handdator

Visa fullständig version : Oerhört dyrt att bulka för mej!


erik_strid
2008-01-04, 15:44
Jag tränar ganska hårt och behöver äta oerhört mycket för att gå upp i vikt. Mina föräldrar klagar väldigt mycket då det kostar väldigt mycket att äta så som jag gör. Jag har ingen lust att sluta bulka , men jag vill ha i mig lika mycket energi på ett billigare sätt. Jag bryr mej inte hur det smakar, bara jag får i mig kalorierna. Jag vill helst ha långsamma kolhydrater. Någon som har förslag på hur jag ska kunna äta mycket billigare? En sak som jaghar funderat på är om jag tar en proteindrink typ 3 gånger per dag beståendes av havregryn,mjölk,kvarg. Det borde väll bli rätt billigt? Och bra?

King Grub
2008-01-04, 15:47
http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=78543&highlight=billig

http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=46091&highlight=billiga

Officer
2008-01-04, 15:48
Extrajobb? Betalar du inte för dig hemma?

tp_88
2008-01-04, 16:01
Jag vill helst ha långsamma kolhydrater.
Då kan det väl inte bli dyrt?

Pasta t.ex. kan man väl få för 3-4kr kilo på vissa affärer, iaf max 7-8kr för dom billigaste sorterna. Ett kilo ger väl drygt 7000kcal.

swanstah
2008-01-04, 16:06
Då kan det väl inte bli dyrt?

Pasta t.ex. kan man väl få för 3-4kr kilo på vissa affärer, iaf max 7-8kr för dom billigaste sorterna. Ett kilo ger väl drygt 7000kcal.

Hade för mig att pasta och ris var snabba kolhydrater, men jag har nog fel. :smash:

bollio
2008-01-04, 16:25
Pasta är en medelsnabb kolhydrat. Fullkornspasta ännu långsammare.

Felet dom flesta gör är att dom köper mat som kostar mycket/kalori.

tp_88
2008-01-04, 16:37
Hade för mig att pasta och ris var snabba kolhydrater, men jag har nog fel. :smash:
Det är bra kolhydrater, helt enkelt.

Fruktos är långsamt, men inte bra.

Koloftw
2008-01-04, 17:54
Hur mycket matpengar har du per dag och vilken kalorinivå vill du nå upp till, samt vad väger du?

regus
2008-01-04, 18:00
Då kan det väl inte bli dyrt?

Pasta t.ex. kan man väl få för 3-4kr kilo på vissa affärer, iaf max 7-8kr för dom billigaste sorterna. Ett kilo ger väl drygt 7000kcal.

Ett kilo pasta ger ~ 3500 kcal
Edit: Inte för att det spelar någon roll egentligen. Det är fortfarande galet billigt.

tp_88
2008-01-04, 18:07
Ett kilo pasta ger ~ 3500 kcal
Edit: Inte för att det spelar någon roll egentligen. Det är fortfarande galet billigt.
Ibland är jag rent ut sagt dum i huvet. Tänkte på ~350*10, sen måste träspånsförvaringen undermedvetet multiplicerat med 2 (köper pasta i 500g påsar).

My bad, givetvis ska det vara ~3500.

erik_strid
2008-01-04, 18:36
Hur mycket matpengar har du per dag och vilken kalorinivå vill du nå upp till, samt vad väger du?

Jag och mina föräldrar äter sammanlagt för 6000 kr och då äter jag nog till och med mer än dem tillsammans. Dem äter inte så mycket. 6000 Tycker dem är för mycket.Dem tycker 2000 kr per månad är rimligt för mej att äta för. Nu på lovet käkar jag middag beståendes av 2.5 dl pasta och en halv burk tonfisk, inte bara detta men brukar oftast bli så då jag inte orkar laga så mycket annat. Brukar iallafall vara så mycket jag käkar på min middagar. Från pastan får jag 540kcal och från tonfisken 95kcal så det blir 635kcal varje middag.Det blir det 4 gånger om dagen. Sen brukar jag få ca 500kcal från frukosten och cirka 300kcal på mitt sista mål. Så det blir väll ungefär 3350kcal per dag. Detta går jag upp i vikt av iallfall. Jag är väger 66 kilo.

Koloftw
2008-01-04, 18:39
2000 kr/månad blir ungefär 65kr per dag. Det räcker DEFINITIVT till 3350 kcal, alla gånger.

Eddie Vedder
2008-01-04, 18:40
Hur handlar eran familj?

Mitt tips är att DU tar ansvar för vad som skall inhandlas och tar reda på billiga produkter, t.ex. storpack med pasta och ris från Euroshopper. Där har du grymt mycket energi till billigt pris.
Havregryn är samma sak, går att köpa hur mycket som helst men billigt som bara den.

Har du ork att baka bröd och göra pannkakor t.ex. så är ju mjöl jättebilligt. Leta upp de billigaste jämförpriserna och informera dina föräldrar, då kan ni tillsammans lägga upp det så att mycket mat (mycket kcal;)) kan inhandlas samtidigt som familjens ekonomi går ihop.

För det är självklart viktigt att det fungerar för hela din familj.:)

tp_88
2008-01-04, 18:43
2000 kr/månad blir ungefär 65kr per dag. Det räcker DEFINITIVT till 3350 kcal, alla gånger.
Ja, lätt.

2 burkar tonfisk varje dag, året runt, kanske inte är någon hit. Försök variera med alaska pollock, kvarg eller dylikt. Pastan kan du ju försöka variera med ris, havregryn etc.

För att få lite fett (och massa kcal) kan du t.ex. försöka få i dig rapsolja/nån dressing med rapsolja som största ingrediens.

Rahf
2008-01-04, 20:00
Vill man äta mycket tonfisk så får man hålla sig till Euroshopper, all annan är bra mycket dyrare. Synd bara att Euroshoppers tonfisk smakar apa, verkligen diskmedelsmak.

Slartibartfast
2008-01-04, 23:07
Havregryn är oslagbara.

RanShi
2008-01-04, 23:14
Tonfisk = kör på happy tuna. Ser jättesuspekt ut och säljs även i olika turklivs; men är den enda goda tonfisken om du vill trycka ut oljan och äta direkt ut burken.

Kollade detdär programmet, det säger att jag får i mig runt 3-400 av alla vitaminer och mineraler, runt 100% på allt annat förutom protein som ligger på 90%? och kolhydrater som ligger på 65%..

och jag har ätit som en gris idag.

får väl börja göra en jävla massa pasta.

Betar
2008-01-05, 13:56
Ät mer energirikt. Ex, kan du ta rapsolja och blanda ner i mat eller dricka de somd et är :) Annars kan du ju alltid köpa havregryn (som är väldigt billigt) och koka gröt.