alla tips!